1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yengeç Adımlarıyla Sıcak Savaşlar ve Medyatik Popülizm
Yengeç Adımlarıyla Sıcak Savaşlar ve Medyatik Popülizm

Yengeç Adımlarıyla Sıcak Savaşlar ve Medyatik Popülizm

Bu hafta sıcaklarla geçti. Ekim başlarken hava soğuyacak diye düşünüyordum ama yaz neredeyse tekrar geldi. Bu hafta çalışmalara ara verip okuldan eve gelince dinlenmeyi tercih ettim. Fazla kitap okuduğumu da söyleyemem. Dergileri okumayı ve İhsan Oktay

A+A-

 Bu hafta sıcaklarla geçti. Ekim başlarken hava soğuyacak diye düşünüyordum ama yaz neredeyse tekrar geldi. Bu hafta çalışmalara ara verip okuldan eve gelince  dinlenmeyi tercih ettim. Fazla kitap okuduğumu  da söyleyemem. Dergileri okumayı ve İhsan Oktay Anar’ın kitabını okumayı tercih ettim. Mutlu haftalar...

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Uçurumun Kenarında Dış Politika

Onur Öymen, Remzi Kitabevi

 

Uçurumun Kenarında Dış Politika, Onur Öymen'in milletvekili olarak görev yaptığı 2002-2011 yılları arasında Türkiye'yi yakından ilgilendiren dış politika gelişmelerini anlatıyor. 1 Mart Tezkeresi, Kıbrıs sorunu ve Kofi Annan Planı, terörle mücadelenin dış boyutu, Kürt açılımı ve Ermenistan'la imzalanan protokoller gibi konularda mecliste dile getirilen eleştiri ve uyarılar bu kitabın konusunu oluşturuyor.

 

 

Akra’da Bulunan El Yazması

Paulo Coelho, Can Yayınları

 

“Düşman onlardan çok daha üstün, ertesi sabah saldırıya geçecekti.Halkın çoğunluğu, yenileceklerini bildiği halde, şehirde kalmayı seçti. O akşam, her yaştan kadınlı erkekli bir grup, Kıpti dedikleri Yunanlı’yı dinlemek için meydanda toplandı. Kıpti, hiçbir dine mensup değildi; sadece bütün duyduklarını, yarına aktarabilmek için aklında tutmuştu.
Kıpti, yalnızca içinde bulunduğu âna ve Moira denen varlığa inanırdı.
Yarından itibaren şu anda ahenk olarak gördüğümüz şey ahenksizliğe dönüşecek. Mutluluğun yerini matem alacak, dedi Kıpti.”

 

 

Küreselleşmenin Sonu mu?

Arif Dirlik, Ayrıntı Yayınları

 

“Yaşadığımız dünyada eskiler sonlanırken yeniler başlamıyor...İnsanlığın kadim ikilemi tekrarlanıyor: Kaosun getirdiği belirsizlikten doğan hüzünlü umutsuzluk ve aldatıcı dinamizmden kaynaklanan rahatsız edici Panglosyan kutlamalar...
Dünyanın en önemli Çin uzmanlarından, "global modernite" kavramının mucidi Arif Dirlik, uzun sürmüş birikimin ışığında küreselleşmenin modernite ile ilişkisini, kurumlarını, uygarlıklarını, yerlerini sorguluyor ve sonlanmayacak sanılan küreselleşmenin bitişini anlatıyor: "... Sonlanmakta olan modernite değil, bu haliyle Avromodernitedir, yani, global
hedeflerini realize etmek isterken kendisini yadsıyacak konuma gelen modernitenin iki yüzyıllık Avro-Amerikan egemenliğidir."

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

Yengeç Adımlarıyla Sıcak Savaşlar ve Medyatik Popülizm

Umberto Eco, Doğan Kitap

 

“Umberto Eco, Tarih"in artık yengeç adımlarıyla yani geriye giderek ilerlediğini öne sürüyor. Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla sona erme sürecine giren elli yıllık Soğuk Savaş'ın ardından yeni binyıla duyulan kaygılarla açılan dönemde pek çok yengeç yürüyüşü var: Körfez, Kosova, Afganistan ve Irak'ta Yeni Savaş"ların başlaması; 11 Eylül saldırılarıyla yükselen İslamofobinin nerdeyse Haçlı Seferleri'ne dönüşmesi; Darwin karşıtı tartışmaların alevlenmesiyle Hıristiyan köktendinciliğinin yeniden ortaya çıkışı; Çin'in gelişmesiyle birlikte Sarı Tehlike hayaletinin canlanması, Yahudi düşmanlığının geri dönüşü; İtalya'da Silvio Berlusconi'nin "medyatik popülizminin yükselişi... İletişim alanındaki en belirgin yengeç yürüyüşü ise ağır iletişimden (televizyon) hafif iletişime (internet ve devamı) geçişle medyanın kimlik değiştirmesi.”

 


 

KİTAP DÜNYASI

 

Çocuk kitapları yazarı, şair, çevirmen, reklamcı, yönetmen, eğitmen Bilgin Adalı hayatını kaybetti.

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin (İTEF) teması bu yıl “Şehir ve Korku”. 1-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Çevirinin paydaşları, Türkiye tarihinin en kapsamlı çeviri etkinliğini gerçekleştirmek üzere 30 Eylül Uluslararası Çeviri Günü'nde İstanbul'da bir araya geliyor.

Usta yazar Yaşar Kemal, 'Bir Ada Hikayesi' dörtlemesini tamamladı. Serinin son kitabı 'Çıplak Deniz Çıplak Ada' okurla buluştu.

Sherlock Holmes İpek Evi; Arthur Conan Doyle Vakfı’nın 125 yıllık tarihinde, yeni bir Sherlock Holmes romanının yayımına onay verdiği ilk kitap.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler