1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YDÜ ROBOT FUTBOL TAKIMI ÜRETTİ
YDÜ ROBOT FUTBOL TAKIMI ÜRETTİ

YDÜ ROBOT FUTBOL TAKIMI ÜRETTİ

Robotiks grubu, NEU-Islanders Robot Futbol Takımı’nı kurmak için yoğun olarak çalışıp iki adet robotu faal olarak fonksiyon hale getirdi ve testlerde başarılı sonuçlar elde etti

A+A- 

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezi’nde faaliyet gösteren Robotiks araştırma grubunun NEU-Islanders Robot Futbol Takımı oluşturduğu bildirildi.
YDÜ’den yapılan açıklamaya göre, Robotiks grubu, NEU-Islanders Robot Futbol Takımı’nı kurmak için yoğun olarak çalışıp iki adet robotu faal olarak fonksiyon hale getirdi ve testlerde başarılı sonuçlar elde etti. 
NEU-Islanders Futbolk Takımı’nın Meksika’da düzenlenen yarışmalarda mücadele etmek için başvurduğu ve elemelerden geçerek RoboCup robot yarışmasına katılmaya hak kazandığı ifade edilen açıklamada, “Bu yarışmaya Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rahib Abiyev’in yönetiminde Bilgisayar Mühendisliği lisans öğrencileri Nurullah Akkaya, Mustafa Arıcı, Makina Mühendisliği lisans öğrencisi Ersin Aytaç, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisans öğrencisi Muhlis Beyazıt robotlarla birlikte katılacak” denildi.
Uluslararası RoboCup Yarışması Konferansı’nın dünyanın en büyük robotik organizasyonlarından birisi olduğuna işaret edilen açıklamada şöyle denildi:
“RoboCup dünyada her yıl robotların yer aldığı küçük, orta, standart ve büyük ölçülü robotların futbol maçı yaptığı yarışmalardır. 50’den fazla ülkeden 4000'in üzerinde katılımcı her yıl başka bir ülkenin ev sahipliği yaptığı bu yarışmada yer almaktadırlar. 
Bu yarışmada MIT, Harvard University, Georgia Institute of Technology, Toyota National College of Technology, University of Bremen gibi dünyanın bilinen en prestijli üniversiteleri yer alacak. NEU Islanders Robotik Futbol Takımı ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına bu yarışmaya katılacaktır.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler