1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yenicami radikal karar almalı
Yenicami radikal karar almalı

Yenicami radikal karar almalı

Öncelikle Cihangir sahasında yapılan çevre düzenlemesi ve çocuk parkı için Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal’a teşekkür etmek lazım. Gerçekten stadın çehresini değiştirmiş ve çağdaş bir görüntüye dönüştürmüştür. Ayrıca kulüp adına yapmış old

A+A-

                  

 

 

 

 Öncelikle Cihangir sahasında yapılan çevre düzenlemesi ve çocuk parkı için Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal’a teşekkür etmek lazım. Gerçekten stadın çehresini değiştirmiş ve çağdaş bir görüntüye dönüştürmüştür. Ayrıca kulüp adına yapmış olduğu halı saha için de ikinci kez kutlamak istiyorum. Bu zamanda kulüplerin ekonomik zorluklar yaşadığı düşünüldüğünde yapılan bu olumlu gelişmenin fark edilmemesi mümkün değildir.

Gelelim maça. Öncelikle Cihangir takımını kutluyorum. Ortaya koydukları mücadeleci oyun, üç puanı hak etmelerine neden oldu. Bana göre bu üç puanı alırken, Yenicami’nin ortaya koyduğu kötü futbolun da katkısı vardır.

Bir kere kalede Yusuf’la başlamak böyle bir maçta büyük riskti. Çünkü iki yılda yaklaşık üç maçta kaleyi koruyan bir oyuncuya böylesi önemli bir maçta görev verilmesi büyük riskti. Bana göre İltaç hoca kumar oynadı, ancak tutmadı. Yusuf’un kötü kaleci olduğunu söylemiyorum, gelecekte takımın kalesini koruyacak bir oyuncu, fakat maç seçimi yanlıştı. Tecrübesiz bir oyuncuyu böylesi hayati önemi olan bir maçta ateşe atmakla hem o oyuncunun özgüveninin kırılmasına neden olursunuz, hem de takımın önemli yara almasına fırsat vermiş olursunuz.

Yenicami dün yine iyi değildi. Oyuna sürülen kadro, Cihangir takımını durdurmak için yeterli değildi. Bir kere üç ön libero ile oyuna başlamak (Behiç, Sedat ve Erdinç) hataydı. Defans yerine ofans anlayışının tercih edilmesi gerekirdi. Çünkü bu maçta alınacak beraberliğin bile, şampiyonluk yarışında önemli yara alabileceği gerçeği söz konusuydu. O nedenle, oyun kurgusunda, ofansa dönük bir anlayış hakim gerekirdi. Gerçi ikinci devrede bu anlayış ile oyuna başlandı ancak iş işten geçmişti.

Oyuna stresli ve tedirgin başlayan taraf Yenicami idi. Ancak Yusuf’un penaltı kurtarmasından sonra dirilen ve rakibinin üzerine giden taraf oldu. Ancak olumsuz paslaşmalar, topa sahip olmadaki başarısızlık, üstelik de yıldız oyuncularının isteneni verememesi takımın kötü oynamasına neden oldu.

İkinci devredeki değişiklikler oyuna olumlu yansısa da, gol noktalarındaki beceriksiz vuruşlar mağlup olmalarını değiştiremedi. Bu mağlubiyet, şampiyonluk yarışındaki iddiasını önemli ölçüde zora sokmuş olsa da yine de dışarıda 24 puan ve rakipleri ile yapacağı maçlar vardır. Ancak maçtan sonra yazımı yazmak için gazeteye giderken, İltaç hocanın röportajını dinledim ve çok şaşırdım. Ne diyordu İltaç hoca, “Kupadan elendik, bu mağlubiyetle de ligden koptuk, artık ligi en iyi yerde bitirmeye çalışacağız.” Bana göre bu demeç umutsuzluk yaratan bir demeçtir. İltaç hocanın dışındaki herkes bunu söyleyebilir ama takımın patronu bunu söylüyorsa umut bitmiş demektir. Eğer umudunuz yoksa bu takımı motive etmeniz de çok zor olacaktır. Sizin inanmadığınız bir yarışta futbolcuyu inandırmak çok zordur.

Yenicami’nin bir puan önünde olan MTG Antrenörü Hasan Topaloğlu’nun demecinde ise, “yarıştan kopmadıklarını, sonuna kadar bu yarışın içinde olduklarını ve rakipleri ile maçları olduğunu” söylerken, inancının hala daha canlı olduğunu gördüm.

İltaç hoca takımını motive etme yolunda daha gayretli olmalı. Önce kendini inandırmalı, sonra da inandığını futbolcularına hissettirmelidir. Eğer inancı bitmiş ise bunu da yönetimle paylaşarak çareler üretmeli.

Maçın hakemine gelince. Bana göre bu maçın hakemi Serdar hoca olmamalıydı. Gerçi, Yenicami hakem kararları ile yenilmedi. Ancak vermediği ve verdiği kararlar arasında ölçü yoktu. Çaldığı düdüklerle oyunun akışını durdurdu. Futbolcular tarafından kendisine yapılan küçültücü hareketleri görmemezlikten geldi. Kısacası kötü bir maç yönetti. Futbolcular ve seyirci iyi niyetli olmasaydı maçta olaylar olabilirdi. Ancak her iki tarafın seyircisi olgun ve kendini bilen taraftar olduğu için çaldığı düdüklere protesto şeklinde tepkiler gösterdiler.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 999 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler