1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YENİ SUÇLAR ORTAYA ÇIKTI
YENİ SUÇLAR ORTAYA ÇIKTI

YENİ SUÇLAR ORTAYA ÇIKTI

Karpaz açıklarında bir sürat teknesinin batması ve 2’si çocuk 6 Suriyelinin öldüğü insan kaçakçılığı olayıyla ilgili tutuklanan 4 kişinin ileri soruşturmalarında yeni suçları ortaya çıkarken, polisin bir kişiyi daha aradığı açıklandı. Polis bülteni

A+A-

 

 

POLİS, TUTUKLULARIN İLERİ SORUŞTURMASINDA YENİ SUÇLAR ORTAYA ÇIKARDI

4 TUTUKLU VAR, 1 KİŞİ ARANIYOR

ZANLILARIN PATRİOT ADLI TEKNEYLE PARA KARŞILIĞI KKTC’DEN TÜRKİYE’YE VEYA TÜRKİYE’DEN KKTC’YE İNSAN KAÇIRDIĞI BELİRLENDİ

Karpaz açıklarında bir sürat teknesinin batması ve 2’si çocuk 6 Suriyelinin öldüğü insan kaçakçılığı olayıyla ilgili tutuklanan 4 kişinin ileri soruşturmalarında yeni suçları ortaya çıkarken, polisin bir kişiyi daha aradığı açıklandı.

Polis bülteninde, “onaylanmış liman olmayan bir yerden KKTC’den izinsiz çıkış ve KKTC’ye izinsiz giriş yapmak” başlığıyla yer alan bilgiye göre, dün bulunan cesetlerle ilgili soruşturmada tutuklananların haziran ayından beri işlediği başka insan kaçakçılığı suçları saptandı.

3 BİN 500 TL’YE YENİERENKÖY’DEN TÜRKİYE’YE

Olayla ilgili tutuklanan 40 yaşındaki Abdullah Temiz’in, Niyazi Korkmaz(E-24), Mustafa Korkmaz(E-41) ve Yunus Gülduran (E-31)’nin teşvikleriyle “Patriot” isimli sürat teknesiyle; haziran ayında Yenierenköy’de, Cyprus Pearls isimli tatil köyünün sahilinden, 3 bin 500 TL karşılığında, kimlikleri tespit edilemeyen biri kadın, biri erkek iki kişiyi Türkiye’de bir sahile götürdüğü; onaylanmış liman olmayan bir yerden KKTC’den izinsiz çıkış yaptıkları belirtildi.

SİLİFKE’DEN 6 BİN VE 7 BİN DOLARA BALALAN’A

Abdullah Temiz’in, ağustos ayında onaylanmış liman olmayan Balalan balıkçı barınağından, KKTC’nden izinsiz çıkış yaparak, Türkiye’nin Silifke sahiline yakın bir kıyıdan 6 bin ABD Doları karşılığında kimlikleri tespit edilemeyen 5 erkek şahsı getirip, KKTC’nde onaylanmış liman olmayan Balalan kıyısından izinsiz çıkış yaptırdığı saptandı.

Zanlının 22 Ağustos’ta ise yine Balalan balıkçı barınağından çıkarak Silifke’ye giderek bu kez 7 bin Dolar karşılığı kimlikleri belirlenemeyen 5 erkeği Balalan kıyısından, izinsiz şekilde ülkeye soktuğu da anlaşıldı.

Polis halen tutuklu 4 zanlı yanında ortaya çıkarılan suçlarla bağlantısını tespit ettiği bir kişiyi arıyor.

OLAY NASIL ORTAYA ÇIKTI?

 

Ülkelerindeki sorunlardan kaçarak canlarını kurtarmak isteyen mülteciler, bindikleri teknenin Dipkarpaz açıklarında alabora olarak batması sonucu boğularak öldüler. İskele Polis Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ve Sahil Güvenlik’in denizde iki gündür devam eden çalışmaları sonucu, Dipkarpaz açıklarında 6 kişinin cesedine ulaşıldı. 3 erkek ve bir kadın cesedinin yanı sıra 5-6 yaşlarında biri kız biri erkek iki çocuğun da ölü olarak bulunması yürekleri dağladı. Cesetlerden birinin üzerinden Suriye pasaportu çıkması nedeniyle diğerlerinin de Suriye uyruklu olduğuna inanılıyor. Teknede 7 göçmenin bulunduğu, bir kişinin aranmasına devam edildiği öğrenildi.

 

Cesetlerin bulunmasından önce İskele Polisi, kayıp oldukları bildirilen ve batan Patriot isimli tekneden can yelekleri olduğu için yaklaşık 20 saat yüzdükten sonra karaya çıkan Abdullah Temiz ve Niyazi Korkmaz ile Mustafa Korkmaz ve Yunus Gülduran’ı tutukladı. “KKTC den izinsiz çıkış-giriş ve yardımcı olmak” suçlarından dün mahkeme huzuruna çıkarılan zanlılar aleyhine 3 er gün tutukluluk emri verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1570 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler