1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yazıklar Olsun!
Yazıklar Olsun!

Yazıklar Olsun!

Bıçak kemiğe dayandı ve dananın kuyruğu koptu.... LTBelediyesi’nde örgütlü sendikanın uzun zamandır süren grevine hükemet 60 gün yasak koyunca yer yerinden oynadı. Sorunlar çözülmeden yasak gelince sendikaya üye olanlar ve onları destekleyen diğer

A+A-

 

 

Bıçak kemiğe dayandı ve dananın kuyruğu koptu....

LTBelediyesi’nde örgütlü sendikanın uzun zamandır süren grevine hükemet 60 gün yasak koyunca yer yerinden oynadı.

Sorunlar çözülmeden yasak gelince sendikaya üye olanlar ve onları destekleyen diğer sendika ve örgütler ayağa kalktı. Hükümet de onları durdurmak için üzerlerine polis ve çevik kuvveti sürdü. Yaralananlar, tutuklananlar, ortalık savaş alanına döndü.

Konu ve içerik başka olsa da Galatasaray-Fenerbahçe maçı sonrası oluşan olaylara benzedi.

Cumhurbaşkanı ve hükümet, haftalardır süren bu gerilimin ciddiyetini anlar gibi olup birlikte toplantı yaptı. Belediye başkanlarını feda etmeden çözüm aradılar. Geciken maaşlardan sadece bir tanesini ödeyeceklerini söylediler. Ancak sendika kabul etmedi. Yetkililer yine sessizliğe gömüldü. Öyle görünüyor ki bu vurdumduymazlık yeni patlamalara sebep olacak...

 

Lefkoşa Belediyesi’nin iflas ettiğini devlet de hükümet de halk da biliyor. TC büyükelçisi bile bunu aylar önce söylemişti.

Mali ve idari iflas apansız olmadı. Belediye çalışanları maaşlarını yıllardır geç alıyor, sigorta ve ihtiyat sandığı primleri yatırılmıyor.

Şimdiki başkan göreve gelir gelmez, personel sayısında %100 den fazla artış yaptı. Eleştiriler dikkate alınmadı kendisinin ve partisinin istediği kişileri işe almaktan vazgeçmedi. Sadece bununla değil ama başka konularda da aşırı müsriflik yaptı.

Hükümet partisi UBP, oy hesapları yaparak bu gidişi engelleyecek önlemler almadı.

 

Bu gidişatın bir gün çıkmaza gireceği ve ücretini alamayanların canı pahasına eyleme  gideceği belliydi. BES(Belediye Emekçileri Sendikası) sık sık greve giriyordu. Oturup anlaşıyorlar sonra da anlaşmalara uyulmuyordu.Son dönemdeki uzun grevde, sendika da anlaşmanın uygulanacağına dair güvence istedi. 2 maaş alacakları vardır, 3.ise yoldadır. Bu parayı ödeyecek merci bulunamıyor..Dünkü “patlamadan” sonra hükümet 1 maaş ödemeyi kabul etti. Ancak sendika tüm alacaklarını istiyor çünkü ne belediye başkanına ne de hükümete güveniyor.  

 

Gelinen aşamada yapılması gereken şunlar vardır:

-Belediye başkanı istifa etmeli

- Lefkoşa Belşediye’sinde erken seçim yapılmalı

- Yasa dışı iş yapanlar hukuk önünde hesap vermeli

- Belediye çalışanlarının maaşları ödenmeli...

 

Ancak, bu paketle iş bitmiyor. Lefkoşa belediyesinin sürdürülemez yapısı ile nasıl başedilecek?

Yeni bir seçimle gelecek olanlar 1000’in üzerinde personeli ödeyebilecek midir?

Bugünkü basında, Sayıştay raporunda belirtiliyor: 476 kişi yasa dışı yöntemlerle işe alınmış..Hesap sorulursa, bu kişilerin işten durdurulması gerekecek...

Bu işçiler de iş kaybettiklerinden başka bir sosyal sorun ve patlama olacak...

Sendika da bu işten atmalara karşı duracak..

Bu işler, önlemler erken zamanda alınsaydı sorun daha hafif geçiştirilebilirdi.

 

Benim anladığım kadarıyla, hükümet denen organizasyonlarda ve onu denetleyecek kurumlarda, erken uyarı, cezalandırma ve sorunları durdurma diye bir nitelik yoktur. Her problemi içinden çıkılmaz hale geldiğinde çözmeye veya durdurmaya çaılşırlar. Ama iş işten geçmiştir....

Parti hesaplarıyla ses çıkarılmıyor. Sorunları çözme anlayışı “hep beraber batsınlar”dır. KTHY örneğinde olduğu gibi... Şu anda Belediye sorunu aynen KTHY sürecine girdi. “Herkes maaşsız ve işsiz kalsın” anlayışı hakim. Bankaların batış döneminde de aynı şeyler oldu.

Bu ülkenin başbakanına, belediye başkanına, hükümetine, denetim kurumlarına yazıklar olsun! Tümünün istifası lazım...

Hala belediye başkanına toz kondurmayan Cumhurbaşkanı’nın da...

Devlet, halk yönetmenin parti meslelesi olmadığını anlayamayan tüm siyasetçiler çekilsin artık! Halkın ve mahkemelerin önünde hesap versinler!

Lefkoşa bunların yüzünden “Çöpkent” oldu..Halk hesap soramasa da Doğa bir gün sizden hesap sorar..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2087 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler