1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YENİ MESLEKİ SÜRÜCÜ BELGESİ' ZORUNLULUĞU
YENİ MESLEKİ SÜRÜCÜ BELGESİ ZORUNLULUĞU

'YENİ MESLEKİ SÜRÜCÜ BELGESİ' ZORUNLULUĞU

Hazırlanan yeni Mesleki Sürücü Belgesi Tüzüğü gereği 26 Mart Pazartesi gününden itibaren denetimlerde artık yeni Mesleki Sürücü Belgesi aranacak.

A+A-

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Bakanlık Müdürü Mehmet Yulaf, hazırlanan yeni Mesleki Sürücü Belgesi Tüzüğü gereği 26 Mart Pazartesi gününden itibaren denetimlerde artık yeni Mesleki Sürücü Belgesi aranacağını belirtti.

Mehmet Yulaf, Mesleki Sürücü Belgeleri’nin artık devlet kontrolünde olacağını ve bakanlık uhdesindeki Nüfus Kayıt Dairesi’nin güvenilirliği altında basılacağını da kaydetti.

Yulaf, yazılı açıklamasında, yeni Mesleki Sürücü Belgesi Tüzüğü’nün 26 Eylül 2011 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile hayata geçirildiğini hatırlatarak, mesleki sürücü hakkında kamuoyunda ortaya atılan iddiaların asılsız ve yanlış bilgi içermesi nedeniyle, bakanlık olarak açıklama yapma gereği duyduklarını ifade etti.

MESLEKİ SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN GEREKENLER

Mehmet Yulaf yeni tüzük gereğince, Mesleki Sürücü Belgesine sahip olabilmek için gerekenleri de şöyle sıraladı:

“KKTC vatandaşı olmak veya yolcu taşıma izinli araç sahipleri tarafından çıkarılmış çalışma iznine sahip olmak; Uygun sınıfta KKTC sürüş Ehliyetine sahip olmak; Son 5 yıl içerisinde AF’a uğramış olsa dahi yasaya aykırı yüz kızartıcı suçlardan mahkum olmamak veya herhangi bir trafik suçundan dolayı 3 aydan fazla mahkum olmamak ve Trafikte ölümlü kazaya sebebiyet vermemiş olmak.(Bu madde şu anda tadil kapsamındadır)( Şu ana kadar bu madde yazan suçlardan dolayı herhangi bir şoföre mesleki sürücü belgesi verilmemiştir); Alkollü araç kullanmaktan dolayı, ehliyetine geçici süreyle el konulmamış olmak; Kaymakamlıkta tescilli bir, sektörle ilgili birliğe kayıtlı olmak ve yıllık aidatını ödemiş olmak; Başvuruda bulunan kişi tarafından, şu an yürürlükteki sosyal güvenlik ve vergi mevzuatı açısından gerekli kaydın yapılmış olduğunu belgelemek gerekmektedir.”

NEDEN YENİ TÜZÜK ?

Bir önceki tüzükte Mesleki Sürücü Belgelerinin basımı için bakanlık dışından özel hizmet alımının söz konusu olduğunu hatırlatan Yulaf, “Ancak gerek yurt içinden gerekse yurt dışından bakanlığımıza yansıyan bazı ihbarlar değerlendirildiğinde, sözkonusu belgelerin daha güvenilir ortamlarda basılması gerekliliği kararına varılmıştı. Devletin uygulamalarının şaibe altına girmesini engellemek ve gerek trafik sicil raporu gerekse karakter belgesinde herhangi bir yasal aykırılığı olmayan şoförlerinde zan altında bırakılmaması için yeni mesleki sürücü belgesi hazırlığına gidilmiştir” dedi.

“Yeni Mesleki Sürücü Belgesi Tüzüğü 26/09/11 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile hayata geçirildi ve tüzük gereği 6 ay sonunda, yani 26/03/12 tarihi itibarı ile denetimlerde artık yeni Mesleki Sürücü Belgesi aranacaktır” diyen Mehmet Yulaf, “Yeni Mesleki Sürücü Belgeleri bundan sonra tüzük gereği 3 yılda bir yenilecektir ve bedeli asgari ücretin yüzde 5’i olacaktır. Bu madde şuan tadil kapsamında olup, ‘işletme izni sahipleri bu bedeli bir defaya mahsus ödeyeceklerdir’ olarak ekleme yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Geçmiş tüzüğe göre, şoförlük mesleği dışında çeşitli meslek guruplarından olanlar mesleki sürücü belgesi alabiliyorken son tüzüğe göre Mesleki Sürücü Belgesine başvuruda bulunacak olan kişilerin kesinlikle şoför olarak işletme izinli işletmecilerin yanında kayıtlı olma zorunluluğu bulunduğunu vurgulayan Bakanlık Müdürü Mehmet Yulaf, “Dolayısı ile yeni tüzük gereği zaman (3 yıl) kavramına bakılması yerine nitelik ve ehil olmaya bakılmasına karar verilmiştir. Yani gerçek mesleği şoförlük olanlar ancak Mesleki Sürüş Belgesini alabileceklerdir” dedi.

KARAKTER BELGESİ

Yulaf şöyle devam etti:

“Üzülerek görüyoruz ki, bazı taksi şoförleri karakter belgelerinde veya trafik sicil raporlarında sorun olması ve yeni tüzüğe göre Mesleki sürücü belgesi alamayacak olmalarından dolayı, kamuoyunu yanıltıcı açıklamalarda bulunmaktadırlar. Oysa ki kamuoyunda yer alan bu iddialar kesinlikle asılsızdır.

Yeni tüzükle ile ister KKTC vatandaşı isterse TC vatandaşı olsun söz konusu kişinin kendi ülkesinden karakter raporu sunması kesinlikle gerekmektedir.Eğer TC vatandaşı olan kişi 1 yıldan fazla KKTC’de kayıtlı bir şekilde bulunmaktaysa, KKTC yetkili makamlarından da karakter belgesi alabilecektir. Ayrıca, Eski tüzükte olmayan ‘Kamu aracı sürerken ya da özel araç kullanırken alkollü araç kullanmaktan ehliyetine el konulması dolayısı ile Mesleki Sürücü Belgesi alamayacak olması’ maddesi de yeni tüzükte yer almaktadır.

Tüm bu maddelerin kontrol ve denetimini, şoför adaylarını sözlü ve yazılı sınava tutan komisyonlar aracılığı ile yapılmaktadır.”

Yulaf, mesai saatleri içerisinde hafta içi hergün Mesleki Sürücü Belgesi ile ilgili her türlü bilgi ve yardımın 6111055 nolu telefondan alınabileceğini de vurguladı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 704 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler