1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Yılın Yeşil Beyinleri” yarışmasının finalistleri belirlendi
“Yılın Yeşil Beyinleri” yarışmasının finalistleri belirlendi

“Yılın Yeşil Beyinleri” yarışmasının finalistleri belirlendi

“Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’nın finalistleri belirlendi.

A+A-

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’nın finalistleri belirlendi.

31 farklı ülkeden 254 proje
Fransa’dan Çin’e Ruanda’dan Vietnam’a kadar bu yıl 31 farklı ülkeden 254 proje katıldığı “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’na katılan ülkeler arasında Avusturalya, Makedonya, Mısır, Bahreyn, Tayland, Kenya, Malezya, Endonezya, İngiltere, Ruanda, Özbekistan, Pakistan, Hollanda da bulunuyor. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen yarışmanın üniversite kategorisinde 66, lise kategorisinde 188 proje yarıştı.

Ödüller 10 Ekim’de
Yarışmanın ödül sahipleri, finale kalan beş takımın projelerini 9 Ekim’de ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda uluslararası jüri önünde yapacakları sunumun ardından ilan edilecek. 10 Ekim’de yapılacak yeni akademik yıl açılışında ödülleri verilecek yarışmada, ilk üçe giren takımı oluşturan üniversite öğrencileri bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilirken, tüm finalistleri bir de KKTC gezisi bekliyor. Lise öğrencilerine yönelik uluslararası Yılın Genç Yeşil Beyni Yarışması’nda ise iki lise öğrencisinden oluşan takımlardan birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.

İşte finalistler…
Yarışmanın Liselere yönelik “Yılın Genç Yeşil Beyni” kategorisinde Bursa Gemlik Hisar Anadolu Lisesi’nden Ali Karasöğüt ve Serpil Korkmaz, “Karıştırıcıdan ve Isıl İşlemden Geçirilmiş Pirinanın, Buğday ve Yeşil Mercimek Tohumlarının Çimlenme Süresini Azaltıcı ve Uzamasını Hızlandırıcı Etkilerinin Araştırılması”, Ordu Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi’nden Esra Avcı ve Yağmur Bircan, “Yerel Tohumlara Doğal Koruma: Propolisle Kaplama”, Siirt Türk Telekom Fen Lisesi’nden Şirin Erbek ve Zeynep Esmeray, “Kaya kınasının Antibakteriyel-Antioksidan Etkinliği ve Bitki Gelişimi Üzerine Etkileri”, Eskişehir Emine Emir Şahbaz Bilim ve Sanat Merkezi’nden Emre Palaz ve Zeki Özkaya, “Gümüş Kaplı Mandalina, Limon ve Portakal Kabuklarından ve Atık Sepiolit Talaşı Kullanarak Antibakteriyel ve Ağır Metalleri Absorbe Eden Su Filtresi”, İstanbul Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nden Mustafa Berk Turgut ve Mesut Çalışkan, “Baraj Tabanı Toprak Temizleme Sistemi”  başlıklı projeleri ile finale kaldılar.

Üniversite öğrencilerine yönelik “Yılın Yeşil Beyni” kategorisinde Hindistan JK Lakshmipat Üniversitesi’nden Arsalan Obaidi ve Gaurav Suthar, “Frensel Merceklerini Kullanarak Atık Su Arıtımı ve Atık Sulardan Küçük Çaplı Elektrik Üretimi”, Hollanda Rotterdam Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Bölümü’nden S.V. Wijk ve C.M.A Lammers, “Manyetik Soğutma ile Hava Arındırma”, Endonezya Bogor Tarım Üniversitesi’nden Opal Priya Wening ve Dwi Darmawan, “Motorlu Araçlar Egzost Gazının Çevre Dostu Kullanımı Kitosan ve Zeolit Emici Maddeleri”, Hindistan Matunga Kimyasal Teknoloji Enstitüsü’nden Amita Dhadphale ve Pratik Bhishma, “Eko-pedler: Biyobozunur Emiciler”, Bangladeş Dhaka Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nden Naziza Akhter Alam ve Musharrat Rahman Chandrika, “Floresan Ampullerinin Conan Yoluyla Geri Dönüştürülmesi”  başlıklı projeleri ile finale kaldılar.

Yakın Doğu Koleji’ne de özel ödül
Yarışma kapsamında bazı projeler de özel ödüle layık görülürken, katılımcıların sertifikaları öğrenim gördükleri okullara gönderildi. Bu yıl lise kategorisinde ikinci kez KKTC’den de bir okul özel ödüle layık görüldü Yakın Doğu Koleji’nden İzel Dayıoğlu ve Egemen Ertugan “Sürdürülebilir Çevre İçin Yeşil Soğutma” adlı projeleriyle jüri tarafından özel ödül sertifikası almaya hak kazandılar.

Bu haber toplam 1241 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler