1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YENİ İHRACAT PAZARI: HELAL GIDA
YENİ İHRACAT PAZARI: HELAL GIDA

YENİ İHRACAT PAZARI: HELAL GIDA

TSE KKTC Başkanı Sümbül,KKTC'de gıda üretimi yapan üreticilere, TSE'den Helal Gıda uygunluk belgesi almaları halinde İslam ülkelerine ihracat yapabileceklerini açıkladı

A+A-

 

 

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) KKTC Başkanı Osman Sümbül, TSE tarafından gerekli belgelendirme yapılmasıyla, KKTC'den Türkiye’ye yapılacak ihracatların önüne çıkabilecek engellerin büyük ölçüde kalkacağını ve ürünlerin gümrük kapılarında beklemesinin önleneceğini söyledi.

TSE KKTC Başkanı Osman Sümbül, AA'ya yaptığı açıklamada, KKTC'de gıda üretimi yapan üreticilere, TSE'den Helal Gıda uygunluk belgesi alması çağrısı yaparak, bunun, İslam ülkelerine, özellikle ithalatlarında helal gıda uygunluk belgesi isteyen Ortadoğu ülkelerine ihracatı önemli ölçüde artıracağını dile getirdi.

Sümbül, KKTC’de üretim yapan sanayici ve iş adamlarının, üretim süreçlerini kontrol altına almaları, kaliteli ve güvenli ürünleri üretmeyi garanti altına alacak yönetim sistemlerini uygulamaları, ürettikleri tüm ürünleri ilgili standartlara uygun olarak üretmelerinin büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Osman Sümbül, ''Ayrıca Avrupa Birliği yeni yaklaşım direktifleri kapsamında onaylanmış kuruluş (Notified Body) olan TSE'nin CE belgelendirmesi hizmetleriyle de KKTC üretici ve sanayicisinin her zaman yanlarında olduğunun ve her türlü desteği vereceğinin bilinmesini isterim'' dedi.

HELAL GIDA ÜRETİMİ

TSE'nin, İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (İİT) şemsiyesi altında kurulan İslam Ülkeleri Standardizasyon ve Metroloji Enstitüsü bünyesinde yapılan çalışmalar neticesinde hazırlanan standartlara göre Helal Gıda Belgelendirilmesine başladığını belirten Sümbül, KKTC'de gıda üretimi yapan üreticilerin TSE'den alacakları Helal Gıda uygunluk belgesi ile İslam ülkelerine, özellikle ithalatlarında helal gıda uygunluk belgesi isteyen Ortadoğu ülkelerine, ihracatlarını önemli ölçüde artıracaklarını kaydetti.

KKTC'de faaliyette bulunan tüm sanayici ve iş adamlarımızın TSE hizmetlerinden faydalanma çağrısı yapan Osman Sümbül, şöyle devam etti:

''KKTC otoriteleri ile etkin bilgi akışının sağlanması ile birlikte ürünlerin önce TSE tarafından yerinde belgelendirilmesi, yükleme öncesi gözetim ve muayene hizmetlerinin verilerek gerekli belgelerin düzenlenmesi neticesinde, KKTC;den Türkiye'ye yapılacak ihracatların önüne çıkabilecek engeller büyük ölçüde kaldırılacak ve dolayısıyla ürünlerin gümrük kapılarında beklemesi önlenecektir.

Kalite ve güvenilirlikten taviz vermeden hizmetlerini sunmakta olan TSE bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da KKTC sanayicisinin ve üreticisinin yanında olacaktır. TSE’nin her konuda kendi alanlarında deneyimli uzman personelinin, KKTC’de verecekleri eğitimler, kuruluşlarda yapacakları inceleme ve denetimler, bu kuruluşlara bilgi ve tecrübe aktarımını sağlayacak ve sonuçta kuruluşların kendilerini geliştirmeleri ve rekabet güçlerini artırmaları için bir fırsat doğuracaktır.

Belgelendirme alanında faaliyet gösteren, sadece kar amacı ile kurulmuş birçok özel belgelendirme kuruluşu KKTC içerisinde de faaliyet göstermektedir. Kurumsallaşmak, büyümek ve marka olmak isteyen sanayicilerimizin, belgelendirme hizmetleri için bu kuruluşlardan belge almalarının kendileri ve kuruluşlarına ne kadar fayda sağlayacağının iyi değerlendirilerek hareket edilmesini

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler