1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. “Yeşil Lefke Sizi Çağırıyor”
“Yeşil Lefke Sizi Çağırıyor”

“Yeşil Lefke Sizi Çağırıyor”

Lefke Turizm Derneği, Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ve Lefke Belediyesi işbirliğinde düzenlenen “6. Lefke Ceviz Festivali” hafta sonu yapılıyor.

A+A-

“Yeşil Lefke Sizi Çağırıyor” sloganıyla Lefke çarşı merkezinde yer alacak festival, yarın saat 10.00’da açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Lefke Turizm Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, iki gün boyunca devam edecek festival kapsamında, “Kıbrıs kültürünü” ve Lefke’nin yerel özelliklerini yansıtacak etkinlikler, müzik dinletileri, halk dansları, el sanatları, rehber eşliğinde Lefke tanıtım turları ve en güzel ceviz macunu yarışması düzenlenecek. SEÇ-DER tarafından hazırlanacak 3. Sevgi, Dostluk ve Kültür Şöleni de Ceviz Festivali’nde yer alacak.

800 CEVİZ AĞACI, 1 MİLYON YEŞİL CEVİZ HASILATI

Lefke’nin, Kıbrıs’taki en fazla ceviz ve hurma ağacına sahip olma özelliğini taşıdığı; Lefke’de 800 kadar ceviz ağacı bulunduğu ve yıllık yaklaşık 1 milyon adet yeşil ceviz hasılatı yapıldığı belirtildi.

6. Lefke Ceviz Festivali süresince, “Nostaljik siyah beyaz Lefke fotoğrafları sergisi, klasik bisiklet sergisi, tematik resim sergileri, 23 ülkeden 35 sanatçının katıldığı uluslararası mini karikatür sergisi, Lefkeli kadınların yıl boyunca ürettiklerinin sergileneceği yılsonu sergisi ve Lefke’deki en eski körüklü fotoğraf makinesi gibi sergiler de yer alacak.

TAK

Bu haber toplam 1176 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler