1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YENİ KİMLİKLER 1 EYLÜL'DE
YENİ KİMLİKLER 1 EYLÜLDE

YENİ KİMLİKLER 1 EYLÜL'DE

KKTC’de “el yazması” kimlik kartlarının yerini alacak elektronik kimlik kartlarının 1 Eylül 2012’de kullanıma girmesi hedefiyle çalışmalar sürüyor. E-kimlik kartlarında, Kıbrıs’ın kimliğini ve yerelliğini yansıtan figürler ku

A+A-

 

 

KKTC’de “el yazması” kimlik kartlarının yerini alacak elektronik kimlik kartlarının 1 Eylül 2012’de kullanıma girmesi hedefiyle çalışmalar sürüyor. E-kimlik kartlarında, Kıbrıs’ın kimliğini ve yerelliğini yansıtan figürler kullanılacak ve kişinin İngilizce bilgileri de yer alacak.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’yla işbirliği içinde sürdürdüğü çalışmalar çerçevesinde e-kimliğin donanımı TÜRKSAT; yazılımı ise TÜBİTAK tarafından yapılıyor.

TÜBİTAK mühendisleri, KKTC kimlik kartlarının yerini alacak akıllı kimlik kartları üzerinde çalışıyor.

KKTC kimlik kartı üzerinde, temaslı çip ve işletim sistemi olarak TÜBİTAK tarafından geliştirilen çip ve işletim sistemi kullanılacak.

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından yürütülen “KKTC E-Kimlik Yönetim ve Sertifikasyon Merkezi Projesi” ile KKTC vatandaşlarının sahip olduğu kimlik kartları yerine, uluslararası standartlara uygun, taklit, tahrif ve sahteciliği ortadan kaldıracak özelliklerde kimlik kartı geliştirilecek.

Proje kapsamında ayrıca KKTC'ye, kimlik kartı içerisindeki elektronik sertifikaların üretimi ve yönetimini sağlayan Sertifikasyon Merkezi kurulacak.

ÇELEBİ: “ULUSLARARASI İHALE”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Plan ve Proje Müdürü Nazmiye Çelebi, bakanlığın e-kimlik ve e-pasaport projesi için uluslararası ihaleye çıkıldığını hatırlatarak, daha sonra iki çalışmanın ayrı yapılmasının uygun görüldüğünü ve Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’yla temasa geçtiklerini anlattı.

E-kimliğin donanımının TÜRKSAT, yazılımının ise TÜBİTAK tarafından yapılması yönünde anlaşmaya vardıklarını kaydeden Çelebi, bu çalışmaların iki ülke arasındaki e-devlet protokolü çerçevesinde yapıldığını ve donanım ve yazılım masraflarının Türkiye tarafından karşılandığını bildirdi.

TÜBİTAK VE TÜRKSAT’TAN EKİP ÇALIŞIYOR

Nazmiye Çelebi, e-kimlik projesi için TÜBİTAK ve TÜRKSAT’tan bir ekiple çalıştıklarını, kendilerinin de zaman mevhumu tanımadan, motivasyonla çalıştığını kaydederek, yeni kimlik kartlarının tasarımının sürdüğünü söyledi.

BÜYÜK HAN, GİRNE KAPISI, MEDOŞ LALESİ…

E-kimlik kartlarında kullanılacak görsel malzemeler için bazı fotoğrafçılık derneklerinden gönüllü yardımlar geldiğini belirten Çelebi, Büyük Han, Girne Kapısı, Medoş Lalesi gibi Kıbrıs’ın kimliğini ve yerelliğini yansıtan figürler belirlendiğini anlattı ve gönüllü yardımlardan duydukları memnuniyeti vurguladı.

Belirlenen figürlerin Bakanlar Kurulu’na sunulacağını ve son kararın orada verileceğini bildiren Plan ve Proje Müdürü Nazmiye Çelebi, “Yeni kimliklere 1 Eylül 2012’de geçmeyi planlıyoruz” diye konuştu.


E-PASAPORT İSPANYOL FİRMASININ

Çelebi, e-pasaport ihalesini ise İspanyol “Indra” firmasının kazandığını; 15 Eylül 2012’de yeni pasaportların teslim edileceğini ifade etti.


KKTC TÜBİTAK'TAN TALEP ETTİ

Toplantı sonunda, TÜBİTAK BİLGEM’den KKTC e-kimlik ve e-pasaport projeleri için teklif verilmesi talep edildi. TÜBİTAK'ın teklifi 18 Ocak 2012'de KKTC İçişleri ve Yerel Yönetim Bakanlığı'na iletildi.


AKILLI KİMLİK KARTLARI NASIL OLACAK?

KKTC'de kullanılacak kimlik kartlarının temininde, uluslararası üretim standartlarına uygun üretim yapan firmalarla çalışılacak.

KKTC kimlik kartı olarak kullanılacak akıllı kartlar, en az 10 yıl dayanıklılığa sahip polikarbon malzemeden yapılacak.

Kart materyali standartlara uygun yapıda, taklit, tahrif ve sahteciliği ortadan kaldıracak şekilde tasarlanacak.

KKTC kimlik kartı üzerinde temaslı çip ve işletim sistemi olarak TÜBİTAK-BİLGEM tarafından geliştirilen milli çip ve milli işletim sistemi kullanılacak.

Mevcut kimlik kartları yerine kullanılmak üzere tasarlanacak KKTC kimlik kartı üzerinde farklı uygulamalar bulunacak. Bu uygulamalar sayesinde KKTC kimlik kartı aynı zamanda, elektronik imza kartı, seyahat belgesi olarak da kullanılacak.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1598 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler