1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YASAMA YILI'NI YENİDÜZEN'E YORUMLADI
YASAMA YILINI YENİDÜZENE YORUMLADI

'YASAMA YILI'NI YENİDÜZEN'E YORUMLADI

Meclis Başkan Yardımcısı Yektaoğlu, 2011-2012 Yasama Yılı’nı YENİDÜZEN’e yorumladı: “UBP’NİN GEÇİRDİĞİ BİRÇOK YASADAN SONRA ÜLKE KARIŞTI” Meclis Genel Kurulu’nun verimli bir dönem geçirmediğini belirten Meclis Baş

A+A-

 

 

Meclis Başkan Yardımcısı Yektaoğlu, 2011-2012 Yasama Yılı’nı YENİDÜZEN’e yorumladı:

 

“UBP’NİN GEÇİRDİĞİ BİRÇOK YASADAN SONRA ÜLKE KARIŞTI”

 

·        Meclis’te istikrarlı bir gidişin sağlanamadığını da ifade eden Başkan Yardımcısı Dr. Yektaoğlu, UBP’nin Meclis’ten geçirdiği birçok yasadan sonra ülkenin karıştığını da anımsattı.

 

·        “Kavgalar, grevler, yürüyüşler yapıldı” diyen Yektaoğlu, söz konusu bu yasaları UBP Hükümeti’nin muhalefetin çoğunun desteklememesine, sendika ve sivil toplum örgütlerinin karşı çıkmasına rağmen Meclis’ten geçirdiğine dikkat çekti.

 

·        Meclis Genel Kurulu’nun verimli bir dönem geçirmediğini belirten Meclis Başkan Yardımcısı, CTP Milletvekili Dr. Mustafa Yektaoğlu, “Meclis, performansı düşük, hantal bir dönem geçirdi” dedi, yaşanan ‘nisap ve erteleme sorunlarına işaret etti. Yektaoğlu, en fazla ertelemenin olduğu Cumartesi günleri ise bir tek toplantının bile gerçekleşmediğine dikkat çekti.

 

 

Meclis Genel Kurulu’nun verimli bir dönem geçirmediğini belirten Meclis Başkan Yardımcısı, CTP Milletvekili Dr. Mustafa Yektaoğlu, “Meclis, performansı düşük, hantal bir dönem geçirdi” şeklinde konuştu.

“Çok fazla nisap sorunu ve erteleme yaşadık” diyen Yektaoğlu, en fazla ertelemenin olduğu Cumartesi günleri ise bir tek toplantının bile gerçekleşmediğine işaret etti.

Meclis Başkan Yardımcısı Yektaoğlu, 1 Ekim 2011’den 2 Temmuz 2012 toplam, dün görüşülen 3 yasa hariç,  43 yasanın Meclis’ten geçirildiğini, Cumhurbaşkanlığı’nda da bekleyen 6 yasanın olduğunu belirtti.

 

“UBP’NİN GEÇİRDİĞİ BİRÇOK YASADAN SONRA ÜLKE KARIŞTI”

Meclis’te istikrarlı bir gidişin sağlanamadığını da ifade eden Başkan Yardımcısı Dr. Yektaoğlu, UBP’nin Meclis’ten geçirdiği birçok yasadan sonra ülkenin karıştığını da anımsattı. “Kavgalar, grevler, yürüyüşler yapıldı” diyen Yektaoğlu, söz konusu bu yasaları UBP Hükümeti’nin muhalefetin çoğunun desteklememesine, sendika ve sivil toplum örgütlerinin karşı çıkmasına rağmen Meclis’ten geçirdiğine dikkat çekti.

 

“15 KOMİTEDEN SADECE 1’İ SONUÇ VERDİ”

Sona eren Yasama Yılı’nda 15 araştırma komitesi kurulduğunu hatırlatan Başkan Yardımcısı Dr. Yektaoğlu, bu komitelerden sadece bir tanesinden sonuç çıktığına işaret etti.

Meclis’in en verimsiz çalışmalarının komitelerde yaşandığını ifade eden Dr. Yektaoğlu, bu verimsizliğin de UBP’nin yetersizliği nedeniyle yaşandığını belirtti.

 

“DIŞ TEMASLARDA ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK…”

Meclis dışı temas ve ilişkilerde, bilhassa Avrupa Parlamentosu’na giden temsilciler konusunda istikrarın devam ettiğini belirten Yektaoğlu, dış temaslarda Meclis’in elinden geleni yapmaya çalıştığını kaydetti.

Dr. Yektaoğlu, CTP Hükümeti döneminde olan, başta Almanya ile temas ve ilişkilerin ‘ne yazık ki’ yok denecek duruma geldiğini de belirtti.

 

“AB UYUM YASALARINDA ÇOK ZAYIF KALINDI”

Cumhuriyet Meclisi’nin Avrupa Birliği (AB) uyum yasalarında çok zayıf kaldığını belirten Yektaoğlu, “Bu yasaları çok konuşmamıza rağmen gerçekleştiremedik. Bunun da sorumlusu UBP’dir” şeklinde konuştu.

CTP Hükümeti döneminde birçok uyum yasası çıkarıldığını anımsatan Başkan Yardımcısı Yektaoğlu, “AB Türkiye’ye hiçbir fasıl açmazken, 11 fasılda ve birçok uyum yasasında mutabakata varmıştık” dedi.

Başkan Yardımcısı Yektaoğlu, uyum yasalarının çıkarılmasından sonra gerekli tüzüklerin çıkarılmasının dahi, UBP Hükümeti tarafından gerçekleştirilemediğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 710 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler