1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Yaşar Sevim’i unutmadık…
Yaşar Sevim’i unutmadık…

Yaşar Sevim’i unutmadık…

Bir insan düşünün yaşarken, hem de faal olarak görevleri başında bulunurken, Türk sporuna ve hentbolüne hizmetlerinden dolayı Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün teklifi, Gençlik ve Spor Genel Müdürünün ve spordan sorumlu Başbakan Yardımcısının onayı i

A+A-

 

 

 

Bir insan düşünün yaşarken, hem de faal olarak görevleri başında bulunurken, Türk sporuna ve hentbolüne hizmetlerinden dolayı Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün teklifi, Gençlik ve Spor Genel Müdürünün ve spordan sorumlu Başbakan Yardımcısının onayı ile    "Ankara Cebeci Salonu" nun    ismi   " Prof. Dr. Yaşar SEVİM"   Hentbol Salonu olmuştur (2006).

Türkiye Hentbol Federasyonu Kurucu Başkanı rahmetli Prof. Dr. Yaşar Sevim hocamız, vefatının 3. yılında kabri başında bugün anılıyor.

Hocamızı bizlerde rahmetle anarken, Kıbrıs Türk Hentboluna, basketboluna ve futboluna yaptığı katkıları unutmadık.

Unutmayacağız.

Bu küçücük ülkede Yaşar Sevim’in verdiği antrenör kursları sonunda hentbolun kurulmasının ilk adımları atıldı. Seyfi Akdeniz başkanlığında kurulan federasyon, Cihan Aydın, Harika Kıral, Gencay Eroğlu, Cüferye Cüfer gibi isimlerden oluşmuştu.

Dönemin Türkiye Hentbol federasyon başkanı Serhat Bilgi döneminde, Milli takımlar sorumlusu olan Yaşar Sevim’in girişimleri sonunda, 1996 yılında gerçek anlamda KKTC ile Türkiye Hentbol Erkek Milli takımları Lefkoşa Atatürk Stadında karşılaşma yapmaları bizleri mutlu etmişti. Hem de Rum Milli Takımı ile oynadıktan tam bir hafta sonra ayni kadro ile kuzeyde maçın yapılması büyük yankılar yaratmıştı.

Hayata gözlerini yumuncaya kadar, bu küçük ülke ile hiçbir zaman ilişkilerini koparmadı ve her zaman yanımızda oldu.

Şimdi de bizi zaten gözetliyor.

Onun sayesinde Türkiye’de gitmediğimiz, katılmadığımız turnuva yok. Gerek salonlarda düzenlenen, gerekse plajlarda düzenlenen tüm turnuvalara onun sayesinde her zaman katılmışızdır.

Vefatından önce Yaşar Sevim, dönemin Türkiye Hentbol Federasyon başkanı Tarık Cengiz ile ters düşse de, hentbolumuza katkıları devam etmiştir. Türkiye’de Yaşar Sevim’in hentbol’dan uzaklaşması hentbolun dibe vurmasına sebep olurken, bu ülke de Tarık Cengiz’den nasibini almış ve hentbol dibe vurmuştur.

Şimdi de durum pek parlak değil.

İki yıldır bu ülkede hentbol oynanmıyor.

Oynansa da, hızlandırılmış olarak iki ay da tamamlanıyor.

Federasyon kupası maçları yapılmıyor.

Süper kupa oynanmıyor. 

Federasyon başkanı kulüp başkanı gibi davranıyor (gibisi fazla).

Uluslar arası oyun kuralları uygulanmıyor.

Şimdi Yaşar Sevim hayatta olsa bunlara kesinlikle izin vermezdi.

Ama

Onunla ayni çizgide yürüyen ve şimdi KKTC hentboluna hizmet eden Rüştü Şahin hocam izin veriyor.

Yaşar Sevim hocam sen rahat uyu biz seni ve senin yaptıklarını ve hatta yapmak istediklerini biliyoruz ve unutmadık, unutmayacağız.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 885 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler