1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YENİ ERCAN'I ANLATTILAR
YENİ ERCANI ANLATTILAR

'YENİ ERCAN'I ANLATTILAR

Artan yolcu ve uçak sayısı dikkate alınarak Ercan Havaalanı’nın kapasitesinin artırılması ve modern bir yapıya kavuşturulması amacıyla hazırlanan proje için yarın uluslararası ihaleye çıkılıyor. İhaleyle, Ercan’da köklü yatırımlar yapacak firm

A+A-

 

 

Artan yolcu ve uçak sayısı dikkate alınarak Ercan Havaalanı’nın kapasitesinin artırılması ve modern bir yapıya kavuşturulması amacıyla hazırlanan proje için yarın uluslararası ihaleye çıkılıyor. İhaleyle, Ercan’da köklü yatırımlar yapacak firma, havaalanının 25 yıl boyunca işletme hakkını da kazanacak.

Merkezi İhale Komisyonu’nca yürütülecek 90 gün süreli ihalenin başlaması öncesinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Başbakan İrsen Küçük’ün de katıldığı basın toplantısıyla “yeni Ercan”ı anlattı.

Şartnameye göre, ihaleye uluslararası havaalanı işletme deneyimi bulunan firmalar katılabilecek. Ancak ihaleyi kazanacak firmanın, en az yüzde 10’luk payla KKTC’den ortak bulması koşulu da var. Ercan ihalesini kazanacak firmanın, öngörülen yatırımları gerçekleştirmesi için 4 yıllık süresi olacak.

Ercan Havaalanı’ndaki yeni yatırımlar sürerken, havaalanının hizmetleri de devam edecek. Hava ulaşımının Geçitkale Havaalanı’na taşınması gerekmeyecek.

SANER, YENİ ERCAN’I ANLATTI

Hazırlanan projeyi tanıtan, ihaleye çıkma nedenlerini anlatan ve katılımcılara Ercan’da sanal tur yaptıran Saner, Ercan’da yılda en az 5 milyon yolcuya hizmet verebilecek bir kapasiteye ulaşmanın hedeflendiğini açıkladı.

Yarın başlayacak ihaleyi kazanacak firma, projede öngörülen yatırımları gerçekleştirecek ve 25 yıllığına Ercan’ın işletmesini üstlenecek. İhaleyi kazanacak firma, kâr payından devlete yüzdelik ödeyecek. İhalede, bu yüzdeliğin ne olacağıyla ilgili tekliflere göre değerlendirme yapılacak.

Başbakan İrsen Küçük, Özelleştirme Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından ilk ihalenin Ercan olacağını belirterek, şeffaf bir ihale süreci yaşanacağını söyledi. Küçük, “Beklentim o ki, Mağusa Limanı için de kısa süre sonra benzer ihaleyi gerçekleştirelim” dedi.

ERCAN İÇİN YENİ YATIRIMLAR

Ercan için ihtiyaç duyulan yeni yatırımlarla toplam brüt alanın 152 bin 500 metrekareye çıkacağını; bunun 89 bin 911 metrekaresinin terminal binası ve otel; 69 bin 589 metrekaresinin bodrum otoparkı ve 13 bin 428 metrekaresinin de ticari alanlardan oluşacağını bildiren Saner, halen 12 olan check-in banko sayısının 62’ye; 12 olan pasaport kontrol noktasının 24’e yükseleceğini söyledi.

8 KÖRÜK

756 araçlık oto park ve 76 otobüs için park yeri hazırlanacağını; 8 körük ve hydrant sistemi kurulacağını; ikinci pistin yapılacağını ve üç gidiş, 3 de geliş şeritli tünel inşa edileceğini ifade eden Saner, yeni apronun 140 metreye 1 kilometre çapında olacağını; hedeflerinin yılda 8 milyon yolcuya hizmet verebilecek bir havaalanı olduğunu anlattı.

Saner, bu yatırımlarla Ercan’a kazandırılacak tünelle Ercan’ın üstten uçak, alttan karayolu geçen Avrupa’daki üçüncü havaalanı niteliğini de kazanacağını bildirdi.

Saner, Ercan’da sisli havalarda inişe imkan verecek aletli iniş sisteminin (ILS) de haziran ayı içinde hizmete konulacağını bildirdi.

Saner, bir soru üzerine Güney Kıbrıs’la havacılık konusunda bir sıkıntıları olmadığını; onların sıkıntısı varsa Ercan’da kullanılan SMART sistemini insanlık namına Güney için de kullanabileceklerini söyledi. Ersan Saner, kendilerine güvendiklerini belirterek, elektrikte olduğu gibi hava ulaşımı güvenliği için de Güney Kıbrıs’a yardımcı olabileceklerini söyledi.

ŞARTNAME 50 BİN TL

Yarın Merkezi İhale Komisyonu’nun başlatacağı ihalede 90 gün içinde tekliflerin sunulabileceğini, basın mensuplarının şartnameyi bir bakanlık personeli gözetiminde inceleyebileceğini, ihaleye katılacakların da 50 bin TL karşılığı alabileceğini bildiren Bakan Saner, sorular üzerine “Herkesin gözü önünde, şeffaf bir ihale olacak. KTHY’deki gibi zarfların kaybolması diye bir şey söz konusu olmayacak, ihale Merkezi İhale Komisyonu’nca yürütülecek” dedi.

Saner, ihaleye en yüksek teklifi veren üç firmayla açık pazarlık yapılarak kazananın belirleneceğini ifade etti.

Saner, bir başka soru üzerine Ercan’daki yatırımlar sırasında havaalanının hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı.

BAŞBAKAN KÜÇÜK: “BİR İLK”

Başbakan İrsen Küçük de Bakan Saner’in sunumundan sonra bir yıldır üzerinde çalışılan projeyle ülkede bir ilkin gerçekleşeceğini ifade ederek, katkıda bulunanlara teşekkür etti.

 “HASPOLAT’TAKİ KÖTÜ KOKULAR KASIMDA BİTECEK”

Başbakan Küçük, Haspolat arıtma tesisinin yaydığı kötü kokuların Ercan’a gelen turistler üzerindeki olumsuz etkisiyle ilgili soruya karşılık, bu konuda bir AB projesinin sürdüğünü hatırlattı ve kasım ayında bu kötü kokuların biteceğini söyledi.

Küçük, Ercan’daki yeni yatırımlar için gerekli geniş olmayan bir alan için kamulaştırma yapıldığını da belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1099 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler