1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yerel Değerleri Yaşatma Lokali
Yerel Değerleri Yaşatma Lokali

Yerel Değerleri Yaşatma Lokali

Bu sayımızda, Değirmenlik bölgesine bağlı, Kalavaç köyünde bulunan ‘Yerel Değerleri Yaşatma Lokali’ni ziyaret ettik.

A+A-

Buram buram Kıbrıs kokan bir mekan…

 

 

 

Didem MENTEŞ

Giderek yok olmaya yüz tutmuş Kıbrıs’a öz değerlerlerimiz kimi Kıbrıslılar tarafından hala dört gözle korunuyor. Özellikle bu konuda çok hassas olan Kalavaç köyü insanı bunu bir kez daha ispatlamış durumda.  Bu sayımızda, Değirmenlik bölgesine bağlı, Kalavaç köyünde bulunan ‘Yerel Değerleri Yaşatma Lokali’ni ziyaret ettik. Buranın işletmecisi Nilgün Yakupoğulları, bizlere lokal ve lokal bünyesinde yapılan aktivitelerden, ayrıca Kıbrıs kültürünü yaşatmak için verdikleri mücadeleden söz etti.

 

ZORLUKLARLA GELEN BAŞARILI SONUÇ

Eşi ile birlikte, kendi imkanları ve emekleriyle hayata geçirdikleri lokal; içerisinde sizleri şaşırtacak birçok kültürel mirasla birlikte, farklı sosyal aktivitelerle de hem köylülerin, hem de gelen ziyaretçilerin uğrak yeri halini almış durumda.  Kıbrıs kültürünü yaşatmak için eşiyle çıktığı bu yolda zorlu şartlardan geçer Nilgün Yakupoğulları. Borçlanarak kurdukları bu lokale, Değirmenlik Belediyesi de katkıda bulunarak sandalye ve televizyon hediye etmiş. Sabahın erken saatlerinde iş başı yapan Nilgün Yakupğulları, lokalde birçok etkinliğin de hayata geçirildiğini gururla bahseder.

 

80 YILLIK DEĞERLER

80 yıllık gelinliklerden eski mutfak eşyalarına, tarım eşyalarından üzerinde Kıbrıs manileri bulunan dilli düdüklere kadar buram buram Kıbrıs tüter, Yerel Değerleri Yaşatma Lokali… Lokalde fırın kebabı, el makarnası ve bulgur köftesi yapılarak satışa sunulduğunu vurgulayan Nilgün Hanım, çocukların da köy ekmeği, zeytinli gibi hamur işleri yaptığını da aktarır.

Lokal’de, bayanlar için ayda bir çay partileri, sağlık konularında seminerler, gençler ve yetişkinler arasındaki ilişkileri anlatan seminerler düzenlenir. Ayrıca zaman zaman Neriman Cahit gibi usta yazarların kitap tanıtımını da yaptığı bir yerdir bu sıcak lokal.

 

İNSANLARDAN BÜYÜK KATKILAR

Lokalle ilgili bir röportajla daha çok tanınan lokale destek yağmaya başlar. Eski eşyası olanlar elindekileri göndererek, Kıbrıs kültürüne katkı sağlamaya çalışır. Özellikle Karpaz’da yaşayan 80 yaşındaki Erol Evren’e yaptığı büyük katkılardan dolayı da teşekkürlerini iletir Nilgün Yakupoğulları.

Bazen yurt dışından gelen misafirlerin de ziyarette bulunduğunu söyleyen Nilgün Yakupoğulları, bayanların el işi yapıp lokalde satışa sunduklarını, hem kendilerine hem de derneğe katkıda bulunduklarını dile getirir.

 

DEVLET KATKI YAPMIYOR

İlk zamanlar yapmak istediği bu tarihi yer için Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Eroğlu’na mektup yazar Nilgün Yakupoğulları ancak Meral Eroğlu’ndan bir cevap alamaz. Şahısların elden geldikçe destek verdiğini ancak devletin hiçbir katkıda bulunmadığını vurgulayan lokal işletmecisi, Avrupa Birliği Yardım Fonu’na lokalin büyütülmesi için plan verdiklerini ama henüz bir cevap alamadıklarını da dile getiriyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1229 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler