1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. YAŞAMINIZI DEĞİŞTİRMEYE HAZIR MISINIZ?
YAŞAMINIZI DEĞİŞTİRMEYE HAZIR MISINIZ?

YAŞAMINIZI DEĞİŞTİRMEYE HAZIR MISINIZ?

Göksel Su Sel; iş dünyasından tutun da ailelere, ilişkilerden çocuklara kadar tüm alanlarda vermiş olduğu yaşam koçluğu hizmeti ve faydaları hakkında bizleri bilgilendirdi.

A+A-

 

Tanju KONURALP

Yaşam Koçluğu, ülkemizde pek de alışageldiğimiz bir alan olmasa da, aslında tahmin ettiğimizin çok ötesinde talep gören ve insanların yaşamını baştan aşağıya, olumlu yönde etkileyen bir eğitim yöntemi. Ülkemizde bu işi tam anlamıyla yapan ve yurtdışından uzman eğitmenlerle birlikte kurslar düzenleyen Su Sel Merkezi direktörü Göksel Su Sel, Adres Kıbrıs’a; Yaşam Koçluğu ve içeriği ile ilgili oldukça değerli bilgiler verdi. Ülkenin ilk ‘ICF’ onaylı profesyonel koçu olan Sel; iş dünyasından tutun da ailelere, ilişkilerden çocuklara kadar tüm alanlarda vermiş olduğu yaşam koçluğu hizmeti ve faydaları hakkında bizleri bilgilendirdi.

 

·        Yaşam Koçluğu’na ilginiz nasıl başladı?

·        Yaşam koçluğu konusuna ilgim, çalıştığım iş yerinde karşılaştığım sorunlarla başladı diyebiliriz. Ben okul öncesi eğitim merkezinde çalışırken, burada ailelerin içinde bulundukları çıkmazı gördüm. Onların iletişim sorunlarını ve içinden çıkamadıkları problemleri düşündükçe; kendi kendime bu sorunların nasıl aşılabileceği sorusunu sormaya başladım. Böylelikle Yaşam Koçluğu ile tanıştım. 2007 yılında, bu konuda oldukça iyi bir isim yapmış olan ve merkezi Kanada’da bulunan Erickson College International’ın İstanbul’da başlattığı; çözüm odaklı koçluk eğitimini tamamladım. Dört modülden oluşan eğitimin ilk modülünde, doğru bir karar verdiğimin farkına vardım ve işlediğimiz konuların Kıbrıs’ta gerçekten ihtiyaç duyulan konular olduğunu anladım. Katıldığım modül kursların, kendi yaşam yolculuğuma oldukça büyük faydası olduğunu da fark ettim ve henüz kurslar sürerken, Kıbrıs’ta Erickson Kolejinin eğitim bölümünü açtım. 2009 yılında ise Su Sel merkezini açarak, aldığım eğitimleri buradaki insanlarla paylaşmaya başladım.

·        Erickson Kolejinden bahseder misiniz?

·        Başta da belirttiğimiz gibi Erickson Koleji; merkezi Kanada’da bulunan ve bu gün dünyanın yirmi iki farklı ülkesinde eğitim veren bir eğitim kuruluşu. Adını Hipnoz’un babası olarak bilinen, Milton Erikcson’dan alan koleji bu gün; Marilyn Atkinson yönetmekte. Milton Erickson’un bu güne kadar derlediği bütün bilgilerden yola çıkarak bu günkü eğitim programını hazırlayan Atkinson, kendi görevlendirdiği eğitmenlerle birlikte; dünyanın çeşitli yerlerinde profesyonel yaşam koçları yetiştiriyor. Kolejin Kıbrıs temsilciliği de Su Sel merkezi tarafından yönetilmekte.

·        Peki, nedir yaşam koçluğu?

·        Bu konuya yaşam koçluğu ne değildir ile başlamak istiyorum, çünkü insanların bu konuda oldukça yanlış önyargıları bulunmakta. Yaşam koçluğu; terapi değildir, kişisel danışmanlık değildir, mentörlük değildir, eğitim değildir, arkadaşlık değildir, tavsiye vermek değildir, psikologluk değildir. Yaşam Koçluğu: Kişinin içinde bulunan dâhiyi uyandırmak ve onurlandırmak işlemidir.  Kişinin içindeki potansiyeli ortaya çıkarır ve insanların iç kaynaklarına nasıl ulaşacaklarına yönelik dinlemeyi sağlar. Kişilerin hedeflerine ulaşmalarına dair, aracılık sağlar. Yaşam koçluğu beş ana prensip üzerine kurulmuştur. Bu prensipler; “Her insan tam bir bütündür”, “Her insan ihtiyacı olan kaynağa sahiptir”, Her davranışta olumlu bir niyet yatar”, “Her insan o an için bildiği en iyi seçimi yapar” ve “Değişim kaçınılmazdır” dan oluşmaktadır.

·        Su Sel merkezindeki uygulamalardan bahseder misiniz biraz?

·        Merkezimizde NLP adını verdiğimiz ve farkındalığın süre geldiği bir yaşamda, en değerli varlığınız olan kendinize özen göstermeyi bilinçlendirdiğimiz bir program var. Ayrıca LMI ismini taşıyan ve kişilerin potansiyelini fark etmelerini veya yükseltmelerini destekleyen bir eğitim var. Nöro Linguistik denilen ve beyin sistemini kontrol amaçlı bir program ve nefes eğitimleri de veriyoruz.  Bunlarda ayrı bir yıl süren ve Mucizeler Kursu adını verdiğimiz özel bir kurs da var. Sahip olduğumuz bütün kurslar için, merkezden uzman kişiler geliyor ve eğitim veriyorlar. Bunun dışında benim de kendimin hazırladığı ve aileleri hedef alan bazı programlar mevcut. Bu programları da önümüzdeki günlerde uygulamaya başlayacağız.

·        Biraz mucizeler kursundan bahseder misiniz lütfen?

·        Mucizeler Kursu, tüm dünyada uygulanan bir spritüel dönüşüm programıdır. Kurs, zihnin özgürleşmesi üzerine tasarlanmıştır. Günümüzde; Şimdinin Gücü kitabının ve daha pek çok popüler spritüel kitabın yazarı Eckhart Tolle, Sevgiye Dönüş kitabı ile bestseller listelerinde çok uzun süre kalmış Marianne Williamson, global tanınırlığıyla Oprah Winfrey gibi dünyaca ünlü yazarlar ve düşünürler, Mucizeler Kursundan ilham almış ve bir çok alanda kursun bakış açısını kullanmışlardır. Kurs zihninizi tam bir dönüşüme uğratarak her şeye karşı yaklaşımınızı değiştirmektedir. Kursun çalışma süreci bir yıldır. 365 ders vardır ve her ders her güne uygulanır. Bu şekilde zihniniz, geçmişin ağırlıklarından geleceğin yüklerinden kurtulur ve derin bir özgürlük ve neşe deneyimlersiniz. “Anda” olmak demek aslında zihninizin tüm korku düşüncelerinden arınmış olduğu, mucizelerin görünür olduğu zihinsel bir haldir. Kurs, kendisini sevgiye dönüş olarak tanımlamaktadır. Aslında sevgiye dönüş, Öze dönüştür. Kurs hakkında çeşitli yorumlar ve kişisel görüşler vardır. Kursun hiçbir din, ırk, kültür veya düşünce sistemi ile ilişkisi yoktur. Tamamen bağımsız bir bilgi kaynağıdır. Herkesi, her şartta ve sorgulamaksızın kabul eden bir yapıya sahiptir. Çünkü bilgi özgür, kelimeler tamamen kişiseldir.

·        Vizyonunuz nedir?

·        İnsanların en derin ve keşfedilmemiş potansiyellerini ortaya çıkarmak vizyonumuzun başında geliyor. Özgüven, öz değer, kararlılık, kapsayıcılık, üretkenlik ile kendi geleceğini yaratan; yaşamın tüm alanlarında denge içerisinde yaşayan insanların yaşadığı ülke ve dünyaya katkı sağlamakta, vizyonumuzun içeriklerindendir.

·        Programlarınıza katılmak isteyen kişilere neler söylemek istersiniz?

·        Öncelikle hayatlarında değişim ve dönüşümü yaşamak isteyen, hedefi olmayıp da hedef belirlemek isteyen ve bu konuda uzman eğitmenler tarafından yönlendirilmek isteyen herkes, programa katılabilir. Merak edenler bizlere; 0533 862 61 61 – 0392 815 99 00 numaralarından veya info@gokselsusel.com adresinden ulaşabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1282 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler