1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YETKİ KRİZİ'Nİ YORUMLADI
YETKİ KRİZİNİ YORUMLADI

'YETKİ KRİZİ'Nİ YORUMLADI

Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı arasında yaşanan yetki krizini değerlendiren CTP-BG Genel Başkanı Özzkan Yorgancıoğlu, bunun, devlet yönetiminde yaşanan düzensizliği kamuya ifşa eden ibret verici bir durum olduğunu vurguladı. Yorgancıoğlu’nu

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı arasında yaşanan yetki krizini değerlendiren CTP-BG Genel Başkanı Özzkan Yorgancıoğlu, bunun, devlet yönetiminde yaşanan düzensizliği kamuya ifşa eden ibret verici bir durum olduğunu vurguladı. Yorgancıoğlu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle;

 

“Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı arasında yaşanan yetki krizi, devlet yönetiminde yaşanan düzensizliği kamuya ifşa eden ibret verici bir durumdur.

UBP Hükümeti ülkemize bir ilki daha yaşatmış ve aynı partiden gelmelerine rağmen ilk kez bir Cumhurbaşkanı ile Dışişleri Bakanı arasında oluşan yetki krizi, kamuoyuna yansımıştır. Konunun Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı arasında diyalog ile halledilememiş olması, sorunun uzun süreden beri devam ettiğine ve bu iki makam arasında krizin derinleşmeye aday olduğuna işaret etmektedir.

CTP-BG, Cumhurbaşkanı’nı yetki ve sorumluluklarının üstlenmek yerine bunları yanında çalışan bürokratlara aktarmayı seçtiği için daha önce eleştirmiş ve eleştirmeye devam edecektir. Cumhurbaşkanlığı makamı başkaları tarafından hazırlanan belgeleri okuma ve onaylama makamı değildir. Halkımız müzakerelerde Cumhurbaşkanı’nın rolünün ne olduğunu her gün sorgular hale gelmiştir.

Kıbrıs sorunun çözümlenmemesi koşullarında yaşanması muhtemel riskler halkımızı endişelendirirken Hükümet ve Cumhurbaşkanlığı arasında yaşanan yetki karmaşası halkımızın endişelerini artırıyor.  Cumhurbaşkanlığı ile Hükümetin diğer konulardaki farklılığını Kıbrıs konusuna da yansıtmış olmaları kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. Hükümet iradesi ile karara bağlanabilecek konularda Hükümetin duyarsız davranması nedeni ile hükümetten önce ve hükümetin bilgisi dışında Cumhurbaşkanlığından açıklama gelmesi ve politika üretilmesi Cumhurbaşkanı’nın makamının Hükümetle işbirliği yapmaktan ne kadar uzak olduğunu bir kez daha halkımıza göstermiştir. Açıklamaların Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü yerine sürekli olarak Müzakerelerden Sorumlu Özel Temsilci tarafından yapılması da dikkat çekmektedir. Açıklama yapmayacaksa Sözcü neden vardır?

Kıbrıs müzakerelerinin çökmek üzere olması, barış yerine savaştan konuşulması, derinleşen ekonomik sıkıntılar, Türkiye ile Kıbrıslı Türkler arasında geçmişte örneği bulunmayan şekilde yaşanan gerginlikler tesadüfen bir araya gelmiş değildir. Bu durum UBP ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun sorunları çözmek yerine mesailerini şahsi ihtiras ve parti içi iktidar kavgalarına harcamalarından kaynaklanmaktadır.

CTP-BG ülkeyi içinde olduğu açmazlara sürükleyenleri, halkı değil kendilerini düşünen politikalarını şiddetle kınamaktadır.

Partimiz, Halkımızın geleceğinin barış ve Federal çözüm, kalkınma ve sosyal adalet temeli üzerinde kurulması için mücadelesine yılmadan devam edecektir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 961 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler