1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yenicami stresten uzaklaşınca
Yenicami stresten uzaklaşınca

Yenicami stresten uzaklaşınca

Futbol oynamak için çok güzel bir hava vardı. Güneşli bir hava, zemin birçok sahaya oranla gayet iyi, takımların ortaya koyduğu futbol ise mücadeleci ve vasatın üzerinde idi. Yenicami, “çıkmayan candan umut tükenmez” misali, matematiksel olar

A+A-

 

 

 

Futbol oynamak için çok güzel bir hava vardı. Güneşli bir hava, zemin birçok sahaya oranla gayet iyi, takımların ortaya koyduğu futbol ise mücadeleci ve vasatın üzerinde idi.

Yenicami, “çıkmayan candan umut tükenmez” misali, matematiksel olarak hala daha şampiyonluk potasında görünse de, işinin çok zor olduğu bir gerçek. Rakipleri ile puan farkı oldukça geniş olunca umutlar da bir noktada yerini mucizelere bırakmış olur.

Geçmiş maçlara oranla, bu maça çıkarken futbolcularda daha az stres vardı. Nedeni de, artık kaybedecek çok şeylerinin olmamasıydı. Geçen sezondan beridir, belki de ilk kez bu kadar rahat ve stressiz bir maça çıkmışlardır.

Bu psikoloji, futbolcuların daha rahat ve kendilerine olan özgüvenin yüksek olmasına neden olmuştur. Ortaya koydukları oyun rahat olduklarının bir göstergesiydi. Maçın otuzuncu dakikası dolarken elde ettikleri skor avantajı, maçta daha rahat hareket etmelerine ve istedikleri oyunu oynamalarına neden oldu.

Oyuna hızlı başlayan taraf Yenicami idi. Lefke’den Kasım, Buğra ve Salih Say’ın eksik olması Yenicami’nin işine geldi. Ayrıca Mehmet hocanın da cezalı olup tribünlerden takımına müdahale etmek zorunda kalması da Lefke’nin büyük bir dezavantajıydı. Bu avantajı iyi değerlendiren Yenicami, ilk yarıda oynadığı futbol ile sonuca gitmeyi başardı. Lefke, eksikleri yüzünden oyun düzeninde değişiklik yapmak zorunda kaldı ve ilk yarıda sahaya sürdüğü kadro büyük hatalar yapıp başarısız oldu. Savunmada adam paylaşımını iyi yapamadılar ve Yenicami’nin sonuca gitmesine yardımcı oldular. Ancak ikinci yarıda yapılan oyuncu değişiklikleri Lefke’yi hareketlendirdi, pozisyon buldu, direkten dönen topu oldu,

fakat 3-0’lık skoru kapatmak zor olduğu için Yenicami’ye boyun eğmek zorunda kaldı.

Futbol, stresten uzak, kendinden emin, özgüveni yerinde olan takımların başarılı olduğu bir spor dalıdır. Haftalardır girdiği pozisyonları değerlendiremeyen Yenicami, dünkü maçta, hem oynadığı futbolla hem de girdiği pozisyonlardaki becerikli vuruşları ile rahat futbol oynayabilmenin ne kadar önemli olduğunu göstermişlerdir.

Sezon başında ortaya koydukları futbollarının bir benzerini dün Lefke karşınında ortaya koydular. Kafalar rahat, umut ve beklentiler de azalınca futbol yeteneklerini daha iyi bir şekilde ortaya koymuş oldular. Aslında bundan sonra hedef daha çok gence şans vermektir. Geriye kalan maçlarda bu gençlerin tecrübelenip kendilerine olan özgüvenlerinin ortaya çıkartılması gerekiyor. 

Özellikle Hacsan, Ercan, Behiç, Ünal genç takımda oynayan Çağdaş ve Enes gibi gençlere şans verilmesi gerekiyor. Çağdaş, çok iyi bir oyuncu rahatlıkla A kadroda oynayabilecek yeteneklere sahip. Umarım Karayel kardeşler, bu çocuklara daha çok yer verir ve Yenicami’nin gelecekteki takımını oluştururlar.  

Bu arada Kemal Uçaner de bir ağabey tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Ne isterse olsun tribünlerle oynamamak gerekiyor. Tribünlerin futbolculara küfretmesine ne kadar karşıysam, bir oyuncunun da tribünlere el kol hareketi yapmasına veya karşılık vermesine o kadar karşıyım. Rahat ve sakin geçen bir maçta, bir hareketle milleti bir birine sokabilirsiniz. Eğer maç sonunda olaylar çıkmamışsa, bunu yöneticilerin duyarlı davranışlarına bağlıyorum. Onların müdahaleleri olmasa, çok büyük olaylar çıkabilirdi. Özellikle de Lefke Kulüp Başkanı Yıltaç Mükellef’i tebrik etmek istiyorum. Taraftarı üzerinde bu kadar etkili olması ve onları uzaklaştırması doğabilecek olayları önlenmesine neden olmuştur.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler