1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YDÜ'DE OTURMA EYLEMİ
YDÜDE OTURMA EYLEMİ

YDÜ'DE OTURMA EYLEMİ

Yakın Doğu Üniversitesi’nde dün doğu kökenli örencilerin yürüyüş eylemi, güvenlik güçlerince engellendi. YDÜ’ye giden yol üzerinde saat 12.30 sularında toplanan bir grup öğrenci, polis barikatıyla karşılaştı. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erd

A+A-

 

 

YDÜ’ de “alkışlı ve oturmalı” eylem…

 

Tanju KONURALP- Didem MENTEŞ

 

 

 

Yakın Doğu Üniversitesi’nde dün doğu kökenli örencilerin yürüyüş eylemi, güvenlik güçlerince engellendi. YDÜ’ye giden yol üzerinde saat 12.30 sularında toplanan bir grup öğrenci, polis barikatıyla karşılaştı. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erdal Emanet, toplanan öğrenciler ile görüşerek bir arada yürüyerek okula gidemeyeceklerini, herkesin araçlarla veya otobüslerle okula gitmeleri gerektiğini söyledi. Olaysız dağılan öğrenci grubu daha sonra YDÜ Rektörlüğü binası önünde toplanarak oturma eyleminde bulundu.

 

ÜÇ ÖĞRENCİ, YDÜ REKTÖR YARDIMCISI ŞENOL BEKTAŞ İLE GÖRÜŞTÜ

Rektörlük önünde toplanan öğrenciler, yine polis gözetiminde rektörlük binası önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. Okul yönetimi, aralarından sadece üç öğrencinin Rektör Yardımcısı’yla görüşmek üzere seçilebileceğini belirtti. Bunun üzerine; Mehmet Arslan liderliğinde üç öğrenci, Şenol Bektaş ile görüştü. Yaklaşık kırk beş dakika süren görüşme esnasında oturma eylemi devam etti.

 

SESSİZ EYLEM YAPILACAK

Görüşmenin sonunda bekleyen öğrencilere açıklama yapan Ahmet Korkmaz: “Görüşmemiz olumlu geçti diyemem. Arkadaşlarımızın kayıtları silindi. Onlar için yapılacak bir şeyin olmadığını söylediler. Bakanlık ile okul yönetimi birlikte sessizce karar aldılar. Ancak biz hukuki mücadelemizi başlattık. Arkadaşlarımızı sessizce gönderdiler. Bizler de bundan sonra tahriklere kapılmadan eylemlerimiz sessizce devam ettireceğiz. Bir şekilde bu olay çözülecek çözülmek zorunda. 581 öğrenciyi 700’lere çıkaracağız” şeklinde konuştu.

 

DAÜ ÖĞRENCİLERİNDEN DESTEK

DAÜ’den destek olmak amacıyla gelen öğrenciler adına söz alan bir öğrenci: “Şu andan itibaren ailelerinizi arayın. Her türlü hakkınızı Türkiye üzerinden aramaya çalışın. Meclis’i arayın, bakanlıkları arayın. Türkiye’deki YDÜ büroları kapatılacaktır. Bundan sonraki mücadelemiz bu şekilde olmalıdır. Burada ezbere hukuksuzca arkadaşlarımızı yargıladılar. Olaylar sırasında olmayan kişileri, oluşturdukları listeye göre gönderdiler. Maalesef bu ülke Kıbrıslıların değil, Ülkü Ocakları’nın olmuş. Şu anda Van’da var olan felaket nedeniyle bazı girişimlerimiz ertelenmek durumunda kaldı. Ancak en kısa zamanda Türkiye’den bakan ve milletvekilleri bu konu için adaya geleceklerini bizzat belirttiler. Şimdilik tahriklere gelmeyin ve bekleyin” açıklamasında bulundu.

 

ÜÇ GÜN SONRA ADADAN AYRILACAK

Okul dondurma süreciyle ilgili YENİDÜZEN’ e konuşan Ahmet Korkmaz, dondurma dilekçesi verecek olanların sayısının, üç günde 581’den 700’lere çıktığını vurgularken; “Üç gün sonra ben adadan ayrılıyorum. Birileri beni buradan atmadan, ben kendim ayrılacağım. Yaşananlar ortada” şeklinde görüş belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1576 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler