1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YENİERENKÖY VE YEŞİLKÖY AYAKLANDI
YENİERENKÖY VE YEŞİLKÖY AYAKLANDI

YENİERENKÖY VE YEŞİLKÖY AYAKLANDI

Yenierenköy ve Yeşilköy’de İTÜ’ye 5 bin dönüm arazi verilecek olması, bölge halkını ayaklandırdı PEŞKEŞ ENDİŞESİ!.. İstanbul Teknik Üniversitesi’ne, devlet Yenierenköy ve Yeşilköy’de yaklaşık 5 bin dönümlük arazi veriyor. Bölge

A+A-

 

Yenierenköy ve Yeşilköy’de İTÜ’ye 5 bin dönüm arazi verilecek olması, bölge halkını ayaklandırdı

PEŞKEŞ ENDİŞESİ!..

 

İstanbul Teknik Üniversitesi’ne, devlet Yenierenköy ve Yeşilköy’de yaklaşık 5 bin dönümlük arazi veriyor.

Bölge halkı, bazı kişilere istimlak mektuplarının geç ulaştığını bazılarına ise hiç ulaşmadığını itiraz süresinin de geçtiğini söyleyerek, “Arazilerimiz birilerine peşkeş çekilecek” diyerek tepki gösteriyor.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’ye arazi verecek olan hükümet, yaklaşık 5 bin dönümlük araziyi istimlak ediyor.  5 bin dönüm içerisinde, hali araziler, tarihi eserler  ve alçak orman arazisi de bulunurken, Yeşilköy halkı da “Koskoca üniversite Türkiye’de 60 dönüm üzerinde, burada niye 5 bin dönüm veriliyor. Arazilerimiz birilerine peşkeş çekilecek” endişesi ile tepki gösteriyor.

Yeşilköy istimlâk mektupları ile sallanıyor. Vatandaşların tepkisine rağmen mallarına çok cuzi rakamlar verilerek elkonulması, Yeşilköy halkını ayaklandırdı. İTÜ’ye verileceği söylenen 5 bin dönümden fazla alan, dönümüne 2 Bin TL gibi komik bir rakam verilerek devlet tarafından istimlâk ediliyor.

İskele Kaymakamı Bünyamin Merhamatsiz’in yurtdışında bulunmasından dolayı hükümetin bu konuda ne tür bir düzenleme yapma çalşması içerisinde olduğu bilgisine ulaşılamazken, köylüler de hakkını aramak için bakanlıklarda ve Mağusa’daki devlet dairelerinde işlem yapıyor.

 

“MERKEZ KAMPUSU 60 DÖNÜM!..”

Bölge halkı ve duyarlı vatandaşlar, İTÜ’nün, İstanbul’daki merkez kampusunun bile 60 dönümlük bir alanda olduğunu söyleyerek devletin burada 5 bin dönümden fazla bir alanı üniversiteye vermesinin altndaki sebebi sorguluyor.

Arazi sahiplerine 1 hafta içerisinde gönderilen mektuplarda mallarının istimlâk edildiği bilgisi ve değerlendirmesini gören vatandaşlar bir araya gelerek devletin bu hareketine karşı birlikte ne yapılması gerektiğini konuşuyor.

İTİRAZ SÜRESİ BİTTİ

Hak sahiplerine gönderilen mektuplarda, 29 Haziran tarihinin itaraz süresi için son başvuru olduğu açıklanırken birçok vatandaş bu mektupları kaybettiği veya itiraz dosyalamak için ihtiyacı olacağını bilmediği için attığı ve itiraz dosyalayamadığı, bu yüzden basın yolu ile yaşanan bu olayı yetkili makamlara taşımak istediklerini söyledi.

Hak sahibi vatandaşların bir kısmı tarlalarına gereken değerin verilmesi durumunda üniversiteye karşı olmadıklarını söylereken, bir kısmı ise bu toprakların kendierine atalarından kaldığını ve bu toprakları kendileri de çocuklarına bırakmak istediklerini belirtti.

“BU ALAN 100 FARKLI YATIRIMCIYA VERİLEBİLİRDİ’’

Yeşilköy muhtarı Perol Mavili, 5 Bin dönümden fazla bir yerin tek bir üniversiteye verileceğine 100 farklı şirkete yatırım amaçlı verilmesinin daha kısa sürede yatırıma dönüşeceğini söyledi.

 Mavili, insanların elinden mallarının 2 Bin TL gibi komik bir rakama mallarının alınacak olmasının hiçbir vicdana sığmadığını belirterek  “Zaten 5 Bin dönümlük bir arazi de bir üniversite yapmı için çok abartı’’ dedi. 5 bin dönümlük bir arazinin bugün KKTC’nin en büyük üniversitesi olan DAÜ’nün bulunduğu alanın bile yaklaşık 15 katına denk geldiğini ve bunun da bir üniversite için gerekli bir büyüklük olmadığını belirtti.

“BU ALANDA TARİHİ ESER, DENİZ, PLAJ VE PINAR VAR’’

Perol Mavili, bu alan içerisinde tarihi eserler, kiliseler, deniz, kumsal ve pınar bulunduğunu söyleyerek buraların değerinin 25-30 bin sterlin (STG) ettiğini ama insanlara 2 bin TL gibi komik bir rakam verimesinin hükümetin bir ayıbı olduğunu belirtti. Aynı konumda Yenierenköy’de satılan tarlaların 25 Bin STG’den satıldığının altını çizen muhtar Mavili, bu durumun bir an önce tekrardan değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Şener Sözlüsöz, bu alan içerisinde bulunan değirmenleri anlatarak daha yakın geçmiş bir tarihte bazı değirmenlerin faal durumda olduğunu söyledi. Bu alanda bulunan kumsal alanın Yeşilköy’e bölge halkının tek plajı olduğunu belirten Sözlüsöz, burada bulunan pınarın çevresinde Kıbrıs’a ait birçok bitki türünün yetişmekte olduğunu ve bunların Kıbrıs’ın ve Yeşilköy’ün tarihi ve ekolojik değerleri olduğunu, hiçbir şekilde özel bir kuruma devredilmemesi gerektiğini söyledi.

“İNSANLAR MAĞDUR EDİLMEMELİ’’

Mehmet Ali Keleş, bu olayın başlı başına yanlış olduğunu söyleyerek, bir üniversiteye 5 Bin dönümün çok fazla olduğunu söyedi. Hele de böyle bir yatırım için insanların mağdur edilmesinin daha da büyük bir yanlış olduğunu belirten Keleş, “5 dönüme 13 TL değer veriyorlar “dedi. Keleş, “Bana 5 dönümünü 40 Bin TL’den değerlendirsinler ben alayım’’ diyerek buraların değerinin insanlara değer biçilen bu komik rakamlar olamayacağını vurguladı. 30 yıldır buralarda bulunan tarihi eserlerle çocuklarını büyüttüklerini, pınar alanının bölgedeki en güzel piknik alanlarından olduğunu belirterek, böyle bir doğal güzelliğin özel bir kuruma insanları mağdur ederek devredilmesine karşı olduklarını belirtti. Keleş, şu anda Tapu Dairesine dilekçe yaptıklarını ve tekrar değerlendirme talep ettiklerini söyleyerek, ‘’eğer bir düzeltme yapılmaz ise bu işi hukuk yolu ile çözmeye çalışacaklarını’’ dile getirdi.

“BİZDE TOPRAK SATILMAZ, ALINIR’’

Şerife Bayram, kendisinin babasından kalma 16-17 dönüm arazisi bulunduğunu ve yakın bir zamanda bu arazilerine 450 Bin STG verdikleri halde vermediğini söyleyerek bugün devletin 110 Bin TL gibi bir rakama buraları istimlâk etmesine bir anlam veremediğini söyledi. Bu tarlaların kendisine babadan kalma yadigâr olduğunu belirten Bayram, bu alanları kendi çocuklarına bırakmak istediğini kaydetti.

Bayram “Bizde toprak satmak yok, bizde toprak almak var’’ diyerek Yeşilköy halknın topraklarına maddi değer olarak değil bir yaşam şekli ve sevgi olarak baktığını anlattı.

“MEKTUPLAR ELİMİZE GEÇMEDİ’’

Şerife Bayram, kendilerine gönderilen mektubun eline geçmediğini bu yüzden son itiraz tarihini de bilmediğini söyleyerek, “Basın aracılığı ile yetkililere söylüyorm, ben ve benim gibi bir çok hak sahibi bu uygulamadan habersiz olarak itiraz yazamadık ama tekrar bir değerlendirme yapılmaz ise hakkımızı yasal yollardan arayacağız’’ dedi. Bu sürenin 1 hafta daha uzatılmasını ve insanların hakları konusunda bilinçlendirimesi gerektiğini savunan Bayram ‘’artık malımız var bile diyemiyoruz’’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1376 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler