1. HABERLER

  2. SPOR

  3. YENİLİKLER GÜNDEMDE
YENİLİKLER GÜNDEMDE

YENİLİKLER GÜNDEMDE

KTFF Mali Genel Kurulu dün gerçekleştirilirken faaliyet ve mali raporlar oy birliği ile aklandı. Genel Kurul’da tranfer yasağından liglerdeki takım sayılarının arttırılmasına kadar birçok yenilikle ilgili konuşmalar gerçekleştirildi

A+A-

 

 

Necmi Belge

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Mali Genel Kurulu dün KTFF Ahmed Sami Topcan Salonu’nda 42 üye kulübün 19’unun katılımı ile gerçekleşti. Faaliyet ve Mali rapor üyeler tarafından onaylanırken Genel Kurul’da transfer yasağından liglerdeki takım sayılarının arttırlmasına kadar birçok yenilikle ilgili konuşmalar gerçekleştirildi.

Saat 17.00’de başlaması planlanan Genel Kurul nisabın sağlanamaması nedeniyle 30 dakika gecikmeli olarak 42 üye kulübün 19’unun katılımı ile başladı. Divan başkanlığına Musa Sönmezler, üyeliklerine Bayar Piskobulu ve Serman Vudalı’nın getirildiği Genel Kurul’da ilk olarak 01 Mayıs 2014 - 31 Mayıs 2015 mali rapor bağımsız hesap uzmanı Demir Adanır tarafından üyelere okundu. Okunan rapora göre söz konusu dönem içinde 3,962,127,81 TL gelir elde ederken, 737,345,18 TL fazlalıkla 4,699,472,99 TL gider harcadı.

Sertoğlu: “Son yıl yorucu geçti”

Demir Adanır’dan sonra söz alan KTFF başkanı Hasan Sertoğlu bir yıllık kısa bir faaliyet raporu okudu. Sertoğlu, bu yıl arkadaşları ile birlikte Futbol Federasyonu’undaki beşinci yıllarını tamamladıklarını, geçmiş yıllara göre bu yılın arkadaşları ve kendisi için çok yorucu geçtiğini belirtti.

Bunun nedeninin, kendileri ile birlikte her geçen gün artan ekonomik koşulların ve bu zorluklar içerisinde ülke gençliğine spor yaptırmak için uğraşan kulüplerden dolayı zaman zaman çaresiz kalmaları olduğunu vurguladı.
Sertoğlu, KTFF olarak içte hem futbol organizasyonu ile uğraşırken, dışa açılım için de çaba gösterdiklerini dile getirirken, bunun en güzel örneğinin KOP süreci olduğunu dile getirdi.

Bu konuda, geçtiğimiz dönemde sivil toplum örgütleri ve yabancı büyük elçilerin Futbol Federasyonu’na destek ziyeretlerini artırdıklarını ifade eden Sertoğlu KOP sürecinin tüm hızıyla devam ettiğini anımsattı.

“Çağdaş tüzük hazırladık”

Dünya futbol platformunda  Kıbrıslı Türklerin de hakkı olduğunu belirten Sertoğlu FIFA’nın başını çektiği dünya futbolunda bunun için de FIFA  gözetiminde mücadale verdiklerini söyledi.

Bu bağlamda, FIFA’ya entegre olmak için gereken ve futbolumuzun  geleceği için çok büyük bir öneme sahip, çağdaş bir tüzük hazırladıklarını belirten Sertoğlu, bu tüzüğün Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasını beklediklerini işaret etti.

Sertoğlu, KTFF’nin kurulduğu günden bugüne en büyük projesi olan Ahmet Sami Topcan Spor tesisleri için son aşamaya geldiklerini, gerekli finansmanı hemen hemen sağladıklarını ve projeyi önümüzdeki günlerde hayata geçireceklerini ifade etti.

Konuşmalar

Sertoğlu’nun konuşmasının ardından Binatlı temsilcisi Özel Tahsin KTFF’nin iyi yolda olduğunu dün, Futbol Federasyonu’na karşı olanların bugün gittiklerini ancak, kendilerinin burada olduğunu anımsattı. Tahsin, hazırlanan mali raporların daha açık, şeffaf ve ilgili yönetimden bağımsız olarak hazırlanması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Söz alan B.Bağcıl başkanı Hasan Besim bazı hakemlerin kötü yönetimlerinin liglere damgasını vurduğunu,  başkanlara karşı saygısız olduklarını, sağlıksız ve şaibeli raporlar yazdıklarını iddia etti.

Daha sonra söz alan Doğan Türk Birliği başkanı Bayar Piskobulu, özellikle transferlerde yaşanan olumusuzluklar karşısında kulüplerin elinin ve kolunun bağlı kaldığını iddia ederken, transfer kurallarının daha caydırıcı ve yaptırım gücü yüksek olması gerektiğini belirtti.

Piskobulu, takım sayısının artırılacağını duyduğunu , bunun siyasi mülahazalarla yapılmamasını ve gerçekten ihtiyaç varsa yapılması gerektiğini söyledi.

Federasyon Kupası’ın final maçının yerinin sezon başında belli olmasının daha iyi olacağını ifade eden Piskobulu, geçmiş sezonda Cihangir’de yaşanan olayları anımsattı.

Transfer yasağı

Özel Tahsin, Hasan Besim ve Bayar Piskobulu’ya yanıt veren  Sertoğlu, hakemlerden kendilerinin de şikayetçi olduklarını, transferlerde yaşanan ödeme sorunun kulüplerin yazdıkları çeklerin ödemelerinde arkasında durmamaları halinde, söz konusu kulüplere transfer yasağı getirilebileceğini belirtti. Sertoğlu buna göre kulüplerin tranferler için sadece kulüp çeklerini kullanacaklarını ve bu çeklerin kopyalarının federasyonda da olacağını, ödemelerde herhangi bir sorun olması halinde söz konusu kulüplere transfer yasağının gelebileceğini belirtti.

18’er takımlı iki lig düşüncesi

Sertoğlu, Federasyon Kupası finali konusundaki eleştilerde  Piskobulu’ya hak verdiğini, takım sayısının artırılmasının bir ihtiyaçtan dolayı düşünüldüğünü, 14’er takımlı liglerin sezonun çok erken kapanmasına neden olduğunu,  bazı takımların birleşme çalışmalarını yaptığını anımsattıktan sonra, sezon başlamadan 16’şar takımlı iki lig düşündüklerini, küme düşmeyi erteleyip, 18’er takımlı iki ligi de düşündüklerini sözlerine ekledi.

Büyükadam: “Hazırlanan raporun arkasında durulmalı”

Mali ve faaliyet raporlarının oybirliği ile oylanmasının ardından, dilek ve temennilerde söz alan Serdarlı başkanı Taşer Büyükadam, Serdarlı-Çetinkaya Play-out maçı ile ilgili olarak kurulan Araştırma Komitesi’nin hazırladığı raporun arkasında durmasını temenni ettiğini belirtti. Taşer Büyükadam’ı yanıtlayan Sertoğlu, Futbol Federasyonu olarak hazırlanan raporun arkasında olduklarını sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLAR: Eren Şişik

Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler