1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YAŞLILARIMIZ KENDİLERİNİ GÜVENDE HİSSETMİYORLAR
YAŞLILARIMIZ KENDİLERİNİ GÜVENDE HİSSETMİYORLAR

YAŞLILARIMIZ KENDİLERİNİ GÜVENDE HİSSETMİYORLAR

Salih SARPTEN: Kıbrıs Türk Toplumu’ndaki yaşlılar oldukça önemli bir sosyal kategoriyi temsil etmektedirler. Sırf bu nedenle bile ülkemizdeki yaşlıların, yaşam kalitesinin hangi düzeyde olduğu büyük önem taşımaktadır

A+A-

 

 

 

Kuzey Kıbrıs yaşlılarının yaşam kalitesi

 

Yaşlılarımız kendilerini güvende hissetmiyorlar

 

 

Salih SARPTEN

 

Kıbrıs Türk Toplumu’ndaki yaşlılar oldukça önemli bir sosyal kategoriyi temsil etmektedirler. Sırf bu nedenle bile ülkemizdeki yaşlıların, yaşam kalitesinin hangi düzeyde olduğu büyük önem taşımaktadır. İşte bu önemden yola çıkarak, değerli dostum ve çalışma arkadaşım Yrd. Doç. Dr. Kemal Akkan Batman ile birlikte “Kuzey Kıbrıs yaşlılarının yaşam kalitesi” düzeylerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bilimsel bir araştırma gerçekleştirdik. Ayrıca bu araştırmayı “4. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi”nde de sunma fırsatı bulduk. Yani aşağıda okuyacağınız araştırma bilimsel bir platformda, bilim insanların tartışmasına açılmış bir araştırmadır. Hem araştırma sistematiği hem de ortaya çıkardığı bulgular açısından yoğun ilgi ve beğeni toplayan bu araştırma ülkemiz yaşlılarının yaşam kalitesini gözler önüne seriyor.

 

Sağlık Sorunu

%

Kolesterol

60%

Tansiyon

50%

Kalp

20%

İşitme yetersizliği

20%

Görme yetersizliği

20%

Baş ağrısı

20%

Prostat*

20%

Ortopedik (Bel)

10%

Ortopedik (Bacak)

10%

 *Sadece “erkek” katılımcılara göre belirlenmiş oranını

 

Modern yaşamın üretici ve tüketici rollerinin dışında kalan yaşlılar, rol kayıplarıyla birlikte kendilerini, işe yaramaz hissetmeye ve bir düşüş göstermeye başlarlar. Yaşlı birey, kendi kapasite ve yeteneklerinin işe yarar olduğunun farkında olma performansını ne kadar yüksek tutabilirse yaşama o kadar sıkı bağlanabilir. Başka bir ifadeyle yaşlıların sadece uzun yaşamaları ile ilgilenilmemeli aynı zamanda onların yaşam kalitesi ve yaşamın anlamı ile de ilgilenilmelidir. Bu yüzden yaşlılara yönelik ekonomik ve sosyal politikaları belirlenmesinde aşağıda okuyacaklarınızın son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Araştırma sonuçları, KKTC vatandaşı olup, sürekli olarak KKTC’de ikamet eden, 60 yaş ve üzeri yaşlılarla birebir görüşülerek elde edilmiştir. Bu kapsamda oransal bir örneklemle belirlenmiş 61 ile 78 yaş arasında Kuzey Kıbrıs’ın tüm ilçelerini dikkate alan, farklı sosyal statüdeki kadın ve erkek yaşlılarla birebir görüşülmüştür. İşte Kuzey Kıbrıs yaşlılarının yaşam kalitesi:

 

 

A.  Kuzey Kıbrıs Yaşlılarının “Sağlık” Kalitesi

 

Kuzey Kıbrıs yaşlıların kendi sağlıkları ve sağlıklarını sürdürme ile ilgili görüşleri:

 

Kuzey Kıbrıs yaşlılarının en çok şikayet ettiği sağlık sorunları tabloda verilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yaşlıların Yaşam Alanlarının

“Yaşlı Dostu” Olup-Olmaması İle İlgili Görüşleri

Yaşadığım bölge yaşlılar için uygundur

30%

Yaşadığım bölge yaşlılar için uygun değildir

70%

Toplu taşımacılık yoktur

71%

Çevre temiz ve hijyen değil

71%

Kaldırımlar yaşlılar için uygun değildir

57%

 

 

 

 

 

Kuzey Kıbrıs yaşlıların kendi sağlıkları ve sağlıklarını sürdürme ile ilgili söyledikleri:

 

·        “Diyebilirim ki ekonomik olarak sağlığımı sürdürememe, zaman zaman düşünceme takılır ve psikolojimi bozup yaşantımı etkiler.”

·         “Ekonomik olarak sağlığımı sürdüremeyeceğim endişem var. Hem de çok var.”

·        “Ekonomik durumun elvermeseydi ben de devlet sağlık kurumlarından sağlık hizmeti almak zorunda kalacaktım ve sanırım bu da benim için bir işkence olacaktı.”

·        “Maalesef hem psikolojik hem de fizyolojik olarak destek alabileceğim bir şey yok. Kendi kendimin doktoruyum, kendi kendimin psikologuyum.”  

·         Maalesef sağlı beslenemiyorum. Her sebze ya da meyve aldığımda acaba hormonlu mu diye endişelenirim…”

·         “Sağlıklı beslendiğimi düşünmem. Bunun nedeni de ekonomiktir.”

·         “Satın aldığım besinlerin sağlıklı olduğundan emin değilim bu da çok düşündürür beni…”

 

 

B.  Kuzey Kıbrıs Yaşlılarının “Toplumsal Yaşama Katılım” Kalitesi

 

Kuzey Kıbrıs yaşlıların toplumsal yaşama katılım sürdürme ile ilgili görüşleri:

 

 

Katılımcıların Toplumun Bütün Yaşlar İçin

Yapılanıp-Yapılanması İle İlgili Görüşleri

Toplumda yaşlılar için herhangi bir yapılanma yoktur.

100%

 

Toplum bütün yaşlar için yapılanmıştır

0%

 

 

 

 

Kuzey Kıbrıs yaşlıların toplumsal yaşama katılım sürdürme ile ilgili söyledikleri:

 

·        Devletin yapılanmasında yaşlılar için hiçbir şey yoktur. Son dönemde bazı belediyeler yaşlılar için özel etkinlikler düzense de bunlarda çok cılız kalıyor. Devlet yapılanmasında yaşlıların yeri sıfırdır diyebilirim. Yaşlılar için hiçbir şey yoktur bizim devletimizde…”

·        “Yaşlıları düşünen kimse yoktur. Geçenlerde belediye bizi gezmeye götürdü ama o da anda arada bir…”

·        “Vallahi bu ülkede yaşlılar kimsenin umurunda değil. Herkes kendi başının çaresine bakar…”

·         “Bir açıdan da yaşlılar yokmuş gibi davranılıyor.

·        “Yaşlıları hor görme var. Yaşlıları olumsuz görme var. Bunların farkındayım. Bu toplum yaşlılar düşünülmeden yapılandı. Hiç düşünmediler yaşlıları”

·        “Yani sanki bir an önce ölsek da bu verdiğimiz maaştan da kurtulsak. Yani devleti yönetenler bizi asalak gibi görür… Yapılan düzenlemeler bunu hissettiriyor…”

·        “Yaşlılar için yaşanacak bir toplumsal yapı yoktur bu ülkede…”

·        “Toplum yaşlıların ne deneyimlerinden ne de tecrübelerinden faydalanmaz. Zaten herkes kendini bilirkişi zanneder bu toplumda. Yani yaşlılar için herhangi şey yok ki…”

·        “Yaşlıları dinleyen onlara önem veren yoktur. Yani özellikle emekli olduktan sonra bir köşeye çekilir insanlar ve kimse sormaz onları.”

·        “Yaşlılar için hiçbir şey yok. Yaşlıları düşünerek bir toplum yaratılmadı.”

 

 

 

 

 

C.    Kuzey Kıbrıs Yaşlılarının “Sosyal ve Yaşamsal Güvenlikleri” Kalitesi

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Kuzey Kıbrıs yaşlıların sosyal ve yaşamsal güvenlikleri ile ilgili söyledikleri:

 

·         Yaşadığımız bu coğrafyada bir savaştan falan korkmuyorum ama evimin soyulabileceği, arabamın çalınabileceğinin korkuyorum…”

·          “Ben kendimi güvende hissetmem. Gece yatmadan önce mutlaka evin etrafına bir bakarım.”

·         “Güvenlikten dolayı çok kaygılıyım. Korkmamaya çalışıyorum ama korkuyorum.

·          “Hiç güvenlik yok. Kendimi güvende hissetmem. Her gün bir olay olur…”

·         “Vallahi ben tüketici olarak kendimi güvende hissetmem. Sürekli beni kandırıyorlarmış gibi bir his var içimde…”

·         En büyük endişem sosyal güvenliğimizi olmamasıdır. Örneğin sosyal devlet içerisinde sağlımıza çare bulamayacağımızı düşünüyorum.”

·         “Sosyal açıdan hiçbir güvenliğimiz yoktur. Başta da söylemiştim ne ekonomik ne de sosyal yönden kendimi hiç güvende hissetmem…”

·         “Şunu söyleyeyim ekonomik durumu yetersiz olan yaşlıların bu ülkede herhangi bir sosyal güvencesi yoktur ve onların yaşamları işkenceye dönüşmüştür...”

·         “Ben kendimi hiç bir açıdan güvende hissetmem, durumum iyi olduğu halde. En iyilerden olduğum halde… Ben bile bu durumdan rahatsız olduğuma göre, diğer yaşlıları, aldıkları o çok az maaşla düşünemem…”

·         “Yani sosyal olarak sınıfta kaldık, yaşlılar hakkında… Bütünlemede de geçmez…”

·          “Belediyelerin bazı faaliyetleri dışında yaşlılarla ilgili projeler ülkemizin hiç yerinde yoktur ve düşünülmez.”

·         “Bizim ülkemizde hiçbir yerde yaşlılara yönelik bir öncelik yoktur. Ne devlet kurumlarında ne özel sektörde yaşlılara bir öncelik yoktur…

·         “Yaşlı insanları ölüme en yakın insanlar olarak gördükleri için onlara çok önem verilmiyor sanıyorum bu en büyük tacizdir…”

·         “Bu ülkede yaşlılara ait özel haklar yok. Yani hiç öyle bir hakkım olduğunu duymadım, bilmem da…”

·         “Bizde yaşlılara pek değer verilmiyor. İyi mi, kötü mü, hasta mı kimse sormaz…”

·         “Yaşlılar mutlu değiller. Hem de hiç mutlu değiller…”

·         “Yaşlıların evine kapanıp da ölmeyi beklememesi lazım ama bizim ülkemizde öyle değil işte…”

 

 

Sonuç

 

Yaşlılarımızın dile getirdiklerinden de anlaşılacağı gibi Kuzey Kıbrıs yaşlılarına yönelik toplumda herhangi bir yapılanma yoktur. Sadece yerel yönetimlerin yaşlılara yönelik bazı sosyal faaliyetleri bulunmakta ancak bu faaliyetler de yetersiz kalmaktadır. Yaşlılara yönelik etkili ve önleyici sağlık hizmetler ile yaşlılara yönelik sağlıklı beslenme olanakları sunulmamaktadır.

 

Ülke genelindeki toplu taşımacılık sorunun yaşlılar için çok daha büyük bir sorun oluşturmaktadır. Yaşlılarımız yaşamsal ve sosyal olarak olarak kendilerini güvende hissetmemektedirler. Ayrıca araştırma bulguları, Kuzey Kıbrıs yaşlılarının sağlıklı bir yaşam sürme, sağlıklarını geleceğe taşıma, yaşamsal ve sosyal güvenliğe sahip olma, toplumsal yaşama katılma ve toplumun yaşlı bireyleri de kapsayan bir yapılanmaya sahip olmadığı sonucu tartışmasız ortaya çıkmıştır.

 

Sonuç olarak Kuzey Kıbrıs yaşlılarının; sağlık, toplumsal katılım, yaşamsal ve sosyal güvenlikleri bakımından yaşam kaliteleri son derece düşük düzeyde olduğu söylenebilir. Başka bir ifadeyle Kuzey Kıbrıs yaşlılarının yaşamlarında kaliteden bahsetmek söz konusu değildir…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 801 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler