1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YERLİ ÜRETİM UCUZLUĞUN TEMİNATIDIR'
YERLİ ÜRETİM UCUZLUĞUN TEMİNATIDIR

'YERLİ ÜRETİM UCUZLUĞUN TEMİNATIDIR'

KTSO, Kuzey ve Güney Kıbrıs arasındaki ürün fiyat farklarıyla ilgili haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı

A+A-Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), yerli üretimin, ülkeye sağladığı istihdamın yanı sıra ithal ürünlerde de fahiş fiyatlarla fahiş karları engelleyen bir unsur olduğuna işaret ederek, yerli üretimin ucuzluğun teminatı olduğunu bildirdi.

KTSO, Kuzey ve Güney Kıbrıs arasındaki ürün fiyat farklarıyla ilgili haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yerli üretimin önemine de vurgu yapılan açıklamada, pahalılığın, uygulanan fonlardan kaynaklandığı yönündeki ezberin artık bozulduğu ve “bu yönde yapılan taraflı yayınların durdurulması ve kamuoyunun yanıltılmasından vazgeçilmesi” gerektiği belirtildi.

Açıklamada, “Turizm adaları, ABD, Avrupa Birliği, Türkiye ve tüm çağdaş ülkelerin yerli üretimlerini korumak ve desteklemek için almakta olduğu önlemler içerisinde yasak ve fon uygulamalarının olduğu ve uygulamaların ülkemizde de uygulanmasının doğal olduğu unutulmamalıdır” denildi.

KTSO’nın açıklaması şöyle devam etti:

“Bir ülke kendi içme suyunu üretmekten aciz, kendi etini işlemekten yoksun, kendi öz değeri olan zeytin ve zeytinyağı gibi ürünleri yaşatmaktan uzak ise, o toplumun, o ülkenin var olması mümkün değildir... Tüm dünyada olduğu gibi üretimiyle barışık, ürettiği ve ihraç ettiği ürünlerle gurur duyan bir toplumun gelişimini engellemeye kimsenin gücü yetmeyecektir.”

Açıklamada, ayrıca Güney Kıbrıs’tan geçişi sağlayan gümrük kapıları dahil olmak üzere tüm gümrüklerdeki denetimlerin yetersiz olduğu ancak “bazı ithalatçı kesimlerin ağırlıklı olarak vatandaşların alış-veriş yaptığı Güney Kıbrıs’a geçiş kapılarında gümrük denetimlerinin eksik olduğunu belirtmesinin” insafsızlık olduğu belirtildi.

Sanayi Odası’nın açıklaması şöyle devam etti:

“Yılda en az 1.5 milyar dolardan fazla ithalat yaptığımız diğer gümrüklerdeki denetim eksikliklerinin ekonomiye verdiği zararla, yılda ortalama kredi kartıyla 4 milyon Euro’luk alışveriş yapılan Güney geçiş noktalarının yarattığı zarar bir olmamakla beraber denetimlerin tüm gümrüklerde etkin olarak uygulanması inancında olduğumuzu da bir kez daha vurgulamak isteriz”

 

 

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler