1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YİNE ARBEDE
YİNE ARBEDE

YİNE ARBEDE

“BİR GRUP İNSAN SES ÇIKARIYOR” Başbakan İrsen Küçük, Bakanlar Kurulu öncesi açıklama yaptı, basının sorularını yanıtladı Öğrenci İnsiyatifi’nin Başbakanlık önünde yaptığı eylemin sorulması üzerine, Küçük, “bir grup insan ses çık

A+A-

 

 

“BİR GRUP İNSAN SES ÇIKARIYOR”

Başbakan İrsen Küçük, Bakanlar Kurulu öncesi açıklama yaptı, basının sorularını yanıtladı

Öğrenci İnsiyatifi’nin Başbakanlık önünde yaptığı eylemin sorulması üzerine, Küçük, “bir grup insan ses çıkarıyor, eylemin de bir usulü olmalı” yorumunda bulundu

“EYLEM DİYORSUNUZ AMA…”

Küçük, “Eylem diyorsunuz ama bu eylemden kimsenin haberi olmuyor. Bir bakıyoruz aniden sesler geliyor Başbakanlık dışında.. bir grup insan gelmiş eylem çalışması yapıyor. Bu eylem olmaktan çıkar. Girişimleri de Başbakanlık tarafından görüşülmesi de mümkün değil. Tabi ki eylem yapılır usulüne göre yapılır. Usulüne göre yapılan eylemlerde muhakkak görüşmek de bizim görevimizdir” ifadelerini kullandı.

 

 


“Öğrenci İnisiyatifi” adlı yurtdışında eğitimlerini sürdüren öğrencilerden oluşan grup, Başbakanlık önünde eylem düzenledi.

Öğrenciler İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, Eğitim Bakanlı olduğu dönemde, TC Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya yazdığı ve içeriğinde yurtdışında okuyan öğrencileri “gelecekte sıkıntı meydana getirecek bakış açılarına sahip” kişiler olarak niteleyen mektubunu eleştirerek protesto etti.

Tencereler, borular, müzik aletleri ve düdüklerle Başbakanlık önüne gelen öğrenciler burada “Güneşiniz de Ampulünüz de Bizi Aydınlatmıyor”; “Sıkıntı Yaratmaya Geldik”; “Sıkıntı Var Dediler Geldik”; “Bakamayan Bakan İstemiyoruz”; “Devlet Üniversitesi vardı da Biz mi Gitmedik” pankartları açtılar.

“Öğrenciyiz Haklıyız Kazanacağız”; “Direne Direne Kazanacağız” sloganları atan öğrenci grubu, şarkılar, şiirler ve tiyatro gösterileriyle hükümeti protesto etti.

Eyleme bazı siyasi partilerle bazı sendikalar da destek verdi.

TATAR’IN BAŞBAKANLIĞA GİRMESİNE ENGEL OLMAYA ÇALIŞTILAR

Eylemci gençler Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın Bakanlar Kurulu toplantısı için Başbakanlığa girmeye çalıştığı sırada aracının önünü kesip içeriye sokmak istemeyince, geniş önlemler alan polisin müdahalesiyle karşılaştı.

Yaşanan arbedede hafif yaralananlar olurken, polis eylemcileri eyleme başladıkları Başbakanlık karşısındaki kaldırama kadar geri püskürttü, yolu açtı ve Başbakanlık önüne gerileyerek burada barikat oluşturdu. Araya girmeye çalışan öğretmenler ise polisler tarafından darp edildi. Bir sendika üyesinin yere düştüğü sırada darp edildiği öğrenildi

KTÖS VE KTOEÖS DE BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE

Bu arada Öğrenci İnsiyatifi’ne desteğe gelen KTÖS ve KTOEÖS, Başbakanlık önüne geldi.

Öğretmenler, “Patates mi, İrsen Küçük mü? Patates!”, “Bıçak kemikte, direne direne kazanacağız, parasız bilimsel demokratik eğitim istiyoruz” şeklinde sloganlar attılar.

 

ÖZKIZAN

Eylem başlangıcında öğrenci İnisiyatifi adına yazılı açıklamayı okuyan Celal Özkızan, Çavuşoğlu’nun Çubukçu’ya mektubunda “Türkiye’de okuyan Kıbrıslı Türk öğrencilerin Türkiyeli dostlar edinebileceği ve böylece ‘Anavatan sevgisini’ kazanmalarının daha kolay olacağını, KKTC veya Türkiye dışında okuyanların böyle bir şansa sahip olmadığını vurguladığını” ileri sürerek bunu eleştirdi.

Sorunlarının Türkiye’yle değil AKP’yle olduğunu söyleyen Özkızan, Türkiye’de de öğrencilerin en az kendileri kadar AKP’den zulüm gördüklerini savundu ve eylemde Türkiyeli kişilerin bulunduğuna da işaret etti.

Özkızan, milliyetçi, şovenist, ötekileştirici ve ayrılıkçı zihniyetin oluşması ve bugünlere gelmesindeki sebebin, ekonomik, siyasi ve toplumsal çıkarları ayrılıkçılıktan beslenen iç dinamikler ve Kıbrıs’a stratejik çıkarları doğrultusunda müdahaleci tavılar sergileyen dış dinamikler olduğu söyledi.

Özkızan toplumsal gelişmeler arasındaki bağlantıların ve ilişkilerin farkında ve bilincinde olarak, bu zihniyeti ve dayandığı çıkarları hepten mahkum etmek için eylem yaptıklarını kaydetti.

Özkızan şöyle dedi:

“Bakanlar Kurulu’na ve AKP’ye onların tahmin ettiğinden daha büyük bir sıkıntı olduğumuzu, gerek eğitim alanında gerekse toplumsal alanda aleyhimize uygulayacakları her politikada karşılarında dimdik bulacaklarını ve bizi polisin copunun da, ihbarcı bakanların da, faşist uygulamaların da korkutamayacağını; tam aksine bizi daha da bileyeceğini söylüyoruz ve biliyoruz”

Öğrenciler eylemlerinin gün boyunca süreceğini bildirdiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1379 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler