1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'YASALARDA HEDEF TATİL ÖNCESİ'
YASALARDA HEDEF TATİL ÖNCESİ

'YASALARDA HEDEF TATİL ÖNCESİ'

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Fatma Azgın başkanlığındaki Yurttaş İnisiyatifi’ni kabul ederek bir süre görüştü

A+A-

 

Meclis Başkanı Hasan Bozer, değişimi için inisiyatif üstlendiği iç tüzük, seçim ve halk oylaması yasalarıyla ilgili çalışmaları, Meclis tatile girmeden bitirmeyi; herkesin ve her kesimin katkı koyması gereken Anayasa ile ilgili çalışmaları da Meclis’in tatilde olduğu dönemde sürdürmeyi hedeflediğini vurguladı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Fatma Azgın başkanlığındaki Yurttaş İnisiyatifi’ni kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, ülkenin daha demokratikleşmesi ve günümüze uygun değişimin yaşanması için seçim ve halk oylaması yasaları ile Anayasa’nın değişmesinin gerekliliği üzerinde duruldu.

FATMA AZGIN

Yurttaş İnisiyatifi adına konuşan Fatma Azgın, toplumun uzun zamandır bir çıkmazın içinde bulunduğunu, bu çıkmazdan kurtulmak için toplumsal bir dönüşümün yaşanması gerektiğini söyledi.

Pek çok alanda yapılacak işler bulunmasına karşın, Meclis’in çözüm üretmeyen bir görünümde olduğunu ifade eden Azgın, değişim ve dönüşüm için Meclis’ten daha çok şeyler beklediklerini belirtti.

Yaşanan tartışmalardan Meclis’te seviyenin düştüğünün görüldüğünü, bundan rahatsız olduklarını ifade eden Azgın, politikayı belli bir grubun elinde tutmasına olanak veren seçim ve halkoylaması yasalarının değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kıbrıs sorununun var olduğunu ve bundan sonra da devam edeceğini, ancak iç düzenin sağlıklı bir yapıya kavuşması için bir çalışma başlatılmasının kaçınılmaz olduğunu anlatan Azgın, Meclis Başkanı Hasan Bozer’in yasalar ve Anayasa’nın değişmesi konusundaki duyarlılığının kendilerini memnun ettiğini söyledi.

KUDRET AKAY

Heyet üyesi Kudret Akay da yaptığı konuşmada, Meclis Başkanı Hasan Bozer’in seçim ve halk oylamaları yasaları ile Anayasa konusunda üstlendiği inisiyatifin, Yurttaş İnisiyatifi olarak kendilerini cesaretlendirdiğini söyledi.

Ülke demokrasisinin daha iyi noktaya girmesi ve siyasetin çözüm üretecek yapıya kavuşmasının gereği üzerinde duran Akay, yapılan araştırmalara göre bu anlamda Meclis’in itibar kaybetmekte olduğunu, siyaset alanında faaliyet gösteren kurumların ise en az güvenilen kurumlar arasında yer aldığını savundu.

Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın daha demokratik hale gelmesi konusunda teknik bir çalışma yaptıklarını açıklayan Akay, çalışmayla ilgili dosyayı Bozer’e takdim ederek destek istedi.

HASAN BOZER

Meclis Başkanı Hasan Bozer ise, yaşamda değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu, Kıbrıs Türk halkının da 1960 yıllardan başlayarak günümüze kadar olağanüstü koşullarda çok değişimler geçirdiğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının değişim konusunda söylemde ileride olmasına karşın, eylemde çok cimri davranıp bin bir dereden su getirdiğine işaret ederek bundan duyduğu üzüntüyü dile getiren Meclis Başkanı Bozer, değişimin gerçekleşmemesinden kendisini de sorumlu tuttuğunu belirtti.

Bu anlayıştan hareketle, iç tüzük, seçim ve halk oylaması yasaları ve Anayasa’nın değiştirilmesi konusunda bir inisiyatif üstlendiğini anımsatan Bozer, söz konusu yasalarla ilgili çalışmaları Meclis tatile girmeden bitirmeyi, herkesin ve her kesimin katkı koyması gereken Anayasa ile ilgili çalışmaları da, Meclis’in tatilde olduğu dönemde sürdürmeyi hedeflediğini vurguladı.

Yurttaş İnisiyatifi’nin ortaya koyduğu görüşlere aynen katıldığını kaydeden Meclis Başkanı Bozer, bir şeyler yapabilme adına çırpındığını ve başarılabileceği konusunda umutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 652 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler