1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YDÜ’DE İLK KÖK HÜCRE NAKLİ BUGÜN!
YDÜ’DE İLK KÖK HÜCRE NAKLİ BUGÜN!

YDÜ’DE İLK KÖK HÜCRE NAKLİ BUGÜN!

YDÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof.Dr. Nerin Bahceciler Türkiye'de ve Dünya'da nadir uygulanmakta olan ilik nakli'nin Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez bugün bir hastaya yapılacağını açıkladı

A+A-

 

 

YDÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof.Dr. Nerin Bahceciler Türkiye'de ve Dünya'da nadir uygulanmakta olan ilik nakli'nin Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez bugün bir hastaya yapılacağını açıkladı.

Prof Dr. Bahceciler, Otolog rejeneratif kök hücre uygulaması; kişinin kendisinden alınan kemik iliğinden kök hücrelerin ayrıştırılarak yine kendisine doku onarıcı olarak uygulanması işlemine verilen isim olduğunu açıkladı.

Bu tedavinin dünyada ve Türkiye'de nadir uygulanmakta, ancak ileri donanıma sahip belli merkezlerde uygulanabilmekte olduğunu belirten Prof.Dr. Bahceciler, Özellikle hasar görmüş kalp kası ve damarların hızla onarımında kullanılmaya başlandığının altını çizdi.

Ayrıca, ileri derecedeki kalp yetersizliklerinde, yeni kalp krizi geçirmiş olan ve ciddi organ hasarı olan hastalarda koroner artere kök hücre enjeksiyonu yapılmakta olduğu belirten Bahceciler, çok yakında bu tedavi yönteminin Parkinson, kaza sonrası felç, inme, Alzeimer hastalığı, spastik çocuk gibi sinir sistemi hastalıklarının, Diabet, romatizma ve iltihabi barsak hastalığının tedavisinde kullanılmaya aday olduğunu açıkladı.

Prof.Dr. Bahceciler, dünyada bile ancak ileri tıbbı alt yapısı olan merkezlerde uygulanan bu koroner artere kök hücre enjeksiyonu , ülkemizde ilk kez Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ileri derecede kalp yetersizliği tanısı ile izlenmekte olan bir hastaya uygulanacağını söyledi.

Bu arada hafta sonu gazeteniz YENİDÜZEN’de bu konuyla ilgili bir haber yayınlanmış ve organ nakli konusundaki yasal boşluk olduğu öne sürülmüştü.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 670 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler