1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YILDIZ GELDİ
YILDIZ GELDİ

YILDIZ GELDİ

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,TPAO'ye tahsis edilen ruhsatlarla ilgili anlaşmayı imzalamak üzere KKTC’ye geldi

A+A-

 

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile KKTC’nin Türkiye Petrolleri Ananom Ortaklığına (TPAO) tahsis ettiği ruhsatlarla ilgili anlaşmayı imzalamak üzere KKTC’ye geldi.

 

Bugün söz konusu anlaşmayı imzalayacak olan Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, devlet ve hükümet yetkililerine yapacağı ziyaretlerin ardından öğleden sonra KKTC’den ayrılması bekleniyor.

 

İLK ZİYARET KÜÇÜK’E

 

Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı kabul etti.

 

Başbakanlıkta 11.30’da gerçekleşen kabulde, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yetkilileri hazır bulundu.

 

KÜÇÜK

 

Başbakan İrsen Küçük kabulde yaptığı konuşmada Anavatan’dan yetkilileri Adada görmenin kendilerine moral ve motivasyon kaynağı olduğunu belirtti.

 

Petrol ve gazla ilgili gerekli protokoller ve yetkilendirmelerin KKTC ile TC arasında yapıldığını belirten Küçük, Kıbrıslı Türklerin ada çevresindeki yeraltı kaynaklarındaki haklarını koruması adına TC Başbakanı Erdoğan ve Anavatan Türkiye’nin gösterdiği çabalara da teşekkür etti.

 

YILDIZ

 

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da TPAO Genel Müdürü ve ekibiyle birlikte KKTC’de olduklarını kaydederek, KKTC ve TC arasında TPAO KKTC deniz yetki alanında petrol ve doğal gaz arama yetkisi verilmesinin son derece doğru ve yerinde bir karar olduğunu söyledi.

 

Enerji başlığının ülkelerin ortak payda koyabileceği ve siyasi çözümler üretebileceği bir konu olduğunu söyleyen Yıldız, Rum tarafının Akdeniz’de attığı adımların yanlış olduğunu her fırsatta dile getirdiklerini, ayrıca olası petrol ve gaz kaynaklarının adil şekilde bölüşümün gerekli olduğunu söyledi.

 

Daha önce 3. ülkelerde yaptıkları çalışmalardan pozitif sonuç aldıklarını ifade eden Yıldız, burada da yapacakları çalışmaların sondaja doğru gideceğine ve kendilerine ışık tutacağına inandığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 544 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler