1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yeni ve Yakın Çağ Tarihi
Yeni ve Yakın Çağ Tarihi

Yeni ve Yakın Çağ Tarihi

Bu hafta sizlere bir tarih kitabı tanıtıyorum. Sadece tarihçilerin değil tarihe ilgi duyanların keyifle okuyacağı özellikle bugünün tarihini etkileyen geçmişteki olayları öğrenebileceğiniz değerli bir çalışma. Buket Uzuner yeni kitabı okurla buluştu. Öze

A+A-

 

 

 Bu hafta sizlere bir tarih kitabı tanıtıyorum. Sadece tarihçilerin değil tarihe ilgi duyanların keyifle okuyacağı özellikle bugünün tarihini etkileyen geçmişteki olayları öğrenebileceğiniz değerli bir çalışma. Buket Uzuner yeni kitabı okurla buluştu. Özellikle gezi kitapları ile tanınan yazarın bu kitabı bir serinin ilk kitabı olarak okura sunuluyor.

Mutlu haftalar...

 

 


 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

 

Su

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları

Buket Uzuner, Everest Yayınları

 

Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kaman’ın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler.

 

 

 

Uygarlık-Batı ve Ötekiler

Niall Ferguson,Yapı Kredi Yayınları

 

“Bu kitabın ele aldığı ana soru gittikçe bana bir modern çağ tarihçisinin ortaya atabileceği en ilginç soru gibi görünüyor. Avrasya kara kütlesinin batı ucundaki birkaç küçük siyasal yapı, 1500 dolaylarından itibaren Doğu Avrasya’nın daha kalabalık ve birçok bakımdan daha gelişkin toplumlarını da kapsamak üzere dünyanın geri kalan kesimine egemen olma yoluna tam olarak niçin girdi? Buna bağlı ikinci sorum şu: Batı’nın geçmişteki üstünlüğüne ilişkin iyi bir açıklama bulabilirsek, geleceği konusunda bir öngörü ortaya koyabilir miyiz? Bu gerçekten Batı dünyasının sonu ve yeni bir Doğu çağına geçiş mi demektir?”

 

 

 

 

Fransa’nın Kısa Tarihi

Roger Price, Boğaziçi Üniversitesi Yayınları

 

Ortaçağdan günümüze, Charlemagne'dan Chirac'a kadarki geniş bir dönemi kuşatan ve Fransa tarihi konusunda sarih ve kapsamlı bir rehber olan bu kitap, Fransa'nın bir devlet olarak tarih sahnesinde belirişinin ve sahip olduğu otoritenin genişleyip yayılmasının mahiyetini ve sebeplerini açıklamaya çalışıyor; bunu yaparken de, devlet ve toplum arasındaki kesintisiz etkileşime odaklanıyor.

 

 

 


 

 

 

 

HAFTANIN KİTABI

 

 

Yeni ve Yakın Çağ Tarihi

A.Kürşat Gökkaya, Cemil Cahit Yeşilbursa, Siyasal Kitabevi

 

    Yeni ve Yakın Çağ Tarihi kitabı olayları bir bütünlük içerisinde anlatan kornolojik olarak sıralı iki çağ hakkında bilgiler aktaran değerli bir kaynak. Kitap tarih, tarihin çağlara ayrılması ve bölünmesi gibi konulara değinerek başlıyor.

   Akdeniz dünyası, Akdeniz’de yaşam ve Avrupa ile doğu arasındaki geçiş noktaları hakkında bilgiler verilirken tarihin dönüm noktalarından biri olan coğrafi keşiflere yer veriliyor. Tarihsel arka planı, keşiflerin neden ve sonuçları irdelenerek okura anlatılıyor. Avrupa’nın büyük dönüşümü rönesans hareketleri, gelişimi ve bu konudaki değerlendirmeler, reform hareketi ve Hıristiyanlık dinine etkileri irdeleniyor. Aydınlanma Çağı, ortaya çıkması ve dünya üzerindeki etkileri... Fransız İhtilali, ihtilali hazırlayan zemin neden ve sonuçları ve bütün dünyadaki etkileri ile birlikte imparatorlukların yıkılması konularından bilgileri okurla paylaşıyor. Napolyon, 1815 Viyana Kongresi ve sonrasında Avrupa...İhtilaller dönemi, Sanayinin gelişmesi ve dünyayı etkileyen sanayi devrimi ile etkilerine yer veriliyor. Sanayi devriminin sonuçları ve sömürgecilik hareketleri, dünyayı etkilemesi konularında bilgiler veriliyor. İngiliz sömürgeciliği, Osmanlı İmparatorluğu’nun durumu ve gelişmeler kitapta yer alıyor. Yakın çağ, Yakın Çağ’da Amerika, Amerika’nın bağımsızlığını kazanması ve ABD’nin kurulması konularına yer veriliyor. Kitap konuları detaylandırarak okura Yeni ve Yakın Çağ hakkında bilgiler veriliyor.

 

 


 

KİTAP DÜNYASI...

 

Mary Lawson'un ödüllü romanı 'Gölün Kıyısında' Türkçe’de. 'Gölün Kıyısında' nadide bir keşif. “Romanın öylesine telaşsız bir kendinden eminliği ve öylesine iyi kontrol edilmiş bir duygusallığı var ki, özel olduğunu ânında hissediyorsunuz.”

 

'Yüzyıllık Yalnızlık', 'Kolera Günlerinde Aşk' gibi romanlarıyla dünya çapında üne kavuşan Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez 85 yaşına bastı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2056 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler