1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YEŞİL, BEYAZ BAHANE
YEŞİL, BEYAZ BAHANE

YEŞİL, BEYAZ BAHANE

Bakanlar Kurulu’nun, dün “kaçak yaşamı önlemek amacıyla”,‘Beyaz Kimlik Kartı’ ile ‘Yeşil Kimlik Kartı’ verilmesini öngören tüzüğü onaylamasına DEV-İŞ’ten tepki geldi. Konu ile ilgili açıklamanın tam metni şö

A+A-

Bakanlar Kurulu’nun, dün “kaçak yaşamı önlemek amacıyla”, ‘Beyaz Kimlik Kartı’ ile ‘Yeşil Kimlik Kartı’ verilmesini öngören tüzüğü onaylamasına DEV-İŞ’ten tepki geldi. Konu ile ilgili açıklamanın tam metni şöyle;

 

BASIN AÇIKLAMASI

 

20 Temmuz nedeniyle adamızı ziyaret eden ve adada bulunduğu sürece demokrasinin “D”sine bile izin verilmeyen TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adadan ayrılışı sonrasında işbirlikçi UBP Hükümeti aldığı emirleri uygulamaya başladı.

 

TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ziyareti öncesi ve ziyareti sırasında Kıbrıslıtürklerin karşı olduğu her politikayı aynen sürdürecekleri anlamında söylemlerde bulunmuştu.

 

Kıbrıs sorunundan, ekonomik konulara ve tüm yurttaşların rahatsızlık duyduğu aşırı nüfus konusuna kadar her konuda Kıbırs’ın Kuzey’i kendilerininmiş gibi davranmıştı. İşbirlikçi UBP Hükümeti dün gerçekleştirdiği Bakanlar Kurulunda aldığı kararlarla nüfus sorununa daha da karmaşıklaştıracak, tüm kaçakları yasal duruma sokacak çalışmalarını üstelik de içerikleri üstü kapalı olarak sanki de şaka yapar gibi duyurdu.

 

Bu çalışmaları çerçevesinde “Beyaz” ve “Yeşil” kimlik gibi uygulamalar olacağını ancak içeriğinin daha sonra açıklanacağını açıklayan gayri ciddi hükümet, detaylarla gündem saptırmaya çalışıyor.

 

Çeşitli defalar gerek kamuoyu ile paylaştığımız gerek ise yetkililere rapor halinde ilettiğimiz gibi, Aşırı Nüfus ve Kaçak işçilik konusu ülkemizin en önemli sorunlarından birisidir. Bu sorun gerek ekonomik, gerek sosyal ve demokrafik, gerek asayiş, gerekse insani konularda olumsuz gelişmeleri tetikliyor. Konuya “İş Gücü Açığı” ihtiyacı çalışması yapmadan “Ucuz İş Gücü” sağlama veya nüfus artırma olarak yaklaşılması demokrafik yapımızın da bozulmasına neden oluyor.

 

Bu konuda yaşanan sorunlara, kaçağa af çıkarmakla, beyaz ve yeşil kimlik dağıtmakla çözüm bulunamaz. Normal ülkelerde olduğu gibi ülkede kaçak yaşayanlar tesbit edilip insani koşullarda ülkelerine dönüşleri sağlanmalıdır.

 

Koçan ve kimliğinin bile uluslararası geçerliliği olmayan KKTC’nin, Beyaz ya da Yeşil ve hatta tüm renkleride taşıyan kimliği olsa ne kadar yasal ve ne kadar geçerli olur ki?

 

Esas olan ve görülen TC Devletinin Kıbrıs sorununda çözüm politikası iddiasını terk ederek takkiye yapmaktan vazgeçtiği ve entegrasyon siyasetine hız verdiğinin açıkca ortaya çıkmasıdır.

 

Kıbrıslıtürklerin Kıbrıs’ta çözüm arzusu bir takkiye politikası değil, bir gerçekliktir. DEV-İŞ olarak UBP Hükümetini işbirlikçilik yapmak ve entegrasyon politikasından vazgeçip keni yurttaşlarını anlamaya yada “Bizim Basiretimiz Bu Kadar” deyip istifa etmeye davet ediyoruz.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1518 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler