1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YİNE DOWNER’İ SUÇLADILAR
YİNE DOWNER’İ SUÇLADILAR

YİNE DOWNER’İ SUÇLADILAR

Kıbrıs Türk Liderliği’nin müzakerelerdeki tıkanıklıktan ötürü sorumlu tutulmasının ardından başlayan Downer’i karalama kampanyası dün de devam etti

A+A-

 

 

 

 

 

Başbakan Vekili, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Alexander Downer’a tepki gösterdi.
Özgürgün, Birleşmiş Milletler ve Downer’ın Rumların etkisi altında kalmaktan kurtulamadığını söyleyerek, “iki eşit taraf, iki eşit halk ve iki eşit kurucu devlet varsa bu eşitliğin de gösterilmesi gerekiyor” dedi.
Özgürgün, 1 Temmuz’un müzakere süreci için önemli bir tarih olduğunu da savundu

DOWNER ÜZERİNDE BASKI MI VAR?

 

Başbakan Vekili, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, bir tv programına katılarak, açıklamalarda bulundu.
Özgürgün, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Alexander Downer’in son dönemlerdeki tutumunu eleştirerek, kendisinin, Downer ile Yeşilırmak Kapısı’nın açılması döneminde bir kere görüştüğünü, bunun da gergin bir görüşme şeklinde geçtiğini söyledi.
Bunu Rumların, Downer üzerindeki baskısına bağlayan Özgürgün, “O günden sonra Downer’a olan güvenim sarsıldı. Sonra da görüşmedik. Söylediğimizi dinlemeden, Rum tarafının destekçisi gibi tutumları oldu” dedi.
Downer’ın, Türk tarafının Aplıç Kapısı ve Yiğitler Yolu’nun açılmasıyla ilgili görüşlerine yönelik tutumundan, Rum tarafının etkisinde olduğunun gözlemlendiğini belirten Özgürgün, Downer’ın, Kıbrıs konusunda da tarafsız olamayacağını, Rumların sert eleştirilerle özel temsilciyi kendilerine çekme baskısı uyguladıklarını söyledi.

ÇALIŞMA EVİNE TAKTI

 

Özgürgün, Downer’ın aynı hareketleri Türk tarafında da gerçekleştirerek, Rumlara olumlu sinyaller verme çabası içinde olduğunu ve Türk tarafından tepki alacak davranışlar içine girdiğini dile getirdi. Özgürün, bu noktada Birleşmiş Milletler’in de sorgulanması gerektiğini kaydetti.
Özgürgün, BM’nin Rumların ciddi etkisi altında kalmaktan kurtulamadığını ve bu durumun Downer’ı da etkilediğini söyledi.
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi konumundaki bir ismin neden Kuzey Kıbrıs’ta çalışma ofisi ve evi bulunmadığının da sorgulanması gerektiğini vurgulayan Özgürgün, “iki eşit taraf, iki eşit halk ve iki eşit kurucu devlet varsa bu eşitliğin de gösterilmesi gerekiyor” dedi.

RAPOR

 

Mart sonu hazırlanacak rapora ilişkin açıklama yapan Özgürgün, bugüne kadar hazırlanan raporların kimseyi üzmemek ve dengeyi bozmamak çabasını taşıdığına işaret ederek, Birleşmiş Milletler’in bunu gözetmeye çalışırken, aynı zamanda 541 ve 550 sayılı kararların etkisiyle Rum tarafını da çok fazla etkilemeyecek şekilde raporlarını hazırlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Özgürgün, “Çok fazla bir şey ve değişiklik beklemiyorum. Ancak bu raporda uluslar arası konferans konusu gündeme getirilebilir. Bu yaparken de bir ileri bir geri adım ile dengeleyici bir şeyler yapacaklar. Rusya bu konuda açıklama yaptı. BM Güvenlik Konseyi üyesi olan bir ülkenin ‘Tüm tarafların istemediği bir uluslar arası konferans olamaz’ denmesi de bunun bir göstergesidir” dedi.

1 Temmuz’dan sonrasında neler olacağına ilişkin görüşlerini de dile getiren Özgürgün, bunun, önemli bir tarih gibi görülse de aslında çok önceden belli olduğunu kaydetti.

 

Özgürgün, “1 Temmuz güzel bir vesile tarihidir. Süreçleri uluslararası politikada bir zemine oturtabilmek ve belirli bir olayı anlatmak için tarihler önemlidir. 1974’te birinci harekatı anlattık ama ikinci harekatı anlatamadık. 1 Temmuz da işte böyle bir tarihtir” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs konusunun bir yere gidemeyeceğini söyleyen Özgürgün, bunun Annan Planı’ndan çok önce belli olduğunu söyledi. Bunun, Kıbrıs Türk tarafı için önemli bir vesile tarihi olduğuna işaret eden Özgürgün, “Kıbrıs konusunun çözülemeyecek bir sorun olduğunu, Birleşmiş Milletler kriterlerinde iki eşit kurucu devletin ortaklığı ve siyasi eşitliği ile garanti konularında anlaşılıp çözülemeyeceği bir noktada olunduğu anlaşılacak. Kıbrıs’ta bir Türk devleti olduğu anlaşılacak. Dünyanın bu devletin varlığını kabul noktasında bir adım atması zamanı gelecek” dedi.

Bu tarihten sonra çok çalışarak bir politika kurulabileceğini de dile getiren Özgürgün, bunun kararını Kıbrıs Türk halkı ve seçilmiş temsilcilerinin bir arada vereceğini ve bu kararın Anavatan Türkiye ile alınacağını söyledi.

 

“SORUN TÜRK-YUNAN SORUNU”

Özgürgün, Türkiye’nin, 1960 anlaşmaları ve onun öncesinde de Kıbrıs üzerindeki duruşunu hiç değiştirmediğini, bunu da yapılan anlaşmalarla ortaya koyduğunu dile getirerek, bu nedenle sorunun, Kıbrıslı Türkler ve Rumların sorunu olmasının yanında Türk – Yunan sorunu olduğunu belirtti.

İngiltere ve ABD’nin de adada üsleri bulunduğunu söyleyen Özgürgün, buranın pek çok yerin kontrolü bakımından etkili bir uçak gemisi görevi gördüğünü de anımsattı.

“Ancak bu durum ne bizim ne de Rumların işine yaramıyor” diyen Özgürgün, çok uluslu güçlerin buradaki varlığı ve oynadığı oyunlara karşı bir şey yapılamadığını, bağımsız bir Kıbrıs devletinde İngiltere’nin üs bulunduramayacağının da iyi bilinen bir gerçek olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 573 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler