1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YİNE BRUSELLA!
YİNE BRUSELLA!

YİNE BRUSELLA!

Ülkemizdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar yine Brusella tehlikesiyle karşı karşıya. Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Brusella mikrobunun hızla yayılmaya devam ettiğini söyledi. Kuzey Kıbrıs’taki çiftliklerin yetkili merciler taraf

A+A-

 

 

 

Ülkemizdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar yine Brusella tehlikesiyle karşı karşıya.

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Brusella mikrobunun hızla yayılmaya devam ettiğini söyledi. Kuzey Kıbrıs’taki çiftliklerin yetkili merciler tarafından rutin kontrollere sabit tutulmadığı ve gerekli temizliğin yapılmadığını açıklayan Naimoğulları, bu nedenle Brusella hastalığının hiç bitmediğini, giderek artış gösterdiğini ifade etti. Özellikle küçükbaş hayvan çiftliklerinde bu hastalığın çok fazla olduğunu, büyükbaş hayvan çiftliklerinde de hızla yayılmakta olduğunu vurgulayan Mustafa Naimoğulları, organize hayvancılık bölgelerinde de çok hızlı şekilde yayılmaların görüldüğünü kaydetti.

Brusellalı hayvanların tespit edilip imha edildiğini, halkın endişe etmemesi gerektiğini de vurgulayan Başkan Naimoğulları, ancak Veteriner Dairesi ve Tarım Bakanlığı’nın gerekli kontrolleri yapmadığını dolayısıyla üreticinin büyük sıkıntıda olduğunu aktardı.

Brusella mikrobunun fare ve köpeklerden yayıldığını ve çiftliklerde köklü temizlik olmadığı için giderek yayıldığını aktaran Naimoğullları, hükümetin gerekli önlemi almaması durumunda ülkedeki hayvancılığın sona ereceğine dikkat çekti.

 

Didem Menteş’in haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1212 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler