1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yaz Bitti
Yaz Bitti

Yaz Bitti

Koca bir yaz bitti. Pılısını pırtısını topladı, çekti gitti. Şimdi önce sonbahara, sonra kışa hazırlanacak herkes. Mevsimin, hatta mevsimlerin değişmeye başladığı anlatılacak bilgiç edalarla. Meraklıdır insanlar havadan sudan konuşmaya... Mungan̵

A+A-

 

 

Koca bir yaz bitti.

Pılısını pırtısını topladı, çekti gitti.

Şimdi önce sonbahara, sonra kışa hazırlanacak herkes. Mevsimin, hatta mevsimlerin değişmeye başladığı anlatılacak bilgiç edalarla. Meraklıdır insanlar havadan sudan konuşmaya...

Mungan’ın dediği gibi, yazın bittiği her yerde söylenecek; söylenmeyen şeyler kalacak geriye. İnsanlar, o söylenmedik şeyleri bilinçaltı denilen gayya kuyusuna, onun üzerine çektikleri pikelerin ve yorganların altına itecekler, örtecekler, bastıracaklar. Söylenmeyenler o kuyunun içinde haşarata dönüşecek, o haşarat beynin kıvrımlarını ele geçirecek, onu kemirdikçe kemirecek, dönüştürecek, ondan başka bir şey üretecek.

Ve yaz, biz yerin üstünde de, altında da olsak, elbette yine gelecek. Dahası, biz öyle olsun istesek de, bu yılın yazına asla benzemeyecek; ama mutlaka gelecek.

Toprağın üstündeysek hâlâ, biraz daha azalmış, biraz daha çoğalmış olacağız o geldiğinde. Değişmiş olacağız ama değişmeyen bir şeyler bittabi kalacak bir yerlerde. Her birimiz yeni birileri olacağız değişen ve değişmeyenlerimizle; azaldıklarımızla, çoğaldıklarımızla aynı kaldığımızı sanacak, aslında başka başka kimliklere bürüneceğiz.

Pek muhtemeldir ki çoğumuz, ne yaparsak yapalım etkileyemeyeceğimiz nesnel koşullara bağlayacağız yaşadığımız değişimi. Dünyanın hâllerinden, mevsimlerden, bedenlerimizin pörsümesinden, yüzlerimizdeki kırışıklıklardan bileceğiz olan biteni. Ama kendimizden değil!!! Olanın ve bir türlü olmayanın sorumluluğunu asla üstlenmeyeceğiz.

Yine de, derinlerimizde kıvrılan ve kış uykusuna yatacağını umduğumuz yılanlar rahat bırakmayacaklar bizi. Ne olduysa ve bir türlü olmayan her ne varsa, bir yerlerden bizimle ilintili olduğunu hissettirecekler bize. En huzurlu olduğumuzu sandığımız, kapılarımızı kapatıp, sobalarımızı yakıp, evlerimize kapandığımız anlarda, yüreklerimizin kenarlarını keyifle yediklerini hissedeceğiz hüzünle.

Yine Mungan’ın dediği gibi: Bu günlerde

 

yazın bittiği her yerde söylenir

söyleyenler inanır bir şeylerin sahiden bittiğine

yaz biter

 

yaz tabii ki biter. Söylenenler de kalır elbette.

Ama galiba, asıl söylen(e)meyenler kalır geriye...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1013 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler