1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YENİ SEYAHAT DİREKTİFLERİ
YENİ SEYAHAT DİREKTİFLERİ

YENİ SEYAHAT DİREKTİFLERİ

Güney Kıbrıs Yönetimi’nin, AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine, AB’li üst düzey davetlilerin özellikle Rum tarafının AB dönem başkanlığı sırasında Kıbrıs’ı ziyaret etmeleri gereken “yasal giriş noktaları” konusunda yol gösterd

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs Yönetimi’nin, AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine, AB’li üst düzey davetlilerin özellikle Rum tarafının AB dönem başkanlığı sırasında Kıbrıs’ı ziyaret etmeleri gereken “yasal giriş noktaları” konusunda yol gösterdiği ifade edildi.
Politis gazetesi “Giriş Buradan... Rum Dışişleri Bakanlığından Başkanlık Öncesinde Seyahat Direktifleri” başlıklı haberinde, Dışişleri Bakanlığının, AB dönem başkanlığına olası bir şekilde zarar verilmesini ve yetkililerin Ercan havalimanı üzerinden adaya gelişlerini önleme çabası içerisinde, AB büyükelçiliklerine gayri resmi bir belge yolladığını yazdı.
Dışişleri Bakanlığının bahse konu belgede sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne” yönelik giriş noktalarını bir bir sıraladığını kaydeden gazete, bunların Larnaka ve Baf havalimanları ile Larnaka, Limasol, Baf ve Latsi limanları olduğunu belirtti.
Bakanlığın bu çerçevede, herhangi bir başka giriş ve çıkış noktasının kullanılmasının yasadışı olarak kabul edileceğini belirttiğini yazan gazete, Bakanlığın, yasal giriş çıkış noktalarını tayin etmenin sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” egemenlik hakkı olduğunu savunduğunu ekledi.
Haberde, bakanlığın, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin “Yasadışı olduğu iddia edilen bir giriş noktasından adaya gelip, ardından da barikatlar vasıtasıyla Güney Kıbrıs’a giriş yapmayı tercih eden kişilere yaptırımlar uygulama hususundaki hakkını muhafaza etmekte olduğunu” vurguladığı da ifade edildi.
Haberde yaptırımlar uygulanması konusundaki hakkın “kişilerin yeşil hat boyunca uzanan onaylanmış giriş noktalarından geçiş yapmalarına izin verilmesiyle değişikliğe uğramadığı, çünkü ilgili tüzüğün Kıbrıs’a meşru bir şekilde giriş yapmış insanların geçişine” atıfta bulunmakta olduğu savunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Bu haber toplam 630 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler