1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yenicami kendine geldi
Yenicami kendine geldi

Yenicami kendine geldi

Son iki haftada aldığı mağlubiyetlerle taraftarını üzen ve liderlik konumunu kaybeden Yenicami, dün Lapta karşısında aldığı galibiyetle hem özgüvenine kavuştu, hem de şampiyonluk yolundaki hedefini sürdürmüş oldu. Gerçi rakibinin önemli eksikleri vardı,

A+A-

 

 

Son iki haftada aldığı mağlubiyetlerle taraftarını üzen ve liderlik konumunu kaybeden Yenicami, dün Lapta karşısında aldığı galibiyetle hem özgüvenine kavuştu, hem de şampiyonluk yolundaki hedefini sürdürmüş oldu.

Gerçi rakibinin önemli eksikleri vardı, ancak Yenicami dünkü maça mutlak galibiyet parolası ile çıkmıştı. Kendi saha ve seyircisi önünde bu maçtan galip ayrılmak, geriye kalan üç maçtan alacağı mutlak puanlar arasındaydı. İki hafta rakiplerine kaybeden bir takımın artık buna dur deme zamanının geldiği bilinciyle oynadı. Dün maçta, son haftalara göre daha arzulu ve kazanma hırsı ile oynadıklarını gördüm.

Her takımın belli dönemlerde iniş ve çıkışları olabilir. Lige iyi bir başlangıç yapan ve oynadığı futbolla herkesin beğenisini kazanan Yenicami, son haftalarda ortaya koyduğu futbolla bunu kafalardan silmeye başlamıştı. Ancak dün almış olduğu galibiyet ve özellikle Massa’nın attığı dört golle yeniden uyanışa geçen Yenicami, devre arasına kadar puan kaybetme lüksünün olmadığının bilincine varmıştır.

Yenicami dünkü karşılaşmaya geçmiş maçlardan farklı bir kadro ile çıktı. Haftalardır performans düşüklüğü gösteren Devrim bu kez yerini geçen haftanın yıldızlarından Emrah’a bıraktı. Orta alanda, Hascan ilk onbirde oyuna başladı. Bana göre, doğru ve yerinde yapılan tercihlerdi. Her ikisi de görevini yaptı. Hatta Hascan oyundan alınmamalıydı. Yine de oyunda kaldığı sürece çok iyi mücadele etti. Bu çocuğa daha çok şans verilmesi gerekir.

Lapta’nın gününde olmaması ve birçok eksikle oyuna başlaması, Yenicami’nin işini kolaylaştırdı. Oyunun mutlak hakimiydi. Beş gol atmasına rağmen sayısız gol pozisyonlarından yararlanamadı. Bana göre yararlanamamalarının nedeni, özellikle üçüncü golden sonra sergiledikleri oyundu. Üç sıfırlık bir avantaj elde ettiniz, daha rahat ve organize ataklar sergileyeceğinize, gereksiz pas hataları, oyunu hızlandıracak yerde yavaşlatmak ve gereksiz panik. Bana göre olmaması gereken hareketler.

Halbuki, Yenicami iyi bir takım. Ancak iyi olduğu kadar da saha içerisinde birçok hatalar yapıyorlar. Biraz daha yardımlaşmayı düşünüp, fantezi ve gereksiz hareketlerden kaçınmaları gerekiyor. Özellikle İbrahim, bana göre yeteneğinin yarısını oyuna yansıtmıyor. Sahip olduğu topları daha verimli ve olumlu paslarla kullanmalıdır. Orta alanda kazandığı topları daha hızlı ve süratle rakip sahaya taşımalıdır. Bu kadar yetenekli futbolcunun oyuna daha çok katkı yapması gerekir. Zaman zaman oyundan kopuyor, ancak oyuna ağırlığını koyduğu an işi bitiriyor. Kısacası yüzde 50 ile oynuyor. Bunu yüzde yüze çıkarmalıdır.

Neval, Okan, Emrah ve Akos Seper görevlerini laiki ile yaptılar. Gerçi Lapta takımında onları zorlayacak oyuncu yoktu. Ama yine de görevlerini tam yaptılar. Massa sezon başındaki Massa gibi mücadele etti. Attığı dört gole klasını göstermiştir. Demek ki oyuna ağırlığını koyunca oluyormuş. Tabii iyi olmasındaki en önemli unsur, onu daha çok topla buluşturmaktı.  Massa’yı topla buluşturmak gol noktalarında etkili olmak anlamına geliyor. Demek ki oyun içerisinde Massa’ya daha çok top servis yapılmalıdır. Çağatay’a gelince, onun için söyleyecek kelime bulamıyorum. Bu kadar ilginç ve basit gol yemek her babayiğidin harcı değildir. Demek ki oyun içerisinde konsantrasyon sorunu yaşıyor. Şampiyonluğa oynayan bir takımın kalecisi güven vermelidir. Çağatay’ın biraz daha dikkatli olması gerekir. Bu maçta yediği gol belki anlam bakımından fazla önemli sayılmıyor. Ama güven açısında önemli endişelere sebep oluyor.

Sonuç olarak Yenicami galip gelerek üç puanı hanesine yazdırmıştır. Devre arasına kadar puan kaybetmeden devam ederse, ara transferde gerekli tedbirlerin alınacağından eminim. Futbolcuların kalan iki maçta daha gayretli olmaları gerekiyor. Şampiyonlukta iddialı olunacaksa, devre arasında mutlak sürate revizyona ihtiyaç vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler