1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yeni kazılara başlanıyor...
Yeni kazılara başlanıyor...

Yeni kazılara başlanıyor...

Kıbrıs’ta iki toplumun somut işbirliği yapmakta olduğu, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından da desteklenen “Kayıplar”la ilgili kazılarda yeni olası gömü yerlerine geçiliyor... Vefat etmeden yaklaşık bir ay kadar önce bize v

A+A-

 

 

Kıbrıs’ta iki toplumun somut işbirliği yapmakta olduğu, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından da desteklenen “Kayıplar”la ilgili kazılarda yeni olası gömü yerlerine geçiliyor...

Vefat etmeden yaklaşık bir ay kadar önce bize ve Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerine Akdoğan’da (Lisi) olası bir gömü yeri gösteren Şevket Dayı’nın anlattıkları, şimdi kazılarda araştırılacak.

Aslen Hululu olan Şevket Mustafa Anday, duyduklarını ve bildiklerini bizlerle paylaşmış, Lisi’deki (Akdoğan) bir olası gömü yerini Haziran 2011’de bize gösterdikten kısa süre sonra da vefat etmişti.

Kayıplar Komitesi’nin kazı ekipleri halen Hamitköy (Hamit Mandrez), Mora (Meriç), Bozdağ (Aspro Mutti), Dörtyol (Prastio) ve Gönyeli’de kazılarını sürdürüyor. Mora’da bir okurumuzun göstermiş olduğu bir kuyuda yeni bir kazı başlatılıyor, Gönyeli’de de dere yatağındaki kazı tamamlanırken, yine bir okurumuzun göstermiş olduğu ve Kayıplar Komitesi yetkilileriyle ziyaretimizde bazı “kayıplar”ın kalıntılarını birlikte bulduğumuz tarla ve dere yatağı kazılmaya başlanacak. Hatırlanacağı gibi bu alandan henüz çocukken bazı insan kalıntılarını toplayarak yıllarca hatıra olarak saklayan bir okurumuz, geçtiğimiz yıllarda bizi arayarak bu kalıntıları bize vermiş, biz de aynı gün bu kalıntıları Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk üye yardımcısının ofisine teslim etmiştik. Çok uzun süre doğa koşullarına maruz kaldığı için, üç farklı “kayıp” şahsa ait bu kemiklerden DNA çıkarılamamıştı. Belki gelecekte DNA teknolojisinin daha da gelişmesiyle birlikte, bu gömü yerindeki bu üç “kayıp” şahsın kimler olduğu saptanabilir.

 

GÜNEYDEKİ KAZILAR

1964 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu Maşera’da kazı alanı genişletilerek kazılar devam ettiriliyor. Bu alanda yedi “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulunmuştu.

Strovulos’ta ise ikinci kuyudaki kazılar devam ediyor ancak şu ana kadar herhangi bir ize rastlanmış değil.

Strovulos’ta kazı yapılmakta olan yerin az ilerisinde biz de bir Kıbrıslırum okurumuzun vermiş olduğu bilgilere dayanarak olası bir gömü yeri göstermiştik.

Tüm kazı ekiplerinde bulunan arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin, kazasız belasız kazılar dileriz” diyoruz.

 

 


 

 

 

Yunanlılar’ın işten çıkarılması, Kıbrıs’ın güneyinde tepkilere neden oldu

 

Lefkoşa, 21 Eylül 2012 (T.A.K): Kıbrıslırum siyasi partilerinin, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslırum Temsilciliği ofisinde çalıştırılmak üzere geçen mayıs ayında geçici antropolog ve arkeolog olarak işe alınan 4 Yunanlı’ın, Türk tarafının talebi üzerine işten çıkartılması konusunda Hükümet’ten izahat istedikleri belirtildi.

Simerini gazetesi, DİSİ, DİKO, EVRO.KO ile Kıbrıslırum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi’nin, Hükümet’ten ayrıca bu konudaki icraatları konusunda da izahat talep ettiğini yazdı.

Habere göre DİSİ Basın Sözcüsü Haris Georgiadis, gazeteye yaptığı açıklamada gerek bu konu gerekse kayıpların akıbetinin belirlenmesi programını çıkmaza sürükleyen tüm icraatlar için izahat beklediklerini söyledi.

DİKO Basın Sözcüsü” Türk tarafının talebi üzerine 4 Yunan’ın işten çıkarılması olayının Türk kışkırtıcılığı ve küstahlığının bir başka örneğini teşkil ettiğini” iddia etti.

Fotiu, bu olayı kınayarak, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yaptığı önemli çalışmaları hızlı ve etkilenmemiş bir şekilde sürdürmesi temennisinde de bulundu.

EVRO.KO Basın Sözcüsü Mihalis Yorgallas ise yaptığı açıklamada bu faaliyetin, Kıbrıs Türk tarafının “şantajcı” tutumunun bir sonucu olduğunu ileri sürdü.

Kıbrıslırum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi ise açıklamasında, Türklerin istemlerine boyun eğen bu Hükümeti bir kez daha hayretle izlediklerini belirtti.

Çevreciler, söz konusu kişilerin, kendilerine sürekli olarak söylenen “siyasi nedenlerden” dolayı işten çıkarıldıklarını belirterek bu siyasi nedenlerin neler olduğunu sorguladı.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 21.9.2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 621 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler