1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YEŞİLKÖY KARIŞTI
YEŞİLKÖY KARIŞTI

YEŞİLKÖY KARIŞTI

Yeşilköy Kooperatifi Genel Sekreteri Menteş Uyguner’in görevden alınması köylüyü ikiye böldü. Yolsuzluk iddiası ile görevden alınan Menteş Uyguner’in sevenleri kapalı olan bankanın önünde eylem gerçekleştirdi. Devir teslim gerçekleşmediği için

A+A-

 

Yeşilköylüler kooperatif sekreteri Uyguner’e sahip çıktı

 

Yeşilköy Kooperatifi Genel Sekreteri Menteş Uyguner’in görevden alınması köylüyü ikiye böldü. Yolsuzluk iddiası ile görevden alınan Menteş Uyguner’in sevenleri kapalı olan bankanın önünde eylem gerçekleştirdi. Devir teslim gerçekleşmediği için kapalı olan bankanın yarın gerçekleşmesi planlanan devir teslim yapıldıktan sonra açılması bekleniyor. Üyeler, yönetim kurulunu istemediklerini belirterek, genel kurula gidilmesi için imza verdi. Menteş Uyguner’in yerine kooperatifin benzin istasyonunda çalışan muhasebecisi Hasan Ki’nin getirileceği konuşuluyor. Öte yandan Hasan Ki’nin açıkları olduğu, bu sebeple istenmediği de üyeler tarafından konuşulan iddialar arasında.

CTP ÜYESİ OLDUĞU İÇİN Mİ?

Menteş Uyguner, patatesleri parmak patatese dönüştürdüğü için yönetim tarafından suçlanmış ancak bu faaliyetin yönetim kurulu tarafından onay aldığı ortaya çıkmıştı. Yönetim kurulu üyelerinin şahsi meselelerinden dolayı Menteş Uyguner’in istenmediği ayrıca Menteş Uyguner’in CTP üyesine mensup olduğu için görevden alındığı ortaya atılan iddialar arasında. Önceki gün Uyguner’in görevden alınması için mecliste Başbakan İrsen Küçük, 2 kooperatif yönetim kurulu ve Hasan Ki ile karar aldığını söyleyen Menteş Uyguner, imzası atılan üçüncü yönetim kurulu üyesi Muhsin Tahran’ın adına sahte imza atıldığı ve olayı öğrendikten sonra Muhsin Tahran’ın yazılı bir şekilde imzasını geri çektiğini belirtti. Bankanın önünde toplanan üyeler, “Buraya Menteş’den başkası giremez”, “Menteş, seni buradan kimse alamaz” şeklinde sloganlar atarak Menteş Uyguner’e destek belirtti. Öte yandan Yenierenköy belediye başkanı Özay Öykün de Menteş Uyguner’in yanında yer aldı.  

KOOPERATİF KÖYLÜNÜNDÜR’’

Eylemcilerden Özgün Manyera “biz Menteş’i isteriz, kooperatif köylünündür” şeklinde konuşarak kooperatifi dedelerinin babalarının kurduğunu söyledi. Yönetimin değişmesini istediklerini söyleyen Manyera, mukayyit gelirse içeri sokmayacaklarını belirtti.

“İMAMIN GÖREVİ MİNAREDE’’

Sultan Mani isimli vatandaş ise, yasaları doğru yürütsünler diyerek, 26 senelik yasalar nasıl değişti şeklinde konuştu. Mukayyitler işini yapsın diyen Mani, ortada bir suç varsa açıklanmasını yoksa siyasi bir sebepten dolayı bunu yaptıklarının açıklanmasını istedi. Yönetim kurulu başkanı olan Ertuğrul Con’un köyün imamı olduğunu söyleyen Mani, imamın görevinin minarede olduğunu, halkını bölmek olmadığını ifade etti.

“HERKESE İYİLİK YAPTI’’

72 yaşındaki Naziyet Özçiçek, Menteş’ten memnun olduklarını, bankanın kurulmasında eşinin çok büyük katkıları olduğunu söyledi. Menteş Uyguner’in oğlu sayıldığını söyleyen Özçicek, Eşinin Lefkoşa’da hastaneye yattığı zaman kendisinin bile haberi olmadan Uyguner’in hastaneye gittiğini söyledi. Özçicek, Uyguner’in başına gelenlerin herkese yaptığı iyiliklerin karşılığı olmaması gerektiğini ve sonunda hakkın yerini bulacağını belirtti.

“BİZDE AYRIM YAPILMIYOR’’

Akile Yüzügülen, ayırım yapmadıklarını, kardeş olduklarını söyleyerek, Yeşilköy de Türkiyeli, Kıbrıslı ayrımı yapılmadığını söyledi. Yüzügülen, yapılan bu eylemin herkese iyiliği dokunan Uyguner’e sahip çıkmak için olduğunu söyleyerek ‘’Bu işin siyasi rant uğruna yapıldığını’’ söyledi. Uyguner’in sekreterlik süresince tüm üyelerin memnun olduğunu ve her kesimin hakkını alabildiğini söyleyen Yüzügülen, ‘’26 yıl sonra ne oldu da bu olayları çıkarttılar’’ dedi.

“İMAM KÖYÜ İKİYE BÖLDÜ’’

Menteş Uyguner’in eşi Ayten Uyguner ise, böyle bir adalet olamayacağını söyleyerek, eşi Uyguner’e yapılan bu suçlamaların siyasi amaç içerdiğini ve Uyguner tarafından işe alınan, ekmek verilen insanlar tarafından ortaya atıldığının üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Komite başkanının köyün imamı olduğunu söyleyen Bayan Uyguner, yönetim kurulu başkanının kanunları uyguladığını söylediğini belirtti. Uyguner, köyün imamı olan komite başkanının halkı bu şekilde ikiye bölmenin hangi kuralda yazılı olduğunu sorgularken, ‘’Şeriat kuralı mı yoksa anayasal kurallarımı uygulandı’’ diye sorguladı.

“SİYASİ GİRİŞİME BAŞKA KILIF GEÇİRMEYE ÇALIŞILIYOR’’

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Eski Milletvekili Mehmet Ceylanlı ise, burada siyasi bir girişime başka bir kılıf geçirilmeye çalışılmasına dikkat çekerek, Kıbrıs’ın sayılı kooperatiflerinden birine zarar verildiğini söyledi. Siyasi iktidarın bölgede hâkim olma anlayışı güttüğünü söyleyen Ceylanlı, buradan çıkan sonucun, kooperatifte olağan üstü genel kurula gidilmesi gerekliliği ve halkın da bunu beklediğini belirtti.

 

“BİR GÖREV TESLİMİ YAPILMADI’’

Yeni Erenköy belediye başkanı Özay Öykün ise, Lefkoşa’da kooperatifler mukayyitliği ile yaptığı görüşmede, olayın henüz bir karara bağlanmadığını ve yarın taraflar arasında bir toplantı yapılacağını söyledi. Öykün eylemin sona ermesi gerektiğini konunun takipçisi olunacağını ve çıkacak sonucun beklenmesi gerektiğini söyledi.

‘’İMZA TAKLİDİ YAPILDI’’

Menteş Uyguner ise, konuşmasında eyleme katılıp Yeşilköy kooperatifine sahip çıkan herkese teşekkür etti. Uyguner, Yeşilköy kooperatifinin sahiplerinin üyeler olduğunu söyleyerek, bu birlik ve beraberlik olduğu sürece hiçbir gücün bu kooperatifi Yeşilköy halkının elinden alamayacağını belirtti. Uyguner, tüm bu olaylar sonuçlandığına mukayyitliğin tüm hesapları incelemesi gerektiğini ve oynanmak istenen oyunların o zaman meydana çıkacağının altını çizdi. Kooperatif sekreterliğine atanmak istenen kişilerin bu kooperatifin başka birimlerinde görevde olduğunu ve açıkları çıktığını söyleyerek, buna rağmen nasıl bu kişilere bankanın teslim edilmek istendiğinin önemini anlattı. Bu kararın Başbakanlıkta alındığını söyleyen Uyguner, yönetim kurulu kararının altında 3 imza olduğunu ama o kararda 3’üncü imza sahibinin, imzadan haberi olmadığını ve bu kararın altındaki imzayı geri çektiğini söyledi. Uyguner kararın yasal olmayan yollardan eksik imza ile alındığını söyleyerek Yeşilköy halkının bunu en iyi bilenler olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1169 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler