1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Yasaların geciktiğini lütfen kabul edelim”
“Yasaların geciktiğini lütfen kabul edelim”

“Yasaların geciktiğini lütfen kabul edelim”

Siber, Meclis Genel Kurulu’nun pazartesi ve perşembe günü halk tarafından izlendiğini, halkın da bu koltukları sürekli boş gördüğüne işaret etti.

A+A-

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında 10.30 sıralarında toplanan genel kurulda güncel konuşmalara yer verildi.

Genel Kurulda ilk sözü DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş alarak, Meclis Başkanı Sibel Siber’in Seçim ve Halk Oylaması Yasası ile Siyasi Partiler Yasası ilgili basına yaptığı açıklamayı eleştirerek, düzeltmesini istedi.

SİBER

Bunun üzerine söz alan Sibel Siber, Denktaş’a teşekkür etti ve açıklamasının milletvekillerini rencide edici bir açıklama olmadığını söyledi.

Siber, Meclis Genel Kurulu’nun pazartesi ve perşembe günü halk tarafından izlendiğini, halkın da bu koltukları sürekli boş gördüğüne işaret etti.

Buranın Meclis’in yüzü olduğunu, mutfağının komiteler olduğunu ifade eden Siber, Siyasi Partiler Yasası, Seçim ve Halk Oylaması Yasası ve Kamu Reformu ile ilgili halktan sürekli sorular geldiğini anlattı.

Siber, bu yasalarla ilgili komite başkanlarından aldığı bilgiler sonrası açıklamalar yaptığına işaret ederek, yasaların görüşülmesinde yeni bir gelişme olmadığı, bazen nisap sağlanamadığı, maddelerin çok olduğu için yasaların görüşmelerinin uzadığı yönünde bilgilerin kendisine ulaştığını belirtti. Siber dün basında çıkan açıklamalarının da bir kabulde yapıldığını, bu gelişmeleri anlattığını kaydetti.

Yasalarla ilgili çalışmaların özveriyle sürdüğünü ancak gecikmelerin olduğunu, bu yüzden kamuoyuna karşı şeffaf olunması gerektiğini ifade eden Siber, bu üç yasanın gecikmesi hakkında en doğru bilginin komite başkanı tarafından verilebileceğini de dile getirdiğini belirtti.

“Yasaların geciktiğini lütfen kabul edelim” ifadesini kullanan Siber, Serdar Denktaş’ın yerinden müdahalesine rağmen söylediklerini yineledi ve yapılması gerekenin yasaların en erken zamanda geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Siber, bu önemli yasaların 2 yıldır tamamlanamadığını ve gelen sorulara karşı bir sorumluluk duymaları gerektiğini belirterek, bu konuda özeleştiri yaptığını vurguladı.

ÇAVUŞOĞLU

Ana muhalefet UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu da bugün Meclis’in denetim günü olduğunu ifade ederek, Siber’in ülkede tek sorun bu yasalar kalmış gibi görüntü yarattığını ancak hükümette iradesizlik ve beceriksizlik olduğunu göstermesinin daha doğru olacağını savundu.

Çavuşoğlu, Meclis’te nisabın ancak kendilerinin desteğiyle açılabildiğini, başka türlü bir irade olmadığını ileri sürerek, Meclisin önemsizleştirildiğini savundu. Bu yönde eleştirilerde bulunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, ülkenin kanayan yarasının hükümetin uygulamaları olduğunu kaydetti.

AKANSOY

Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü,Siyasal Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite Başkanı, CTP-BG Milletvekili Asım Akansoy da, Siber’in söz konusu açıklamaları, “milletvekillerini cesaretlendirmek adına” yaptığını ifade etti. Akansoy, komitenin önemli yasalar üzerinde titizlikle görüşmeler yaptığını ve toplumun partilerin hassasiyetlerine göre çalıştığını kaydetti.

Siyasi Partiler Yasası’nın pazartesi günü bitirilmesi ve Meclise getirilmesi için çalıştıklarını kaydeden Akansoy, bu konuda gerekli özverili çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. Akansoy, bunun ardından Seçim ve Halk Oylaması Yasasına geçeceklerini kaydetti.

GÜNDÜZ

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Menteş Gündüz de, komite başkanlığı yaptığı dönemde yasalar ile ilgili çok özverili çalışmalar yaptıklarını belirterek, kamunun Anayasası olan Kamu Reformu’nu görüşürken rozetlerini bir kenara bıraktıklarını kaydetti ve yapılan çalışmaları anlattı.


(tak)

Bu haber toplam 1176 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler