1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YENİ MASADA BULUŞABİLİRİM'
YENİ MASADA BULUŞABİLİRİM

'YENİ MASADA BULUŞABİLİRİM'

Eroğlu, Türk tarafının müzakerelerin ertelenmesi veya askıya alınmasına şiddetle karşı olduğunu, müzakerelerin artık bir sonu olması gerektiğini söyledi.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk tarafının müzakerelerin ertelenmesi veya askıya alınmasına şiddetle karşı olduğunu, müzakerelerin artık bir sonu olması gerektiğini söyledi.

Türkiye’den getirilecek su projesine de değinen Eroğlu, Kıbrıs’ın geleceği bakımından büyük önem taşıyan suyun KKTC ekonomisine şifa verecek bir ilaç olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, konuk olduğu TRT Avaz kanalında devam eden müzakere süreci ve gündemdeki bazı önemli konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne su getirilmesi projesine yönelik soruyu yanıtlarken, suyun petrolden daha önemli olduğuna vurgu yapan Eroğlu, “Suyun gelişiyle KKTC ekonomisi çok büyük yararlar sağlayacak. Siyasi yaşamıma başladığımdan beri bu konu hep gündemimde oldu” dedi.

Projenin Kıbrıs’ın geleceği bakımından taşıdığı önemin altını çizen Eroğlu, “Bu su KKTC ekonomisine şifa verecek bir ilaçtır” şeklinde devam etti.

“YENİ MASADA BULUŞABİLİRİM”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, son derece kritik bir aşamaya gelen müzakere sürecinde, rapor sonrası yeni şartlar etrafında oluşacak yeni masada buluşabileceğini söyledi.

Eroğlu, BM Genel Sekreteri Alexander Downer’ın raporunun önemine vurgu yaparak “Genel Sekreter, Downer raporu sonrasında devam edip etmeyeceğine karar verecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Downer’ın Cuma günü Ban’a kısa bir rapor ilettiğini, esas kararın ise 19 Nisan’da New York’ta sunulacak detaylı raporun ardından verileceğini kaydetti.

ÇOKLU KONFERANS

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu çoklu konferans konusuna da değinerek, konferansın, Kıbrıs Türk halkı adına kendisinin, Rum tarafı adına ise Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın yanı sıra garantörler ve Anavatanlar olarak Türkiye ile Yunanistan’ın katılımıyla yapılabileceğini belirtti. Eroğlu, diğer garantör İngiltere katılırsa 5’li, katılmazsa 4’lü bir zirve olacağını söyledi.

Rum tarafının çoklu konferans için bazı şartlar öne sürdüğüne işaret eden Eroğlu, Genel Sekreter Ban Ki Moon’a bir süre önce gönderdiği mektupla uzlaşılamayan başlıkları müzakere etmeye ve anlaşmaya varmaya hazır olduğunu bildirdiğini belirtti.

Eroğlu, “Genel sekreter bizim mektubumuzda yazdığımız gibi bir davet yaparsa Rumlar katılmayabilir. Bu da onların uzlaşmazlığını ortaya çıkarır” dedi.

DOWNER’IN SUNDUĞU OLASILIKLAR

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Downer’ın 4 olasılık sunduğu yönündeki haberlerle ilgili soruyu yanıtında, özel temsilcinin 4 olasılıktan bahsettiğini ve ilk olasılığın çoklu konferans davetinin yapılması olduğunu söyledi.

Diğer olasılığın ise müzakerelerin askıya alınması olduğunu ifade eden Eroğlu, Genel Sekreter’in müzakerelerde artık olumlu sonuç çıkmayacağı kararına varması veya değişen koşullara uygun yeni bir masada müzakerelerin devam etmesinin ise diğer iki olasılık olduğunu belirtti.

Eroğlu, “Müzakerelerin ertelenmesi veya askıya alınmasına şiddetle karşı çıktık. Müzakerelerin artık bir sonu olmalı” dedi.

RUM TARAFINDA DURUM

Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakere sürecinde bundan sonra yaşanacak sıkıntı ve olumsuzluklara da değinerek, “Bir anlaşma için al-ver gerekli ama Hristofyas’ın kitabında ver yok hep al var” dedi.

Güney Kıbrıs’ta gelecek yıl Şubat ayında yapılacak başkanlık seçimi tartışmalarının şimdiden başlamış olduğuna dikkat çeken Eroğlu, “aday olacak bir kişinin müzakere masasında esnek davranması mümkün değil. Anlaşma için karşılıklı tavizler gerekir Hristofyas’ın taviz vermesi bu şartlarda mümkün değil” şeklinde devam etti.

Eroğlu, Rum halkının bugüne kadar bir anlaşmaya hazırlamadığını, sürekli 1974 öncesine dönüş mesajı verildiğine işaret ederek, “Yazdığımız mektup ve Downer’ın raporu doğrultusunda Ban’ın vereceği kararı bekleyeceğiz” dedi.

“STATÜKONUN SÜRMESİ DOĞRU OLMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, adadaki mevcut statükonun sürmesinin doğru olmayacağını yineleyerek, adadaki statükonun devamının Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin adadaki varlığının devamına ve Rumların uzlaşmaz tavırlarını sürdürmesine neden olacağı uyarısında bulundu.

Rusya, Fransa ve Çin’in desteğinin Rumları daha da şımarttığını kaydeden Eroğlu, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne desteğinin ise farklı olduğunun altını çizdi. Eroğlu, “Türkiye’nin anavatanımız olması bu halk için her zaman bir avantajdır. Başımız ne zaman dara girse bize her zaman elini uzatmıştır” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 642 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler