1. HABERLER

  2. SPOR

  3. YDÜ’ye kötü haber
YDÜ’ye kötü haber

YDÜ’ye kötü haber

Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’ne yükselen Yakın Doğu Üniversitesi, maçlarını adada oynayamayacak

A+A-

Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin yeni takımı Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) FIBA tarafından alınan karar gereği maçlarını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde oynayamayacak, Adana, Mersin ya da Antalya arasında bir seçim yapacak.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) Türkiye Basketbol Federasyonu’na (TBF) kendisine üye olmayan bir ülkede, kendi organizasyonlarında mücadele eden takımların bulunduğu lig maçının oynanamayacağını bildirdi.

Maçlarını Türkiye’de oynamak zorunda
Milliyet Gazetesi’nden Ümit Avcı’nın imzasını taşıyan haberde şu ifadeler yer aldı: “Kıbrıs’ta Türk ve Rum kesimi arasında yaşanan fikir ayrılıkları, Kadınlar Basketbol Ligi’ni de etkiledi. Bu yıl ilk kez Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde boy göstermeye hazırlanan Yakın Doğu Üniversitesi, siyasi nedenlerden ötürü maçlarını Türkiye’de oynamak zorunda kalacak.
İkinci Lig’de oynadığı dönemde maçlarını Kıbrıs’ta oynamasında bir sıkıntı yaşanmasa da, Süper Lig’e çıkışıyla birlikte ciddi bir problem ile karşılaşan Yakın Doğu Üniversitesi, şimdi iç saha maçları için şehir ve salon bakıyor.
Yakın Doğu Üniversitesi’nin lige yükselmesinin ardından Rum tarafından FIBA’ya şikayette bulunulurken, diğer ekiplerde bulunan örneğin Yunan oyuncuların KKTC’ye girişlerinde sıkıntı yaşayacakları gerekçe gösterildi. FIBA da, Türkiye Basketbol Federasyonu’na, kendisine üye olmayan bir ülkede, kendi organizasyonlarında mücadele eden takımların bulunduğu lig maçının oynanamayacağını bildirdi. Bunun üzerine basketbol Federasyonu, Yakın Doğu Üniversitesi yetkilileri ile görüşerek, ligde yer alabilmeleri için maçlarını Türkiye’de bir ilde oynamaları zorunluluğunun bulunduğunu iletti”

Kolaylık sağlanacak
“Bu gelişmenin ardından ligin yeni ekibi, Adana ve Mersin seçeneklerini masaya yatırdı. Ulaşım olarak daha kolay olacağını düşündükleri için bu iki ilde maçlarını oynamayı hedefleyen Yakın Doğu Üniversitesi’ne, bu illerde kadın basketbol takımı sayısının fazla olması nedeniyle Basketbol Federasyonu Antalya’yı önerdi ve kendilerine bazı kolaylıkların sağlanacağını bildirdi.
Yakın Doğu Üniversitesi’nin maçlarını Kıbrıs’ta oynayamayacak olmanın üzüntüsünü yaşasa da, önümüzdeki günlerde ev sahipliği yapacağı il ve salonu seçeceği öğrenildi.
Coach olarak takımın başına ligin tecrübeli isimlerinden Alper Durur’u getiren Yakın Doğu Üniversitesi, Avrupa Şampiyonası’nın en değerli oyuncusu seçilen ve Sırbistan’ın şampiyonluğunda büyük rol oynayan yıldız oyuncu Ana Dabovic’i de renklerine katıp önemli bir hamle yaptı”

Bu haber toplam 1197 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler