1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YERALTINDAKİ TIP FAKÜLTESİ'
YERALTINDAKİ TIP FAKÜLTESİ

'YERALTINDAKİ TIP FAKÜLTESİ'

TMT belgelerinde Lefkoşa Sancaktarı’nın lise mezunu genç Mücahitlere verdiği sır da yer alıyor...

A+A-

 

 

 

TMT tarihinin ilk resmi belgelerinin yayınlandığı “TMT’nin Şifreleri” kitabında, Lefkoşa Sancaktarı’nın lise mezunu genç mücahitlere Türkiye’deki üniversitelere gitmemelerini nasıl telkin ettiği de yer alıyor.

Lefkoşa Sancaktarı, Kıbrıs’ta üniversite açılması için 150 bin liranın ayrıldığı ve ders yaparken öğrencileri kontrol etmek için Türkiye’den profesörlerin geleceğini söyledi.

Bazı üst düzey yöneticilerin çocuklarının üniversite eğitimi için Türkiye’ye gittiklerini kendilerinin de engellendiğini söyleyen Mücahitlere sancaktar, “Onlar kaçak, Galata’da balık kızartıyorlar” cevabını verdi.

 

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın istihbarat raporlarında üniversite eğitimine gitmeleri engellenen dönemin mücahitlerinin başlattığı isyanla ilgili bilgiler yer alıyor. 21 Eylül 1966 tarihinde Zafer Sineması’nda yapılan Mezunlar Toplantısı’nı izlemeye gelen Kıbrıs Türk İstihbarat Şefi’nin salonu terk etmesi için “Burası Rusya değil, hürriyet var” sloganları atıldı. Yapılan oylama ile Kıbrıs Türk İstihbarat Şefi’nin toplantıyı izlemesine izin verildi. Lise mezunu Mücahitler, dönemin Lefkoşa Sancaktar’ını çağırarak sorulara cevap verilmesi için heyet seçildi. 14:30’da başlayan toplantıya seçilen 5 kişilik heyetin çağırısı üzerine bir saat sonra Sancaktar da geldi.

Söylem Yayınları tarafından yayınlanan Kani Kanol’un “TMT’nin Şifreleri” adlı kitapta yer alan belgelere göre, lise mezunu Kıbrıslı Türk gençler, torpili olanların üniversite eğitimi için Türkiye’ye gönderilmesi halk çocuklarının ise zorunlu askerlik sürelerinin uzatılarak terhis edilmemelerine baş kaldırdı. Lefkoşa Sancaktarı’nın gençlerin isyanına 1966 yılında verdiği şu cevap resmi TMT istihbarat raporlarına kayıtlı:

“Ben size söz verdiğim her şeyi bugüne kadar yaptım. Üniversite açacağım dedim, açtırıyorum. Kitaplarınız gelecek, rozetleriniz gelecek, takacaksınız. Bu iş için 150 bin lira ayrılmıştır”. Sancaktarın bu açıklaması üzerine liseli bir mezun mücahit kritik bir soru sorar:

“Pekala, kabul ettik ki bir İktisat ve Hukuk Fakültesi burada çalışma ile yürütülebilir, fakat bir tıp fakültesi için gerekli alet ve laboratuar ihtiyacı nasıl giderilecek?” İşte bu soruya verilen yanıt Kıbrıs Türk eğitim tarihi açısından da önem taşıyor:

“İşte o zaman kasalarımızı açıp, aletleri dışarıya çıkaracağız” diyen Lefkoşa Sancaktarı’na lise mezunu genç bir Mücahit sorar: “Bu kadar zaman hasta olup ölen, yaralanıp şehit olan kardeşlerimiz için bu kasalar açılıp aletler çıkarılmadı da şimdi mezunlar için mi çıkarılacak?”. Sancaktarın cevabı manidardır: “Evet, işte siz gençler için açılacak.”

Lise mezunu genç mücahitler, isim vererek bazı hakimlerin çocuklarının üniversite tahsili için Türkiye’ye gittiklerini söyleyince Lefkoşa Sancaktarı, “Başbakana telgraf çekerek kaçak olduklarını bildirdim. Onlar şimdi Galata’da balık kızartıyor” cevabını verdi.

İLK BELGELER
Kani Kanol’un ulaştığı, dönemin Bayraktar’ı için istihbaratçı olarak çalışan Oğuz Kusetoğlu’nun kaleme aldığı ve ağırlıklı olarak 1970’li yıllara ait TMT tarihinin ilk yazılı belgeleri olan İstihbarat Raporları’nda Kıbrıs Türk tarihi açısından son derece önemli bilgiler yer alıyor.

Kani Kanol’un kaleme aldığı kitapta Oğuz Kusetoğlu’nun kaleme aldığı resmi TMT istihbarat raporları ve Mücahit isyanı ile ilgili toplantı tutanakları da yer alıyor. Kitapta TMT’nin şifreleri yazışmalarında kullandığı istihbarat kodları ve işaretleri de ilk kez açıklanıyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler