1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yeni petrol dolum tesisi mi?
Yeni petrol dolum tesisi mi?

Yeni petrol dolum tesisi mi?

Yedikonuk’ta tüm kesimlerin karşı çıkmasına rağmen birkaç siyasetçinin başını çektiği petrol dolum tesisinin yankıları sürerken, kulislerde yeni iddialar dolaşıyor. İddialara göre Enerji Bakanı Sunat Atun’un yeni petrol tesislerinin kurulmas

A+A-

 

 

 

Yedikonuk’ta tüm kesimlerin karşı çıkmasına rağmen birkaç siyasetçinin başını çektiği petrol dolum tesisinin yankıları sürerken, kulislerde yeni iddialar dolaşıyor.

İddialara göre Enerji Bakanı Sunat Atun’un yeni petrol tesislerinin kurulmasına sıcak baktığı yönündeki söylemlerinin ardından yeni petrol dolum tesislerinin kurulacağı gündeme geldi. Bu yönde bazı şirketlerin Başbakanlık’a başvurduğu yönündeki söylemler de kulislerde konuşuluyor.

Bu yönde konuşulan iddiaları YAGA Başkanı Derviş Besimler’e sorduk. Besimler, bu konuda herhangi bir müracaatın bilgisine gelmediğini söyledi. “Eğer birileri yolunu şaşırıp Başbakanlık’a başvurmuşsa bilemem. Zaten oraya başvuru olsa bize yönlendirilecektir ama bize bu yönde bir başvuru olmadı” diyor.

Besimler, bunun bir spekülasyon olacağına da dikkat çekerek yeni petrol dolum tesislerinin gündeme geleceğine de pek ihtimal vermiyor.

 

 


 

Dürüst’ün araması beklendi…

 

 

Kıbrıs’ın ilk piyanistlerinden 98 yaşındaki Jale Derviş, geçtiğimiz gün toprağa verildi. Yüzlerce binlerce piyanist, müzik öğretmeni yetiştiren Derviş, Kıbrıs milli eğitiminde de yıllarca müzik öğretmeni olarak çalışmıştı.

Ancak neredeyse her türlü açılışa katılan Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, böylesi bir değerin cenazesinde yokmuş.

Cenazesine gitmeyen Dürüst’ün, ailesini de arayıp bir başsağlığı dilemediği bize iletildi. Derviş’in yakınlarının, “Milli Eğitim Bakanı vatana bu denli hizmeti olmuş bir öğretmeni unutmuştur” diye sitem ettiği söyleniyor.

 

 


 

Girne Kalesi Allah’a emanet!

 

Girne Kalesi’ndeki kameralar arızalı… Arıza giderilemedi, konu basında çıkınca Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Emine Pilli açıklama yaptı. Basını suçlar nitelikte ifadeler kullanan Pilli şaka niteliğindeki asıl bombayı ise şöyle duyurdu:

“Kamera sisteminde sorun yaşandı ve kameraların birkaç kez tamirden geçirildi. İhaleyi alan firma dağıldı. Kamera sistemiyle ilgili kale yetkilileri muhatap bulamıyor. Kameralı güvenlik sisteminin yeniden kurulabilmesi için maliyede yeterli bütçe yok. En küçüğünü bile yapacak bütçe yok. Belki seneye…”

Basına da kızan ve basını suçlayan Pilli; “Bu sorunu deşifre etmek doğru değil. Hırsızlara davet gibi oluyor. Sizlerin belli sorumluluklarınız var” dedi.

En önemli tarihi eserlerimizden birine bile sahip çıkamayan bu dairenin sorumluluğu ne olacak peki?

 


 

“Hırsızlara davetiye çıkaran çalışmayan kameralardır”

 

“Müzeler Dairesi Müdürü Emine Pilli’ye göre bu durumu haber yapmak; “Hırsızlara davet” gibi oluyormuş… Vah vah… Sen bozulan kameralarını tamir ettiremeyeceksin, bu konuda etkin bir güvenlik sistemi oluşturamayacaksın; sonra da senin dairenin bu zafiyetini haber yapanları suçlayacaksın… İşte bunun için önce katıla katıla güler, sonra da “hünk vurup ağlar” duyarlı insanlar… Müdüre Hanım; “Güvenliğe yönelik zafiyetlerin gazetede yayınlanmasının hoş olmadığını” söylüyor bir de… Ve ekliyor: “Bu sorunu deşifre etmek doğru değil, hırsızlara davet gibi oluyor, sizlerin belli sorumluluklarınız var” Bak bak bak… Sorunun olduğunu kabulleniyor, bir yerde çözemediklerini de kabulleniyor, sonra da bunu haber yapanlara “sorumluluklarını hatırlatıyor”. Ya sizin bu ülkenin kültürel ve tarihi mirasının güvenliğiyle ilgili sorumluluklarınız ne olacak Emine Hanım? Hırsızlara esas davetiye çıkaran sizin doğru dürüst çalışmayan kameralarınız değil mi?"

 

ALİ TEKMAN

 


 

Ergenlik bitti KKTC, artık adam oldun

 

“Okul da bitti, askerlik de bitti… Ergenlik de bitti… Artık kendi bacağımızdan asılıyoruz.

Artık yok öyle yağma… Ben batırdım, anne sen çıkar yok artık.

Ben har vurup harman savurdum, sen tamamla yok artık…

Öyle şımarıklıklar, öyle ben bir hata yaptım ama polis amca beni yakalamaz yok artık.

Ergenlik bitti KKTC…

Artık adam gibi davranacaksın… Bir halt yediysen bedelini kendin ödeyeceksin…

Öyle kurumlarını tıka basa adam doldurup batırmayacaksın.

Öyle belediyelerini batırmayacaksın.

Popülizme her şeyi feda etmeyeceksin.”

 

ÖZDEMİR TOKEL

 


 

Polis neden sivil otoriteye bağlanmıyor?

 

“Gelinen aşamada artık sivilleşme yolunda adımları daha fazla ötelememeliyiz.

 Değiştirebilme noktasında irade ortaya koymalı ve ısrarcı davranmalıyız.

 İşe hemen polisin sivil otoriteye bağlanması ile başlamalı, anayasanın geçici bazı maddelerini de tartışmaya açarak demokratikleşme yolunda ilerlemeliyiz.

 Korku salarak düşmanlar yaratıp toplumu kendi kabuğunun içine çekilmeye zorlayarak bu ülkede gelişmenin önü açılamaz.

 Bu ülkede yaratıcılıktan korkarak tabular yaratıp farklılaşan insanları ötekileştirerek bir yere gidemeyiz.

 Bu anlayışla kendi kuyumuzu kazmaya devam ederiz o kadar.”

 

METE TÜMERKAN

 


 

 

“Lefkoşa'da sürdürülebilir çevre kirliliği…”

 

İbrahim Beyazoğlu’nun profilinden

 

***

 

Bu halkın % 36'sı hâlâ daha UBP'ye oy vermeyi düşünüyorsa bize müstahaktır bunlar derim ben!

 

Tügen Çelik’in profilinden

 


 

 

“Kamera sisteminde sorun yaşandı ve kameralar birkaç kez tamirden geçirildi. İhaleyi alan firma dağıldı. Kamera sistemiyle ilgili kale yetkilileri muhatap bulamıyor. Kameralı güvenlik sisteminin yeniden kurulabilmesi için maliyede yeterli bütçe yok.”

 

Emine PİLLİ (Eski Eserler Dairesi Müdürü)

 

 


“Sayın Bulutoğluları derhal istifa etmelidir. LTB’nin katilleri orada dururken, katillerle beraber çözüm önerisi olmaz. Katillerle beraber yeniden yapılanma, yeniden çözüm önerisi olmaz”

 

Mehmet ÇAKICI (TDP Başkanı)

 

 


 

FOTO YORUM

 

 

 

Güzel, düşünülmüş, hayvanları önemseyen, değer veren, onların yaşama tutunmasına katkı koyan bu uygulamayı belediyelerimizde hayata geçirir umarım…  

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler