1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Yenicami'de disiplin sorunu var
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Yazarın Tüm Yazıları >

Yenicami'de disiplin sorunu var

A+A-


        Maçın ilk dakikasında Binatlı'nın savunma hatasından gelen gol, Yenicami'yi hırslandıracağına, savunma oynamaya mahkum etti. Aslında Yenicami'de, oyun dizilişinde büyük hatalar vardı.

       Reşit'in sağ bekte oynatılması ve arkasından düz mantıkla düşünülüp oyundan alınması büyük hataydı. Halbuki Reşit, orta sahada ön liberoda, hem ileri hem geri çalışan, top kayıplarında rakibinin peşini bırakmayan, topu sonuna kadar takip eden bir oyuncu. Hatalı yerde oynatılmasının yanında, bir de oyundan çıkartılıp orta sahaya alınmaması kabul edilebilir bir hareket değildir.

        Düz bir mantıkla oyuncu değişikliği yapılmaz. Bir oyuncu, ilk kez oynatıldığı bir yerde, ancak başarısızsa; esas yerinde oynatılıp verim alınılamamışsa oyundan çıkartılabilir. Bana göre oyundan çıkartılması gereken başka oyuncular vardı. Onlardan biri oyunun başından beri, sahada varlığı yokluğu belli olmayan  Arol'du; ayrıca Uğur kötü, Mustafa tecrübesiz, Cenker kötü, Adil de kötüydü. Bu oyuncuların, Reşit’ten önce çıkması gerekirken, faturanın yanlış yerde oynatıldı diye Reşit’e kesilmesi, kabul edilir bir yaklaşım olamaz.

        Yenicami dün çok hatalar yaptı. Hata üstüne hatalar yapıp bir puan alabilmişse öpsün de alnına koysun.

        Bir kere, erken gelen golden sonra çöken orta sahanın ayağa kalkması için, gol yemeyi beklememeliydiler. Arkasında yapılan oyuncu değişikliği zamansız; üç oyuncu degişikliği hakkını 51. dakikada yapmak ise hataydı. Sakat oyuncu Nevval'in oyuna girmesi de hataydı. Hata üstüne hata! Oyuncu değişikliği hakkını kullandıktan sonra Halil Turan'ın sakat sakat maça devam etmek zorunda kalması hata, Hüseyin Sadıklar'ın ilk 11 de oynatılmaması hata, genç ve tecrübesiz Mustafa'nın böyle bir maçta oynatılması hata !!!!

        Kısacası, bu kadar hatadan sonra bir puanın alınması büyük başarı gibi görünebilir. Ancak, Yenicami'de bunlardan da daha önemlisi, DİSİPLİN sorunu var. Hemen hemen her maçta, bir çok sarı ve arkasından da kırmızı kartlar havada uçuşmaya başladı. Bunlara dur diyecek teknik heyet ve yönetim olmazsa, Yenicami'nin başı çok ağrıyacak. DTB maçından itibaren bu disiplinsizlik hat safhaya çıkmıştır.

        Sahada disiplinli ve takımı için oynayan oyuncular da vardı. Zaten onların gayretleri ile takım bugünkü noktadadır. Ama sürekli kart yiyen ve oyundan atılan futbolcular için de önlem alınması gerekir. Aksi takdirde bu gidiş hiç de iyi değildir. Sakın son dakikalarda alınan beraberlikler gözünüzü boyamasın. Yenicami'de büyük disiplin sorunu vardır. Benden söylemesi!

     Binatlı'ya gelince. İnanmışlığın en güzel örneğini sergiliyorlar. Futbolcu, taraftar, teknik heyet hepsi kenetlenmiş bir durumda; başarıya susamış bir takım görüntüsü içerisindeler. Herkes görevini tam da olması gerektiği gibi yerine getiriyor. Özgüveni yüksek bir takım.

       Dünkü maçta da galibiyet, analarının helal sütü gibi haklarıydı. Resmen Yenicami'yi çaresiz bir takım durumuna soktular. 2-1 öne geçtikleri ve Yenicami'nin on kişi kaldığı bir anda bir gol daha bulsalardı, Yenicami 'yi hezimete uğratabilirlerdi. Son dakikalarda gelen Yenicami'nin penaltı golü iki puan kaybetmelerine neden oldu.

         Oyunun genelinde tempo yüksekti. Her iki takım da açık futbolu tercih etti. Bu da oyuna heyecan kattı. Ancak Yenicami'nin çok pas hatası ve top kayıpları yapması rakibine gereksiz hücum yapma olanağı tanıdı.

        Uçaner'in üstün performansı ve takımı adına aldığı sorumluluk, olumlu futbol oynamasına neden oluyor. Yıllanmış şarap gibi, ilerleyen yaşına rağmen mükemmel bir oyun oynadı.

         Yenicami'nin son haftalarda performansı yükselen istikrarlı iki oyuncusu vardır; Erbay ve Andrew. Bu ikili takıma çok önemli katkı koyuyorlar. Haftalardır hata yapmadan ve oyun disiplininden uzaklaşmadan takımın galip gelmesi için canla başla mücadele ediyorlar.

       Bu oyuncuların da hakkını yememek lazım.

 

Bu yazı toplam 1199 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar