1. HABERLER

  2. SPOR

  3. YDÜ futbolcu robotları Çin’de yarıştı
YDÜ futbolcu robotları Çin’de yarıştı

YDÜ futbolcu robotları Çin’de yarıştı

Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı, Robocup 2015 Robotlararası Futbol Dünya Şampiyonası’nda 11. oldu.

A+A-

 

Yakın Doğu Üniversitesi Robot Futbol Takımı “NEUIslanders” FIFA tarafından organize edilen ve Çin’in Hefei şehrinde 17-23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Robocup 2015 Robotlararası Futbol Dünya Şampiyonası’nda 11. oldu.  4 bin üniversite arasında elemeleri geçerek turnuvaya katılma hakkı kazanan 18 üniversite robot takımı arasında kendisine yer edinen NEUIslanders turnuvada yer alan tek Türk takımı oldu.

YDÜ turnuvanın en genç takımı
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, turnuvaya katılan takımlar arasında 4 yıllık geçmişi ile turnuvanın en genç futbol takımı olan NEUIslanders futbol takımı kurulduğu günden itibaren elemeleri geçerek Robocup Dünya Robotlararası Futbol turnuvasına katılım başarısını gösteriyor. Yakın Doğu Üniversitesi İnavosyon Merkezi Ar-Ge ekipleri tarafından geliştirilen NEUIslanders Robot Futbol takımı her dünya kupasında derecelerini geliştirme başarısını da gösteriyor. Carnegie Melon Üniversitesi ile Qazvin İslamic Azad Üniversitesi arasında oynanan final maçını kazanan Carnegie Melon Üniversitesi turnuvanın şampiyonu oldu.

2017’de Kıbrıs’ta düzenlenebilir
Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon Merkezi Müdürü Ahmet Çağman yaptığı açıklamada elemeleri geçerek turnuvaya katılan tek Türk üniversitesi olmanın gurunu yaşadıklarını ifade ederek, turnuvanın en genç takımı olarak dünya 11.si olmanın kendilerini daha fazla çalışmaya motive ettiğini belirterek önümüzdeki yılda daha iyi bir derece ile ülkemize döneceklerini söyledi. Robotlararası Dünya Futbol Şampiyonasını ülkemizde düzenlemek için görüşmeler yaptıklarını belirten Ahmet Çağman, şampiyonanın önümüzdeki yıl Almanya’da düzenleneceğini, Almanya’da da yapılacak görüşmeler neticesinde Robocup 2017’nin ülkemizde düzenlenebileceğini dile getirdi.

Bu haber toplam 1029 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler