1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YENİ 'HELLİM DOSYASI' AÇIKLANDI
YENİ HELLİM DOSYASI AÇIKLANDI

YENİ 'HELLİM DOSYASI' AÇIKLANDI

Hellim için hazırlanan ve Kıbrıs (Güney) Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı’na teslim edilen yeni hellim dosyasının içeriği açıklandı.

A+A-

 

 

Hellim için hazırlanan ve Kıbrıs (Güney) Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı’na teslim edilen yeni hellim dosyasının içeriği açıklandı.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı tarafından üzerinde gerekli incelemeler yapılmasının ardından, onaylanmak üzere Avrupa Komisyonu’na gönderilecek yeni hellim dosyasının içeriği şöyle:

“Hellim, taze ve eski olmak üzere iki çeşitte üretilir. Her iki çeşidin üretilmesinde de aşağıdaki 3 hammadde kullanılır:

a) Taze koyun veya keçi sütü veya bunların inek sütüyle karışımı,b) Maya (domuzun karnından alınan maya dışındakiler)c) Ek maddeler: Taze veya kurutulmuş Kıbrıs nanesi (Mentha viritsis) ve tuz.

Hellim üretimindeki en önemli nokta, keçi ve koyun sütünün inek sütünden daha fazla olmasıdır. Yani, hellimde kullanılan inek sütü oranı, keçi ve koyun sütü veya her ikisinin karışımının oranını aşmamalıdır. Kullanılacak süt de Kıbrıs üretimi olmalıdır.

Hellim üretimi için kullanılacak olan süt, 65 dereceyi aşan sıcaklıklarda pastörize edilmiş olmalı ve hellim üretimi için kullanılacak sütte süt tozu, kazeinat, koruyucu, boyar madde veya benzeri maddeler bulunmamalıdır. Sütte ayrıca, antibiyotik, tarım ilacı ve diğer tehlikeli maddelerin de bulunması yasaktır.

Hellim üretiminde kullanılacak keçi ve koyun sütü, yerli hayvanlardan elde edilmeli ve hayvanlar da yerli ot çeşitleriyle (saman, yeşil otlar, çayır vb) beslenmelidir.

Hellimler hava geçirmeyen plastik torbalara, teneke kutulara veya cam kavanozlara paketlenecek. Gerek taze hellim, gerekse eski hellim kare, dikdörtgen veya yuvarlak biçimlerde, beyaz veya sarımtırak renklerde, kolayca dilimlenebilecek şekilde üretilebilecek.”

 

 

Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler