1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YILDIZ GELİYOR
YILDIZ GELİYOR

YILDIZ GELİYOR

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yarın KKTC’ye geliyor. Yıldız, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile KKTC'nin, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) tahsis ettiği ruhsatlarla ilgili bir anlaşma imzalayacaklarını bildi

A+A-

 

 

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yarın KKTC’ye geliyor.

Yıldız, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile KKTC'nin, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) tahsis ettiği ruhsatlarla ilgili bir anlaşma imzalayacaklarını bildirdi.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son ABD seyahatinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile iki ülke arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması imzalandığını hatırlattı. Bu kapsamda yarın Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile KKTC'nin TPAO'ya tahsis ettiği ruhsatlarla ilgili bir anlaşma imzalayacaklarını belirten Yıldız, böylece TPAO olarak denizde birçok alanda aldıkları ruhsatların yanı sıra KKTC topraklarında da bir adet arama ruhsatına sahip olacaklarını söyledi.

Bu anlaşmayla TPAO'nun ada ve çevresinde, denizde ve karada daha aktif bir şekilde 3 boyutlu sismik arama ve sondaj yapabileceğini ifade eden Yıldız, yarın imzalanacak anlaşmanın KKTC Meclisinde onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Yıldız ayrıca TPAO'ya sismik gemi alınmasıyla ilgili çalışmaları da başlattıklarını ifade ederek, şu ana kadar yabancı şirketlerin gemilerini kiralayarak sismik arama faaliyetlerinde bulunan TPAO'nun, satın alacağı bu gemiyle üç boyutlu sismik arama yapabileceğini belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 797 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler