1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. YDP'den vatandaşlıkları iptal edilenlere çağrı
YDP'den vatandaşlıkları iptal edilenlere çağrı

YDP'den vatandaşlıkları iptal edilenlere çağrı

Yeniden Doğuş Partisi'den yapılan açıklamada, vatandaşlığı iptal edilen kişilere çağrı yaparak, partiye başvurmaları istendi

A+A-

Yeniden Doğuş Partisi'den (YDP) yapılan açıklamada, vatandaşlığı iptal edilen kişilere çağrı yaparak, partiye başvurmaları istendi

İptal edilen vatandaşlıkları yargıya taşınacağını duyuran YDP’nin Genel Başkan yardımcısı Bertan Zaroğlu imzalı açıklaması şu şekilde:

 

“VATANDAŞLIĞI İPTAL EDİLENLER PARTİMİZE BAŞVURSUN. MAHKEMEYE BAŞVURACAĞIZ

Mevcut koalisyon Hükümetinin iptal ettiği vatandaşlık konusu hukuka aykırı bir şekilde yapılmış vicdanları kanatan bir yara haline gelmiştir.

“Ben yaptım oldu” mantığı ile yapılan bu işlemden mağdur olan kişilerin arasında Kök Kıbrıslı kişilerin bile olması, iptal işleminin ciddi bir araştırma yapılmadan rastgele yapıldığını açıkça ortaya koymaktadır. Öyle ki,  15-20 senden beri ülkemizde bulunan eşi ve çocukları vatandaş olan kişilerin bile vatandaşlığı iptal edilmiştir.

Anayasa ve yasalar vatandaşlık işlemlerinin hangi şartlarda geri alınıp, iptal edilebileceğini yahut düşürülebileceğini gayet açık ortaya koymaktadır.

Dün Meclis kürsüsünde de dile getirdiğimiz gibi, Bu yapılan ne hukuki ne de vicdanidir. Bu sebeple YDP olarak vatandaşlığı iptal edilen 174 kişinin hakkını aramak için yasal yollara başvurmaya karar vermiş bulunmaktayız. Vatandaşlığı iptal edilen kişilerin bize başvurmasını halinde Hukukçularımız en kısa zamanda bu konuda yasal girişimlerde bulunacaklardır.

Vatandaşlık konusunun ortak akılla bir devlet politikası haline getirilmeli ve siyasilerin etkisinden kurtulmalıdır"

 

 

Bu haber toplam 1779 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler