1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YENİDÜZEN'İN MANŞETİ GÜNDEM OLDU
YENİDÜZENİN MANŞETİ GÜNDEM OLDU

YENİDÜZEN'İN MANŞETİ GÜNDEM OLDU

YENİDÜZEN’in manşetine taşıdığı ve bugün, Meclis Genel Kurulu’nda da eleştirilere neden olan, Başbakanlık bünyesinde oluşturulan, ‘DışTürklerle’ ilgili Başbakanlık açıklama yaptı. Başbakan İrsen Küçük ise, mecliste konuyla ilgili

A+A-

 

 

YENİDÜZEN’in manşetine taşıdığı ve bugün, Meclis Genel Kurulu’nda da eleştirilere neden olan, Başbakanlık bünyesinde oluşturulan, ‘DışTürklerle’ ilgili Başbakanlık açıklama yaptı.

 

Başbakan İrsen Küçük ise, mecliste konuyla ilgili olarak İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin Türkçe bilmediğini görmesi üzerine bunu yaşama geçirmeye karar verdiğini anlattı.

 

Başbakanlıktan yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

 

İstikrar ve gelişim hedefindeki tüm icraatlarında, dürüstlük ve şeffaflığı ilke edinen hükümetimiz, Hükümet programında da belirtildiği üzere, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkleri teşkilatlandırma, ihtiyaçlarını tesbit etme, belirlenen planlar çerçevesinde uygun iletişim stratejilerini uygulama ve onların sorunlarına doğrudan cevap verecek bir yapı için Başbakanlık bünyesinde Yurtdışı Kıbrıslı Türkler oluşumu konusunda karar üretmişti. Böylesi özel amaçlı oluşumlar tüm dünya örneklerinde olduğu gibi, ülkemizde de Başbakanlığa bağlı olarak düşünülmüştür.

Yarım asırı aşan süredir, dünyanın dört bir tarafına uzanmış ve oralarda hayat kurmuş, kültürünü yeni coğrafyalara taşımış ve bugün sayıları ülkemizde yaşayanların çok üstünde olan vatandaşlarımız konusunda, doğrudan Başbakanlığa bağlı olarak kuruluş çalışmaları devam eden Yurtdışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığı, hükümetimizin yurtdışında yaşayan insanlarımıza verdiği önemin bir göstergesi olarak görülmelidir.

İletişim araçlarının ve ulaşım imkânlarının sınırları geçersiz kıldığı küreselleşen dünyada, vatandaşımıza insanımıza ulaşamamamın, onların gündeminden habersiz olmanın mazereti yoktur. Bu anlayışla dinamik ve meseleleri sistemik olarak ele alan ve çözmeyi hedefleyen bir yapı kurmak, gayret ve isteğiyle yola çıkılmıştır.

Yurtdışı Kıbrıslı Türkler ile ilgili organizasyon için kuruluş aşamasındaki sürede yapılacak proje, tasarım, eylem planı ve AR-GE ön çalışmalarına yönelik hazırlık periyodu etütlerine ilişkin hizmet alımlarının kararının istismarı esefle kınanmakta, en hafif ile insafszlık olarak değerlendirilmektedir.

Birçok ülkenin olduğu gibi çok uzun geçmişe sahip, güçlü ve köklü dışişleri teşkilatlarının varlığına rağmen, Türkiye Cumhuriyetinde de var olan aynı amaçlı birimle temaslarımız sonucunda, kurulum öncesi takip edilecek yöntem ve alınacak tedbirlere yönelik danışmanlık hizmeti konusunda başlatılan çalışmaların gereksiz yere medyada tartışılmasının ülkemize yarar sağlamadığı yadsınamaz bir gerçektir. Alınan görüşler doğrultusunda, bu alanda deneyim ve tecrübeleri sınanan firma olan Dedeoğlu Dış Ticaret Ltd ile 3 aylık sürede tamamlanacak bir hizmet sözleşmesi yapılmıştır. Özelliği olan bu diaspora hizmetinin Devlet İhale Tüzüğü’nün 3(2) maddesi uyarınca yapılması, tam da hizmetin gereği olarak değerlendirilmektedir.

Bakanlar Kurulu kararı uyarınca kuruluş amacı ile  üç aylık süre için alınan bu danışmanlık hizmetini karşılığı olan ve bu sürede belirtilen görevlerde hizmet veren, üretim sağlayan çalışanların ödenekleri karşılığı ve yasal vergilerle karşılığı 99.600 TL olan meblağın dağıtım tutanakları mevcuttur. Hükümet icraat kararlarının gerektirdiği harcamalar, öncesinde görüş ve sonrasında denetim amaçlı, Savcılık ve Sayıştay Başkanlığının bilgisine sunulmaktadır. Hal böyleyken, böylesi bir özel hizmetin, ülke nüfusundan fazlasının yurtdışında yaşadığı, tanınma ve tanıtma alanlarında da çok yönlü hizmet bekleyen ülkeler için ne denli önem taşıdığının bilinmesine rağmen, küçük hesaplarla hükümetin hemen her icraatında olduğu gibi medeni ölçüler içinde karşı görüş, düşünce ve öneri belirtmek yerine, böylesi yakışıksız yöntemleri izleyenleri bir kez daha sağduyuya çağırır, demokrasinin özüne saygıya davet ederiz.       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler