1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YİNE GEÇİŞ KRİZİ
YİNE GEÇİŞ KRİZİ

YİNE GEÇİŞ KRİZİ

Güney Kıbrıs’a geçişlerle ilgili yeni bir uygulama başlatıldı. Uygulama gereğince, Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği olmayan Kıbrıslı Türkler; anne veya babalarının Kıbrıs Cumhuriyeti kimliğini bir defaya mahsus olmak üzere, geçiş sırasında ibraz etmek dur

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs’a geçişlerle ilgili yeni bir uygulama başlatıldı. Uygulama gereğince, Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği olmayan Kıbrıslı Türkler; anne veya babalarının Kıbrıs Cumhuriyeti kimliğini bir defaya mahsus olmak üzere, geçiş sırasında ibraz etmek durumunda olacak.

İbraz edilen Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ile birlikte kişi, tekrardan kayıt altına alınarak, diğer geçişlerinde rutin uygulamaya tabi tutulacak.

 

YENİ UYGULAMA YÜRÜRLÜKTE…

Kıbrıslı Rum görevli, KKTC kimliği ile geçmek isteyen kişilere; ‘nerelisiniz’ sorusunu sorarken, ‘Kıbrıslıyım’ cevabı karşısında; ‘İspat edin’ şeklinde karşılık veriyor ve Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği talep ediyor. Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği olmayan vatandaşlardan ise; anne veya babasının Kıbrıs Cumhuriyeti kimliğini getirerek, ispatta bulunmalarını talep ediyor.

 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ‘DUYUM’ ALDI…

Öte yandan güneyin bu uygulamasına karşın Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün bir açıklama yapmadı. Dış İşleri Bakanlığı Basın Bürosu’nun verdiği bilgide ise; uygulama ile ilgili kendilerinin de duyum aldıklarını ve şimdilik yalnızca Ledra Palace Sınır Kapısı’nda bu uygulamanın gerçekleştirildiği belirtildi

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3204 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler