1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YENİ KRİZ KOOP: 54 GÜNDÜR MAAŞ YOK
YENİ KRİZ KOOP: 54 GÜNDÜR MAAŞ YOK

YENİ KRİZ KOOP: 54 GÜNDÜR MAAŞ YOK

Koop-Süt çalışanları, 54 gündür maaş alamadıkları gerekçesiyle bugün 8 saatlik uyarı grevi yapıyor. Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz, çalışanların maaşlarının ödenmemsi durumunda yarın da 8 saatlik uyarı grevi yapacaklarını, Pazartesi’nde sonra ise

A+A-

 

 

Koop-Süt çalışanları, 54 gündür maaş alamadıkları gerekçesiyle bugün 8 saatlik uyarı grevi yapıyor.

Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz, çalışanların maaşlarının ödenmemsi durumunda yarın da 8 saatlik uyarı grevi yapacaklarını, Pazartesi’nde sonra ise sorunlar çözülene kadar süresiz greve gideceklerini kaydetti.

Koop-Sen Başkanı Mehmet Ali Güröz, yaptığı açıklamada, Koop Süt çalışanlarının 54 gündür maaşlarını alamadıklarına dikkat çekerek, bu sebeple bugün 8 saatlik bir uyarı grevi yaptıklarını kaydetti.

“YÖNETİM KURULU TOPLU SÖZLEŞMEYİ HİÇE SAYMAYA ÇALIŞTI”

Koop- Sen ile Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun bir süredir görüşmelerinin devam ettiğini anlatan Güröz, Kooperatif Yönetim Kurulu’nun maaşların geri çekilmesini talep ettiğini, bunu yazılı olarak kendilerine bildirdiğini, hatta geçen yıl imzalanan toplu sözleşmeyi hiçe saymaya çalıştıklarını belirtti.

Yönetim Kurulu’nun bu girişimlerinden sonra kendilerinin mahkemeye başvurarak, ara emri aldıklarını ifade eden Güröz, Yönetim Kurulu’na toplu sözleşmenin tek taraflı delinemeyeceğini söylediklerini kaydetti.

Mehmet Ali Güröz, bunun üzerine Kooperatif Yönetim Kurulu’nun ara emrini bozmak için elinden geleni yaptığını savunup ancak yapılan duruşmada yargıcın emare gösterilen belgeleri kabul etmemesi üzerine ara emrinin devam ettiğini anlattı.

Kendilerinin tek istediklerinin işverenin çalışanların durumunu görerek, maaşları ödemesi olduğunu ifade eden Güröz, çalışanların iş başı yapmaya ve işverenle birlikte hareket etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Koop-Süt’te bazı yönetsel, finansal, pazarlama sorunları bulunduğunu belirten Güröz, maaşların ödenmesinin ardında, çalışanların ellerini taşın altına koyarak, sorunların aşılması için elinden geleni yapmak için çalışacaklarını kaydetti.

“YÖNETİM KURULU ÇALIŞANLARLA HEM FİKİR DEĞİL”

Kooperatif Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun çalışanlarla hem fikir olmadıklarını söyleyen Mehmet Ali Güröz, “yönetim kurulu, kooperatiflere hisselerini satalım, onlar maddi katkılarını koysunlar, hisse satın alsınlar, hatta yönetimi de onlara devredelim deyip güzel sözler söylüyor. Kavga olan yere, sorun olan yere hiç kimse kaynak koymaz, kimse satın almaz. Önce siz orasını iyi yöneteceksiniz, iş yeri huzurunu sağlayacaksınız. Daha sonra kooperatiflerinden ortak olmasını isteyeceksiniz” dedi.

Hedefin Koop-Süt’ü batırmak, elden çıkarmak olduğunu ifade eden Mehmet Ali Güröz, çalışanların buna karşı olduğunu kaydetti.

“YÖNETİCİLER BURASINI NE KAPATABİLİR, NE DE SATABİLİR”

“Kooperatif Süt Fabrikası halkın malıdır, kooperatiflerin, çiftçinin, hayvancının malıdır. Siyasiler tarafından atanmış 3 yönetici burasını ne kapatabilir, ne de satabilir” şeklinde konuşan Güröz şöyle devam etti:

“Burasını idare edip, yönetemeyeceklerse istifa edip gitsinler. Koop-Süt’ü gerçek sahiplerine versinler, gerçek sahipleri burasını yönetmesini bilir.”

2012 yılının kooperatifçilik yılı olduğuna işaret eden Güröz, hükümetin kooperatifçilik yılında, kooperatifi kapatma yoluna gittiğini vurguladı.

Hükümete eleştirilerde bulunan Güröz, “biz Koop-Süt’ü ne kaptırtırız, ne de batırırız, ne de sattırırız” dedi.

Maaşlar ödenmediği takdirde eylemlerinin devam edeceğini vurgulayan Mehmet Ali Güröz, Toplu Sözleşme Grev, Referandum Yasaları çerçevesinde süresiz genel grev bildirimlerini işverene ve sendikalar mukayyitliğine yaptıklarını kaydetti.

Güröz, maaşlar ödenmezse yarın da 8 saatlik uyarı grevi yapacaklarını, ardından da Pazartesi günü sorunlar çözülene kadar süresiz genel greve gideceklerini söyledi.

Güröz, bu kararı tüm çalışanların ve sendika yönetiminin onayıyla aldıklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 851 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler