1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yavuzcan’a 4 yıl hapis yatacak, Yeşilpınar ise 1 yıl tedavi olacak
Yavuzcan’a 4 yıl hapis yatacak,  Yeşilpınar ise 1 yıl tedavi olacak

Yavuzcan’a 4 yıl hapis yatacak, Yeşilpınar ise 1 yıl tedavi olacak

Aralık 2016’da Karaoğlanoğlu’nda meydana gelen ‘65 gram bonzai ile 24 gram hintkeneviri alma, verme ve tasarruf’ suçlarından yargılanan Ali Yavuzcan 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

A+A-

Ayşe GÜLER

Karaoğlanoğlu’nda Aralık 2016 tarihinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Ekipleri tarafından yapılan operasyon sonucunda ‘65 gram bonzai ile 24 gram hintkeneviri alma, verme ve tasarruf’ suçlarından yargılanan Ali Yavuzcan 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı, mahkeme ‘uyuşturucu madde alma ve tasarruf’ suçlarından methalder olan Melih Yeşilpınar’ın ise 1 yıl süreyle Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında tedavi olmasına emir verdi.

Sanıklar Ali Yavuzcan ile Melih Yeşilpınar, Başkanlığında Melek Esendağlı, Üye Yargıçlar Murat Soytaç ve Seran Bensen’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti huzuruna çıkarıldı.

Kararı heyet adına Yargıç Bensen okudu…

Sanıklar ile ilgili kararı Yargıç Seran Bensen okudu.
Bensen, sanık Ali Yavuzcan’ın ‘65 gram bonzai ile 24 gram hintkeneviri alma, verme ve tasarruf’ suçlarından, sanık Melih Yeşilpınar’ın ise ‘uyuşturucu madde alma ve tasarruf’ suçlarından yargılandıklarını söyledi.

“Miktar azımsanamayacak miktarda”

Sanık Ali Yavuzcan’ın tasarrufundaki uyuşturucu miktarlarının azımsanmayacak miktarda olduğunu söyleyen Bensen, Melih Yeşilpınar’ın ise Yavuzcan’dan miktarı tespit edilemeyen 2 içimlik, 2 sigara aldığının mahkemede aktarıldığına değindi.

Bensen, her iki sanığın da suça katılımlarına bakıldığında Yavuzcan’ın tasarrufundaki miktarların Denetimli Serbestlik Yasası’nda belirtilen miktarların çok üzerinde olmasına rağmen, Yeşilpınar’ın yasadan yararlanma hakkının bulunduğunu kaydetti.

“Tedavi olmadı, İhtiyat Sandığı’ndan para çekti uyuşturucu aldı”

Bensen, sanık Ali Yavuzcan’ın  ‘uyuşturucu verme’ suçunu işlediğini, dolaylı yada dolaysız şekilde uyuşturucu satma suçunu işleyenlerin yasadan yararlanamayacaklarının açıkça belirtildiğini dile getirdi.

Sanığın 2013-2014 yıllarında benzer suçtan hüküm giymesine rağmen tedavi olmadığını vurgulayan Bensen, son olayda İhtiyat Sandığı Dairesi’nden 2.500 TL çekerek, uyuşturucu madde satın aldığını, bu durumun da uyuşturucu ile ne kadar haşır neşir olduğunu gösterdiğine değindi.

“Uyuşturucu maddeyi ticari amaçlı sattığına dair olgu sunulmadı ancak…”

Öte yandan sanığın uyuşturucu maddeyi ticari amaçlı sattığına dair mahkemeye olgu sunulmamasına rağmen Yavuzcan’ın avukatının söz konusu uyuşturucu maddeyi kendi kullanımı için tasarruf ettiğine dair beyanda bulunduğunu ancak uyuşturucu maddelerin paketler halinde bulunması ve evde hassas terazinin tespit edilmesi nedeniyle bu beyanın inandırıcı olmadığını aktardı.

Tüm bulgular ışığında Bensen, sanık Ali Yavuzcan’ın itham olduğu suçlardan 4 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı, diğer sanık Melih Yeşilpınar’ın ise Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında 1 yıl süreyle tedavi olmasına emir verdi.

 

Foto-ARŞİV

Bu haber toplam 2508 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler