1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YDÜ'NÜN 'SUYU' MASAYA YATIRILDI
YDÜNÜN SUYU MASAYA YATIRILDI

YDÜ'NÜN 'SUYU' MASAYA YATIRILDI

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), aralarındaki alacak verecek sorununun çözerek bundan sonra yapılacakları protokole bağlamak üzere teknik ekipler düzeyinde 3 Ağustos Pazartesi bir araya gelecek. LTB Belediye Başkanı Cemal

A+A-

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), aralarındaki alacak verecek sorununun çözerek bundan sonra yapılacakları protokole bağlamak üzere teknik ekipler düzeyinde 3 Ağustos Pazartesi bir araya gelecek.

LTB Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile YDÜ Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Adem Aköl, Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana’nın arabuluculuğuyla bugün bir araya gelerek İçişler ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

DANA

Basın toplantısında ilk sözü alan Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, geçici olarak üstlendiği LTB Başkanı görevlerini Cemal Bulutoğluları’na iade etmesinden sonra arabuluculuk ve koordinasyon görevi üstlendiğin belirterek, uzlaşıcı, paylaşımcı, iyi niyetli yaklaşımlarla sorunların aşılmasını sağlamaya çalıştığını söyledi.

LTB ve YDÜ’nün bir kısım sorunu bulunduğunu, hem LTB’nin YDÜ’ye, hem de YDÜ’nün LTB’ye verecekleri olduğunu anlatan Dana, iki kurumu uzlaşması için bir araya getirdiklerini belirtti.

Dana, yıllardır LTB’nin YDÜ’ye verdiği, YDÜ’nün de LTB’den aldığı bir takım hizmetler olduğunu, bunun bugüne kadar hep iyi niyet çerçevesinde yürütüldüğünü ifade ederek, bu tartışmalara son vermek adına bugünkü basın toplantısının düzenlendiğini belirtti.

Gelecekteki ilişkiler açısından bir uzlaşı masası oluşturulmasının önemine işaret eden Dana, gelinen noktada uzlaşı kültürünün gelişmesi gerektiğini, hiç kimsenin kavga edecek zaman ve lüksü olmadığını kaydetti.

Dana, yasanın kendisine verdiği koordine göreviyle, YDÜ ve LTB teknik ekiplerini pazartesi bir araya getireceğini ifade ederek, toplantıdan sonra tüm sorunların çözümleneceğine inandığını söyledi. Dana, uzlaşının başka kurum kuruluşlara da örnek teşkil etmesini temenni etti.

BULUTOĞLULARI

Dana’dan sonra söz alan LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, görevde olmadığı dönemde geçici meclis kurulunun aldığı kararlarla, belediyenin alacaklı göründüğü bazı kurum ve kuruluşlarla ilgili çalışmalar yapıldığını ifade ederek, bunlardan birinin de YDÜ olduğunu söyledi.

İşin YDÜ kısmının basına yansımasıyla bazı rahatsızlıkların yaşandığını belirten Bulutoğluları, YDÜ ile iki kurum arasındaki sözlü iyi niyet anlaşması çerçevesinde yapılan bazı işler olduğunu anımsattı.

Bulutoğluları, karşılıklı yapılan işlerden doğan sıkıntıların ve alacak verecek hesaplaşmalarının pazartesi her iki kurumun teknik ekiplerinin bir araya geleceği bir toplantıda çözümlenerek konunun bir protokole bağlanacağını kaydetti.

AKÖL

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Adem Aköl ise, YDÜ’nün kurulduğu günden bu yana LTB ile sıkı ilişkiler içinde ve iki kuruluşun tek bir kuruluş gibi çalıştığını, LTB’yi hiç bir zaman ayrı bir kuruluş olarak görmediklerini belirterek, Lefkoşa Belediyesi’yle bugüne kadar karşılıklı yardımlaşarak çalıştıklarını söyledi.

Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana’nın LTB Belediye Başkanının görevlerini üstlenmesi ve yapılan çalışmalar sonucunda YDÜ’nün LTB’ye vereceğinin olduğunun söylendiğini, ancak bu vereceğin tek taraflı bir hesaplama sorunu olmadığını belirtti.

LTB’nin üniversiteden alacağı olduğu gibi, üniversitenin de Belediye’den alacağı olduğunu söyleyen Aköl, YDÜ’nün ilk kurulduğu zaman olmayan kanalizasyon alt yapısının Belediye tarafından YOÜ’nün finansmanıyla çözdüğünü hatırlattı.

YDÜ’nün, LTB’ye kapılarını açtığını, her türlü sosyal imkanlarından yararlanmasını sağladığını belirten Aköl, LTB’nin tiyatro festivali çerçevesinde, YDÜ’nün bütün salonlarının 1 ay süreyle belediyeye tahsil edildiğini; LTB’nin yaşlılara bakım hizmetleri çerçevesinde YDÜ’nün yaşlılara bakım hizmeti verdiğini ifade ederek, tüm bunları maddiyat düşünmeden yaptıklarını anlattı.

Aköl, geçmişte yapılan sözlü iyi niyet anlaşması çerçevesinde, YDÜ’nün verdiği hizmetler karşılığında, Belediye’nin de üniversiteye su vereceğinin konuşulduğunu anımsatarak, verilen tüm karşılıklı hizmetlerin pazartesi yapılacak toplantıda ele alınarak karara bağlanacağını kaydetti.

Aköl, pazartesi günkü toplantıda, LTB’nin vereceğinin, YDÜ’nün vereceği üzerinde çıkması halinde, üniversite yönetiminden LTB’den alacak talep etmemesini isteyeceklerini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1022 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler